Hafta Sonları Piknik, Spor, Yürüyüş ve Balık Tutmak Yasaklandı

 > -
Abone ol

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Türkiye’de piknik alanları, ormanlar ve sahil kenarlarında yürümenin ve koşmanın yasaklanacağını açıkladı. Soylu'nun açıklamasından kısa bir süre sonra 81 ilin valilerine gönderilen genelgeyle söz konusu tüm etkinlikler yasaklandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, koronavirüs salgınına karşı mücadele kapsamında yeni tedbirler alındığını açıkladı. 

NTV televizyonunda konuyla ilgili soruları yanıtlayan Bakan Soylu, bu akşam ilgili genelgenin valiliklere gönderileceğini söyledi.

Yürümek, koşmak, balık tutmak yasaklanacak

Türkiye'de hayatın yüzde 80 durduğunu tespit ettiklerini söyleyen Bakan Soylu, "Bu geceden itibaren tüm Türkiye'de geçerli olmak üzere, mesire alanları, ormanlar, piknik alanları, sahil kenarları, yürümek, koşmak, spor yapmak, balık tutmak dahil yasaklanacak” şeklinde konuştu.

Otobüs seyahatleri izne bağlı olacak

Otobüs seyahatlerinin kısıtlanacağını söyleyen Soylu, "Tüm otogarlardaki otobüs seyahatleri izne bağlı olacak, mücbir sebep olmadan sefer yaptırmayacağız” dedi.

12 belde ve köy karantinada

İçişleri Bakanı Türkiye'de 12 belde ve köyde karantina kararı alındığını da söyledi. 

Bunların Rize ve Kütahya'da olduğunu belirten Bakan, "Bazı köylerde veya beldelerde bulaşma riski çok olunca bu kararı alabiliyorlar. Rize'de beş ayrı noktada alınan tedbirin amacı bir ölüm vakası var ve 65 yaş üstü çok vatandaşımız var” şeklinde konuştu.

Bakanın verdiği bilgilere göre, yaklaşık 19 bin 220 kişi karantina altında bulunuyor.

Genelge gönderildi, uygulama bu hafta sonu yürürlüğe girecek

İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valilerine gönderdiği genelgeyle sahil bantları, mesire ve ören yerlerinde, piknik alanlarında; piknik yapmak, balık tutmak, spor, yürüyüş vb. faaliyette bulunmak yasaklandı.

Kararın duruma göre hafta içi de uygulanabileceği belirtildi. 

Kurala uymayanlara TCK’nın 195. maddesi veya Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun (UHK) 282. maddesi kapsamında işlem yapılacağı açıklandı. TCK’nın söz konusu maddesi iki aydan bir yıla kadar hapis cezası, UHK maddesi ise ikiyüzelli Türk Lirasından bin Türk Lirasına kadar idarî para cezası öngörüyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir