Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hafızayı Güçlendiren 6 Önemli Besin

-

Hafızayı Güçlendiren Belli Başlı Besinler

Hafızayı Güçlendiren Belli Başlı Besinler

Hafızanın zayıflaması çoğu insan tarafından sadece yaşa bağlı olduğu düşünülür. Oysaki günümüzde her yaşta insan belirli sebeplerden dolayı unutkanlığı da daha da fazla hissetmeye başladı. Bu sebeplerden bazıları stres, uykusuzluk gibi durumlar. Fakat bu durumlardan kurtulmayı doğal besinler tüketerek önleyebiliriz. Bu nedenle hafızayı güçlendirecek bazı besinleri sizler için derledik.

Kaynak: http://www.ciftcideneve.com/hafizayi-guc...

1. Dikkat süresini uzatan “Ceviz”

Hafızayı güçlendiren besinlerin başında herkesin de bildiği gibi “Ceviz” yatıyor. Uzmanlara göre ceviz, fındık ve fıstık gibi yiyecekler uzun yolculuklarda ve konferanslarda sinirleri kuvvetlendirici özelliğe sahip. Uzmanlar bu nedenle odaklanma sorunu yaşayanlara bu yiyecekleri tavsiye ediyorlar.

2. Algılama yeteneğini arttıran “Limon”

Uzmanlar limonun içerisinde bulunan C vitamininin canlandırıcı ve algılama yeteneği üzerindeki etkisi üzerine duruyorlar. Özellikle sınav zamanları ders çalışırken limonata ve portakal suyu içmek algılama yeteneğini daha da arttırmakta.

3. Ezber yaptıran “Havuç”

Havuç, beyin metabolizmasını canlandırarak, hatırlama yeteneğini üzerinde arttırıcı özelliğe sahip. Özellikle havuç salatası yemek bir şeyler ezberlerken oldukça etikili olmakta. Uzun metinlerin ezberlenmesini ise ananas yiyerek kolaylaştırabilirsiniz.

4. Stresin sebep olduğu unutkanlığa son veren “Süt Ürünleri“

Süt ve süt ürünleri içerdiği yüksek protein sayesinde odaklanma ve hafızayı geliştirir. Büyüme ve gelişme üzerinde etkili olan süt ürünleri, beyin hücrelerinin gelişimine destek olur. Alzheimer’a karşı koruma sağlar. Özellikle yumurta içerdiği vitaminler sayesinde beynin hafıza ile ilgili bölümü üzerinde oldukça önemlidir.

5. Hafızayı güçlendiren “Nar”

Hafızayı güçlü tutan bir başka önemli besin kaynağı ise Nar’dır. İçerisindeki vitaminler sayesinde hafızanın üzerinde etkili olan Nar, özellikle suyunu içtiğinizde uzun süreli, güçlü bir hafızaya sebep olmakta.

6. Mutluluk veren “Kırmızı Biber”

Uzmanlar, kırmızı biberdeki aroma maddelerinin vücuttaki mutluluk hormonunun salgılanması üzerinde etkisi olduğunu vurguluyorlar.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir