Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hafızanızı ve Zihninizi Daha Verimli Kullanmak İçin 11 İpucu

-
Abone ol

İnsanlık tarihi boyunca aklımızın önce vücudumuzun neresinde olduğunu sonra da onu nasıl kullandığımızı anlamaya çalıştık. Gün geçtikçe yaptığımız araştırmaların ve ortaya attığımız fikirlerin sayısı da arttı. Bunlardan bazıları yanlıştı bazıları da doğruya ulaşmamız yolunda atılan adımlardı. Yunanlılarda ünlü düşünürlerin bazılarının -Aristo gibi- aklın ve hafızanın merkezinin kalp olduğunu ileri sürdüğünü biliyor muydunuz? Günümüze geldiğimizdeyse bu görevleri yüklememiz gereken organımızın beynimiz olduğunu biliyoruz ve hatta bundan çok daha fazlasını da biliyoruz; zekamızı ve hafızamızı nasıl geliştireceğimizi. Bunun için yapılan birçok araştırma ve bunların sonucunda da kaleme alınan kitaplar ve yazılar var. Bu çalışmaların en meşhurlarından bazılarını da Tony Buzan geliştirmiş ve kitaplarına aktarmıştır.

Kaynak: http://www.tonybuzan.com/books/

1. Duyarlık

Duyularınızı düzenli olarak eğitip hassas hale getirdikten sonra işbirliği içinde kullanmaya çalışmalısınız. Böylelikle hatırlama kabiliyetinizin potansiyelini arttırabilirsiniz.

2. Hareket

Hareket beyninizin bağlantı kurma ihtimallerini arttıracak yeni denklemler sunacaktır size. Bunun için de zihninizde oluşturduğunuz resimleriniz, görüntüleriniz hareket ederken üç boyutlu olarak hayal etmeniz çok işinize yarayacaktır.

3. Birleşme

Yeni öğrendiğiniz bilgilerinizi hafızanızda halihazırda bulunan bilgelerle bağladığınız zaman yeni öğrendiklerinizi çok daha rahat hatırlayabilirsiniz. Bir nevi çağrışım.

4. Cinsellik

Görsel hafızanızı istediğiniz gibi kullanabilirsiniz...

5. Mizah

Bilgilerinizi belleğinizde ne kadar fazla saçma, mantıksız, komik bağlantılarla tutmaya çalışırsanız hatırlama potansiyeliniz de bir o kadar artar.

6. Hayal Gücü

Einstein, "Hayal gücü bilgiden daha önemlidir." demiştir. Hayal gücünüzü de hafızanızla ve bilgilerinizle ne kadar fazla kullanmaya çalışırsanız hafızanız da o kadar iyi hale gelecektir.

7. Sayılar

Hafızanızda kaos ve karışlık olmaması için kendinizce bir sıralama prensibi oluşturabilirsiniz.

8. Simgecilik

Notlarınızı daha kolay hatırlayabilmeniz için farklı ve sıradan olmayan simgeler kullanabilirsiniz.

9. Renk

Renkli kalemlerle hazırlanan notlar, ödevler, renkli hazırlanan slaytlar.. Bunların her biri görsel algılarınıza hitap ederek hatırlama kabiliyetinizi geliştirip hatırlamak istediklerinizi daha kolay hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

10. Düzen veya Sıralama

Diğer prensiplerle birleşip beynin 'rastgele erişim' noktalarını arttırır. Bu da aslında sizin 1000 maddelik bir bilgiyi hafızanıza yerleştirmenizi sağlayabilecek hafıza matrisleri geliştirmenize yardımcı olur.

11. Pozitif İmgeler

Memnuniyet verici simgeler kullandığınızda beyniniz onlara tekrar dönmek ister. Negatif simgeler ise hatırlanabilir olmaktan ziyade beyin tarafından engellenirler çünkü beyin bu negatif simgeleri hoş bulmaz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hemsir

Çok güzel noktalara değinmişsin aga helal valla

Görüş Bildir