Görüş Bildir
Haberler
Hababam Sınıfı, Kapıcılar Kralı, Bizimkiler... Unutulmaz Yapımların Senaristi Umur Bugay Hayatını Kaybetti

Hababam Sınıfı, Kapıcılar Kralı, Bizimkiler... Unutulmaz Yapımların Senaristi Umur Bugay Hayatını Kaybetti

Türk sineması büyük bir ustasını kaybetti. Hababam Sınıfı, Kapıcılar Kralı, Çöpçüler Kralı, Bizimkiler gibi kült yapımların senaristi Umur Bugay 78 yaşında aramızdan ayrıldı. 

Uzun zamandır Kınalıada'da yaşayan 78 yaşındaki usta ismin kalp krizi sonrası hayatını kaybettiği öğrenildi.

Kimdir Umur Bugay?

Kimdir Umur Bugay?

Umur Bugay, 1941 yılında Ankara'da doğdu. 1959 yılında Haydarpaşa Lisesinden mezun olan Bugay 1964 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünü bitirdi. 

1962 yılında sanat hayatına Arena Tiyatrosu'nda başladı. 1972 yılına kadar Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu, Halk Oyuncuları, Dostlar Tiyatrosu'nda, oyuncu, yönetmen, dramaturg olarak görev yaptı.

1972 yılında tiyatro oyun yazarlığına başladı. Yazdığı oyunların çoğu Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda sahneye kondu. 'Haneler', 'Reklâmlar', 'Taşıtlar' bunlara örnektir. 1975 yılından sonra, mizah ağırlıklı öyküleri çeşitli gazete ve dergilerde yayınlandı.

Kalemiyle unutulmaz yapımlara hayat verdi

Kalemiyle unutulmaz yapımlara hayat verdi

1974 yılında Atıf Yılmaz ile yazdığı bir çingenenin yaşamını konu alan 'Cemil' adlı senaryosunu Yılmaz Güney film yaptı. 1988 yılında yazmaya başladığı 'Bizimkiler' adlı televizyon dizisinin TRT'de gösterilmesiyle üne kavuştu. 1974 yılından sonra, yine Atıf Yılmaz'ın yönettiği, 'Hasip ile Nasip', 'Deli Yusuf', 'İşte Hayat', adlı filmlerin senaryolarını yazdı. Ertem Eğilmez'in, Rıfat Ilgaz'ın, 'Hababam Sınıfı' adlı kitabından sinemaya uyarladığı filmlerin senaryosunun ilki de onundur.

1977 yılından günümüze, Zeki Ökten ile yönetmen, senarist işbirliği içinde olan Umur Bugay, 'Kapıcılar Kralı', 'Çöpçüler Kralı', 'Pisi Pisi', 'Yoksul', 'Davacı' ve 'Düttürü Dünya' adlı senaryoları yazdı. Aynı yıllarda, Memduh Ün'ün yönettiği, 'Postacı', Zeki Alasya'nın yönettiği, 'Aslan Bacanak' adlı filmlerin senaryolarını da yazdı.

En iyi senaryo ödülünün sahibi

En iyi senaryo ödülünün sahibi

Umur Bugay'ın elde ettiği ödüller şöyle: 

1970 - Pir Sultan Abdal (oyun) - DİSK 'En İyi Yönetmen', 1976 - İşte Hayat (senaryo), Antalya Film Şenliği, 'En İyi Özgün Senaryo' ödülü, 1978 - Çöpçüler Kralı (senaryo) Antalya Film Şenliği 'En İyi Özgün Senaryo' ödülü

Büyük usta Bugay'ın ardından sosyal medyada taziye mesajları paylaşılıyor...

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Beyza

Şimdilerde böyle değerli kalemler çıkmıyor nur içinde yatsın

Zy Zy

toplumu iyi okuyan biriydi nir icinde yatsin, pazar günü banyosundan sonra bizimkiler :(