Günlük Hayatında Geri Dönüşümü Ne Kadar Kullanıyorsun?

0PAYLAŞIM

Kullanım dışı kalan ve geri dönüştürülebilir atık malzemeleri doğru bir şekilde mi değerlendiriyorsun? 

Testi çöz, cevabı öğren!

1. Günde 2 litre su tüketmek önemli, peki sen tükettiğin suyun pet şişesini napıyorsun?

Çöpe atarım.
Geri dönüşüm kutusuna atmaya çalışıyorum.
Elimden geldiğinde cam şişe kullanıyorum.
Hep kendi mataramı kullanırım.

2. En sevdiğin kahveciye gittin, tercihin ne olurdu?

3. İhtiyacın olmasa da plastik çatal, tabak veya pipet alıyor musun?

4. Yanlış yazdığın bir kağıdı, sayfayı daha sonra kullanır mısın?

5. Marketten aldığı şeyleri nasıl taşıyorsun?

Plastik poşet
Kese kağıdı, karton poşet
Bez çanta

6. Günlük hayatta ulaşım ihtiyacını nasıl sağlıyorsun?

Araba
Toplu taşıma
Genelde yürüyerek
Bisiklet

7. Geldik son soruya, kızarttığın o patateslerin yağını napıyorsun?

Lavaboya dökerim.
Tavada kalanı peçeteyle siler, çöpe atarım.
Tekrar kullanırım.
Birikterek atık yağ merkezine götürürüm.

Sen daha geri dönüşümle tanışmamışsın...

Maalesef geri dönüşüm ile sen aynı cümle içinde bile geçmiyorsunuz. Geri dönüşüm hakkında bildiklerin, dünyanın ne kadar zarar gördüğüne dair bilginle aynı. Yani bu konularda pek de bir şey bilmiyorsun. Sana şu an önemli değilmiş gibi görünebilir ama sokağa, denize, toprağa attığın her bir pet şişe, plastik poşet, pil ve daha benzeri pek çok madde doğaya, suya hatta direkt dünyaya zarar veriyor. 

Canlılar ölüyor, içtiğimiz su kirleniyor ve biz de yavaş yavaş ölüyoruz. Hayatında yapacağın ufak tefek değişiklikler ile sen de dünyayı kurtarmaya başlayabilirsin. Çok zor değil, gerçekten! Sadece plastik poşet kullanmayı bırakmakla başla 🌍

Biliyorsun ama uygulamıyorsun...

Geri dönüşümün önemini bilsen de bunu hayatının içinde uygulamak sana çok zor geliyor. Alıştığın, yaptığın çoğu şeyden vazgeçmek zor geldiği için yine pet şişeleri ayrıştırmadan çöpe atıyor, pilleri veya yağları ayırmayı bile düşünmüyorsun. Evet sen yapmasan da dünya bir şekilde dönüyor ama senin atacağın bir adım, yapacağın küçük bir değişiklik dünyanın kurtulmasında büyük bir rol oynayacak. 

En azından pet şişeleri ayrıştırarak biriktirebilir ve onların geri dönüşümünü sağlayabilirsin, aynı zamanda kullanmadığın ya da eskiyen ürünlerinle dekoratif şeyler yapabilirsin. Bence bir dene, çok seveceksin! 🌍

Gerçekten bu işte iyisin!

Tam anlamıyla hayatının her noktasında geri dönüşümü uygulamasan da en azından bunun için çabalıyorsun. Çünkü doğaya verebileceğin zararın farkındasın ve bunu en aza indirmek istiyorsun. Belki bazı şeyler seni zorluyor, sırf üşendiğin için yapmıyorsun ama unutma dünya yok olduğunda üşenecek hiçbir şeyimiz kalmayacak. Hayatında uyguladığın bu güzel adımları ve kararları destekliyoruz, sen tam bir doğa seversin! 

Şimdi hep ertelediğin ama aslında yapabileceğin geri dönüşüm fikirlerini hayata geçirmeye ne dersin? 🌍

Çevre demek sen demek, sen demek çevre!

Sen tam bir doğa aşığısın ve çevre konusunda da çok bilinçlisin. Gerçekten seni tebrik ederiz! Hayatının neredeyse her yerinde geri dönüşüm var, yapabileceğinin en iyisini yapıyor hatta bunu çevrene de yayıyorsun. Ufak bir dokunuşun bile ne kadar değerli olduğunu farkındasın, her adımını buna göre atıyorsun. Zorunda olmadıkça ve gerçekten gerekli kalmadıkça doğaya zarar verebilecek bir şey yapmıyorsun. Doğa ana sensin!

Dünya sen ve senin gibiler sayesinde kurtulacak, teşekkür ederiz! 🌍

Daha sürdürülebilir bir yaşam, daha güzel yarınlar ve güzel ülkem için doğa bize emanet!

Ülker olarak, “Önce Ülkem, sonra Ülker” ilkesiyle “Güzel Ülkem İçin Doğa Bize Emanet” diyoruz ve sürdürülebilirlik konusunu önemsiyoruz!

#GüzelÜlkem #DoğaBizeEmanet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bookworm

''Gerçekten bu işte iyisin!'' Elimden geldiğince bir çok şeye dikkat ediyorum ama bir çok insan bu konuda maalesef çok bilinçsiz ve bilgisiz. Bu şekilde oldukları için onları suçlamıyorum, bilgisizliği ancak eğiterek çözebilirsiniz ama bilgilendirecek yeteri kadar televizyon programı, haber, görsel vs. maalesef yok. Okullara ders olarak ekletilmesi ve nesillere aktarılması gereken en önemli konu. Hiç su sıkıntısı çekmeyen bölgeler bile su sıkıntısı çekmeye başladı, 10 yıla kadar her şey daha da kötü olacak. Plastik poşet kullanmamak, kahve alırken karton kutu almayıp kendi mataramızı götürmek bile bu işte bir seviye ileri gitmek aslında, gerçi şekilciliği sevdiğimizden zor biraz...

queen_of_the_7_kingdoms

Gerçekten bu iste iyisin..

gzm-ynklr

Gerçekten bu işte iyisin!

Görüş Bildir