287 Yolcusu Hala Kayıp Olan Feribot Faciasına Tepki Büyüyor

 > 
27PAYLAŞIM

Fotoğraf: Reuters

Feribot Faciasına Tepki Büyüyor

Güney Kore'de dün meydana gelen feribot kazasının ardından, güçlü akıntılar nedeniyle arama çalışmaları durdurulurken, kazada kaybolanların yakınlarının yetkililere tepkisi büyüyor. Güney Kore'nin güney kıyısı açıklarında dün meydana gelen feribot kazasının ardından kaybolan 287 kişi için su altından yapılan arama kurtarma çalışmaları, bölgede etkili olan kötü hava koşulları ve güçlü akıntılar nedeniyle geçici olarak durduruldu.

Yonhap Haber Ajansı, donanma ve sahil güvenlik tarafından kaza yerine gönderilen dalgıçların 10'dan fazla kez feribotun su altında kalan kısmına girmeye çalıştıklarını, ancak güçlü akıntılar ve görüş açısının yetersizliği nedeniyle tüm girişimlerin başarısız olduğunu duyurdu.

Dün sabah saatlerinde meydana gelen kazanın ardından başlatılan arama kurtarma çalışmaları sırasında 9 kişinin cesedinin bulunmuş, 179 kişi de kurtarılmıştı.

Kazada kaybolan çoğu lise öğrencisi 287 kişinin yakınları, kendilerine ayrılan bir spor salonunda dalgıçlardan gelecek haberleri bekliyor.

Devlet Başkanı Park Geun-hye, spor salonunda aileleri ziyaret etti.

Park, "Hükümetimiz, ailelerden desteğini esirgemeyecektir. Bu inanılmaz olayla ilgili soruşturma düzenleyeceğiz, kazanın nedenini belirleyeceğiz ve tüm sorumluları cezalandıracağız" dedi.

Kazadan kurtulanların, gemi personelini suçlaması ve feribot yana yatarken bile personelin kendilerine oldukları yerde kalmalarını söylemekten başka bir şey yapmadıklarını ileri sürmesinin ardından ailelerin feribot çalışanlarına ve hükümet yetkililerine tepkileri çığ gibi büyüyor.

Aileleri ziyarete gelen Başbakan Chung Hong'a ise su şişesi atıldı. Ellerinden geleni yaptıklarını söyleyen Güvenlik ve Kamu Yönetimi Bakanı Kang Byung-kyu ise bir kişi tarafından tokatlandı.

Çaresiz bir biçimde yakınlarından gelecek haberleri bekleyen aileler, hükümetin feribotta kaç kişinin olduğunu bile bilmediğini, kayıp sayısının önce 100 olarak açıklandığını, sonra 300'e yükseltildiğini belirtti.

Büyük bir kısmı suya gömülen feribottan ilk kaçanlardan biri olan kaptan, sahip güvenlik yetkilileri tarafından sorgulanıyor. 69 yaşındaki kaptan, sahil güvenlik ofisine girmeden önce gazetecilere yaptığı açıklamada, "Yolcular ve kaybolanların yakınları için üzgünüm" dedi.

Öte yandan güvenlik güçleri, kazada kaybolanlar tarafından cep telefonları ile ailelerine gönderildiği ileri sürülen kısa mesajların sahte olduğunu açıkladı.

Ulusal Polis Ajansı'nın Siber Terör Müdahale Merkezi, kaybolan herkesin cep telefonu kayıtlarının incelendiğini ve bu kişilerin feribot battıktan sonra cep telefonlarını kullanmadığının belirlendiğini duyurdu.

Merkez, mesajların kimler tarafından yazıldığının bulunması için çalışmaların devam ettiğini, sorumluların, ailelere acı çektirdikleri ve arama kurtarma çalışmalarını etkiledikleri için cezalandırılacağını belirtti.

Ülkenin güneyindeki Incheon kentinden turistik Jeju Adası'na giden 6,325 ton ağırlığındaki "Sewol" adlı feribot, dün sabah erken saatlerde Byungpoong Adası'nın 20 kilometre açığında sahil güvenliğe yardım çağrısı gönderdikten sonra yan yatmış ve hızla soğuk sulara gömülmüştü.

325'i okul gezisine katılan lise öğrencisi olmak üzere 475 yolcu ve mürettebatın bulunduğu feribotun neden battığı henüz bilinmiyor. Feribotun, sualtındaki bir kayaya çarpmış olabileceği düşünülüyor.

  • sabah.com.tr
Haberin Tamamı İçin:

Feribot Faciasında Ölü Sayısı 9'a Yükseldi

Güney Kore'nin güney kıyısı açıklarında dün meydana gelen feribot kazasında yaşamını yitirenlerin sayısı 9'a yükseldi.

Yonhap Haber Ajansı, bölgede etkili olan şiddetli rüzgar ve sağanak yağış nedeniyle güçlükle sürdürülen arama kurtarma çalışmaları sırasında 9 kişinin cesedinin bulunduğunu, 179 kişinin de kurtarıldığını duyurdu.

Kayıp 287 kişinin bulunması için çalışmalar devam ediyor. Yetkililer, deniz suyunun aşırı derecede soğuk olması yüzünden batan feribotun içinde sıkıştıkları sanılan kayıp kişilerin canlı bulunması umudunun hızla tükendiğini açıkladı. Cesedi bulunanlar arasında 4 öğrenci ile 25 yaşında bir öğretmenin yanı sıra 22 yaşındaki bir kamarot da yer alıyor.

555 dalgıç, kaybolanları arıyor

Arama kurtarma çalışmalara 555 dalgıcın yanı sıra 169 tekne ve 29 uçak katılıyor. Batan feribotun çıkarılabilmesi için gönderilen 2 kurtarma vincinin, yarın bölgeye ulaşması bekleniyor.

Güvenlik ve Kamu Yönetimi Bakanı Kang Byung-kyu, "Gece yarısından sabahın erken saatlerine kadar su altındaki arama çalışmalarına devam ettik. Ancak şiddetli akıntıların suyu bulandırması nedeniyle görüş mesafesi son derece az. Elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz" dedi.

Feribotun kaptanı ile kazadan kurtulmayı başaran mürettebat üyeleri sahil güvenlik tarafından sorgulanıyor. Kazadan kurtulmayı başaran yolcular, gemi personeli suçladı. Yolcular gemi yana yatarken bile personelin kendilerine oldukları yerde kalmalarını söylemekten başka bir şey yapmadıklarını ileri sürdü. Yolcular, gemiyi ilk terk edenin kaptan olduğunu, tahliye işlemlerinin erken başlatılması durumunda ölü ve yaralı sayasının çok az olabileceğine dikkati çekti.

Bu arada kayıp öğrencilerden birinin ailesine bazı yolcuların batan feribotun içinde oluşan bir hava cebinde yaşam mücadelesi verdiğine ilişkin bir mesaj gönderildiği iddia edildi. Polis, mesajın gerçek olup olmadığını bulmaya çalışıyor.

ABD, bölgeye savaş gemisi gönderdi

Feribot kazası, dünya gündeminin de üst sırasında yer aldı. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Marief Harf, "korkunç bir trajedi" olarak nitelediği kazada sevdiklerini kaybedenlere başsağlığı dileklerini iletti. Harf, ABD'nin arama kurtarma çalışmalarına her türlü desteği sağlamaya hazır olduğunu belirtti. ABD ordusu, bölgeye iki helitopter taşıyan bir savaş gemisi gönderdi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun'da Güney Kore hükümetine ve kazada sevdiklerini yitirenlere başsağlığı diledi.

Ülkenin güneyindeki Incheon kentinden turistik Jeju Adası'na giden 6,325 ton ağırlığındaki "Sewol" adlı feribot, dün sabah erken saatlerde Byungpoong Adası'nın 20 kilometre açığında sahil güvenliğe yardım çağrısı gönderdikten sonra yan yatmış ve hızla soğuk sulara gömülmüştü.

325'i okul gezisine katılan lise öğrencisi olmak üzere 475 yolcu ve mürettebat üyesinin bulunduğu feribotun neden battığı henüz bilinmiyor. Feribotun, sualtındaki bir kayaya çarpmış olabileceği düşünülüyor.

Haftada iki kez Incheon-Jeju seferi yapan feribot, 1994'te Japonya'da üretilmişti. 146 metre uzunluğundaki ve 22 metre genişliğindeki feribot, 921 kişi, 180 arac ve 152 konteyner taşıma kapasitesine sahipti.

AA

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir