Güneş Kremi Kullanmadan Maraton Koşmaması Gerektiğini Acı Yoldan Öğrenen Sporcu

1.1bPAYLAŞIM

Güneş kremi kullanmadan koşuya başlayan sporcu, yanıkları yüzünden zaferini bile kutlayamadı. Genç kadının bu sürecini sizler için BuzzFeed'den derledik.

Uyarı: Bu içerik, rahatsız edici görüntüler içeriyor.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/laraparker/this...

İngiltere'de yaşayan iki çocuk annesi koşucu Julie Nisbet ile tanışalım öncelikle.

Nisbet yaklaşık olarak dokuz yıldır koşuyor. Şimdiye kadar 11 maraton tamamladı. Geçtiğimiz günlerde 21 saat içerisinde 111 kilometre koştuğu bir ultra maratona katıldı. Nisbet 111 kilometrelik koşusuna, sabah 7 sularında güneş kremi kullanmadan başladı. İlk durağına geldiğinde saat 10'du. İlk durağında bacaklarına ve vücuduna 30 faktör değerinde bir güneş kremi sürdü.

30 faktörün yeterli olabileceğini düşünmüştü. "Saat daha 10'du ve güneş o kadar da tepede değildi. O zaman kendimi hala iyi hissediyordum." Bir sonraki durağı 43. kilometredeydi. Oraya vardığında bacaklarının arkasında bir yanma hissetti. Daha fazla güneş kremi sürdü ve koşusuna devam etti.

Fakat 21 saat sonra, yani 111 kilometrelik koşu tamamlandığında bacaklarının arkasındaki yanma hissi yoğunlaştı, küçük su kabarcıkları oluşmaya başladı.

Birkaç saat uyuduktan sonra Nisbet, acile gitti ve durumunu anlattı. Yaralarını sardılar ve ertesi gün tekrar gelmesini söylediler.

Ertesi gün, küçük su kabarcıkları daha kötü ve ciddi bir hal almaya başladılar. Şiddetli bir acı veriyorlardı.

Üçüncü gün Nisbet acılarının dayanılmaz noktaya geldiğini ve doktorların kabarcıkların içindeki iltihabı boşaltıp, bacaklarını yeniden sardıklarını söyledi. İyileşme süreci başlamıştı.

"İyileşme süreci acılıydı. Kabarcıklar yakıyordu ve zonklatıyordu. Dururken ve yürürken bacaklarımda oluşan baskı bazen çok ileri seviyeye ulaşıyordu. Fakat bir hafta sonra düzelmeye başladı. Sargıların altındaki yaralar kaşınmaya başladılar ve umuyorum ki önümüzdeki birkaç hafta içinde bu sargılardan tamamen kurtulacağım."

Doktor Whitney Bowe'un söylediğine göre maraton koşucuları sık sık ciddi güneş yanıkları yaşıyorlar.

"İnsanlar genellikle güneş kreminin yeterli olduğunu düşünüp, çok az miktarda güneş kremi uyguluyorlar."

Bowe'a göre "güneş kreminizin üzerinde 30 faktör yazsa bile, birçok insan yalnızca 10-15 faktörlük miktarda uygulanıyor. Ayrıca insanlar gerektiğinde yeniden uygulamıyorlar. Eğer cildiniz kuruysa, her iki saatte bir uygulamanız gerekiyor. Ama atletler genellikle terliyorlar." 

Koşucuların, özellikle de maraton koşucularının bu durumu engellemek için ne yapması gerektiği sorulduğunda Dr. Bowe açıklamada bulundu.

"Güneşin altında, sıcak havada çok uzun zaman geçirmeyi planlayan maraton koşucuları ve atletler için koruyucu kıyafetler ve suya dayanıklı güneş kremleri öneriyorum. Bu kremleri en az saatte bir uygulamaları gerekiyor. Maraton koşucuları aynı zamanda ekstra güneş koruması sağlayan, antioksidan içeren takviyeler de kullanmalılar." 

Bu arada eğer merak ediyorsanız, Nisbet hatasının farkında.

"Ne kadar ihmalkar davrandığımın farkındayım. Vücudumuz harika ve dirençli yapı, ama aynı zamanda düzenli bakıma ihtiyaç duyuyor. Ben yarış boyunca güneş kremi uygulamadım, gereken özeni gösteremedim. Benim için ağır bir ders oldu."

Bu hikayeden sonra güneşe çıkmaya korkuyorsanız, buna gerek yok. Cildinize iyi bakarsanız, herhangi bir sorun kalmayacaktır.

Dışarıda olmak harika hissettiriyor ve hayatı sevmek, aileyle keyifli vakit geçirmek, sağlıklı bir hayat yaşamak için gerekli. Ama korunmaya ve cildinize iyi bakmaya ihtiyacınız var.

Yanıkların acısından ötürü Nisbet, henüz başarısını kutlayamadı. "İlk ultra maratonuma başladığım ve bitirdiğim için gurur duymaya vaktim bile olmadı."

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
teshilcom

En iyi Güneş Kremleri

hastalik-hastasi

geçmiş olsuuun.

Görüş Bildir