Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Güçsüz Değilsiniz! Sevdiğiniz Biri Depresyondayken Ona Nasıl Yardım Edeceğinizi Biliyor musunuz?

1.7bPAYLAŞIM

Depresyon günümüzde oldukça yaygın bir hastalık. Bazen kimin bu ızdırabı çektiğini anlayamıyorsunuz bile. BuzzFeed'den derlediğimiz bilgilere göre, depresyondaki bir sevdiğiniz için yapabileceğiniz şeyler var.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/wellbeingtrust/...

Sevdiğiniz bir insanın gözünüzün önünde çaresizce depresyondan zarar görmesini izlemek size de acı verebilir.

İşte tam bu yüzden Dr. Robin Henderson, depresyon hakkında birkaç soru cevapladı.

Kendisi Well Being Trust'ta çalışıyor ve Amerika'nın en büyük sağlık merkezlerinden birinde davranışsal sağlık alanında başkan.

1. Bize söylemiyorsa bir insanın depresyonla baş ettiğini nasıl anlarız?

"Birinin hiç uzaklaştığını hissettiniz mi? Aramalara cevap vermezler, sosyal ortamlardan kaçınırlar, aşırı yorgun dururlar, sık sık ve kolayca ağlarlar. Tüm belirtiler bunlar olmamakla beraber, arkadaşların ilk fark ettikleri bunlardır. Bu ilk adımı atıp sormak için doğru zaman."

2. Karşımızdaki insanla bu konuda nasıl konuşmalıyız?

"Temel şeylerle başlayın. 'Nasıl gidiyor?' ya da 'Her şey yolunda mı? Son zamanlarda moralini pek iyi görmedim. Yanında olmak istiyorum, hadi konuşalım.' güzel bir başlangıç. Asıl zor olan bir sonraki adım. Yalnızca orada durun, susun ve dinleyin."

3. Dinlemekten başka ne yapabiliriz?

"Dinlemek iyi, ancak bazen yeterli olmuyor. Onlara depresyonun tedavi edilebilir olduğunu söyleyin, yüksek oranla hem de. Yalnız olmadıklarını, depresyonla baş etmek zorunda kalan ilk insan olmadıklarını onlara hatırlatın. İşleri normalleştirmek yardım almaya doğru atılacak en iyi adım."

4. Depresyonlu birine yardım isteyip istemediğini nasıl sorarız? Nereden başlamalıyız?

"Çoğu insan akıl hastalıkları uzmanlarına gitmeden önce aile hekimiyle konuşmayı tercih eder. Neyse ki artık çoğu klinikte bunun için bir bölüm var. Çoğu da depresyon için yardımcı oluyor. Birine en son ne zaman doktora gittiğini sormak, hatta doktor randevusu ayarlamak harika bir ilk adım."

5. Birinin kendine zarar vereceğinden korkuyorsak ne yapmalıyız?

"Böyle bir düşünceye kapılmanıza sebep verecek herhangi bir durum varsa zaten dışarıdan yardım alma vakti gelmiş. Onları mutlaka bir doktorla görüşmeye götürün, eğer onlarla beraber yaşamıyorsanız yakınlarına şüphe ve endişelerinizden kesinlikle bahsedin."

6. Terapiye gitmesine rağmen intihar düşünceleri olan birisi için ne yapabiliriz?

"Terapist hasta olmadığınız için size bilgi aktaramaz, ancak siz onlarla her zaman konuşabilirsiniz. Eğer bu insanın doktorunu tanıyorsanız telefonu kaldırın ve onu arayın, endişelerinizden bahsedin. Ancak bilgi edinebilmek için ısrar etmeyin."

7. Birisi yanımızdayken intiharı düşünüyorsa ne yapmalıyız?

"Hemen bu insanı profesyonel yardıma ulaştırmanız gerekiyor. Bu kişinin asla yalnız kalmadığından ve güvende hissettiğinden emin olun."

8. Bir farklılık yaratmak için birini başlatmaya yardım edebileceğimiz hayat tarzı değişiklikleri var mı?

"Tabii ki! Öz bakım depresyonla başa çıkmak için harika bir çözüm. Egzersiz yapmak, temiz hava almak, sağlıklı beslenmek, alkolü azaltmak gibi çözümler oldukça başarılı sonuçlanacaktır, hele bir arkadaşla beraber yapılıyorsa. Beraber spor derslerine gidin. Yemek yapın, gün ışığı aldığınızdan emin olun. Mevsimsel değişiklikler tahmin ettiğinizden çok sizi etkiler. Hepimizin gün ışığına ihtiyacı var!"

9. Depresyondaki birine neler dememeliyiz?

"'Aş şunu! Depresyonluk bir şeyin yok! Kendine gel. Bu da geçer.' gibi cümleler ve genel olarak deneyimlerini küçümseyen herhangi bir tabir onlar için zararlı olabilir."

10. Sevdiğimiz birinin depresyonunu kişisel algılamamak elde değil. Bunun verdiği suçluluk ve güçsüzlük hissiyle nasıl başa çıkabiliriz?

"Öz bakım çok önemli. Unutmayın, kimse başka birinde depresyona sebep olamaz. Profesyonel eğitiminiz yoksa bunu durdurmanız da imkansız açıkçası. Empati ile sempati arasında büyük fark var, bu yüzden sınırlarınızı korumaya dikkat edin. Başkasının depresyonunu sahiplenmeyin."

11. Son olarak, birinin ihtiyacı olduğunu biliyoruz; yardım için ilk nereye gitmeli?

"Bu tarz durumlarda ilk ulaşmanız gereken ihtiyacı olan kişinin terapistidir."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cutemurderer

depresif olan benim napıyorum ya

verarenczi

3 yıldır depresyon tedavisi gören biri olarak içeriği hiç faydalı bulmadığımı söylemeden edemeyeceğim

Görüş Bildir