Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ortalama Bir İnsana Göre Daha Güçlü Bir Zihinsel Yapıya Sahip Olduğunuzun 21 Kanıtı

 > 
1.2bPAYLAŞIM

Zihinsel açıdan güçlü olmak, günlük hayatta kendimizi daha güçlü olmaya zorlamayı, gerçekçi bir iyimserliği korumayı ve sağlıklı sınırlar belirlemeyi gerektiriyor. Güçlü bir zihinsel yapıya sahip olan insanlar, kendilerine acıyarak zaman harcamaya veya kontrolü ellerinden bırakmaya eğilimli olmuyorlar. Peki bu spektrumda siz nerede yer alıyorsunuz? "13 Things Mentally Strong People Don't Do" (Zihinsel Açıdan Güçlü Olan İnsanların Yapmayacağı 13 Şey) kitabının yazarı psikoterapist Amy Morin, ortalama bir insana göre zihinsel bakımdan daha güçlü olan insanların özelliklerini şöyle sıralıyor:

Kaynak: http://www.businessinsider.com/signs-of-...

1. Duygularınızı mantık ile dengelersiniz.

"Zihinsel açıdan güçlü olan insanlar, duygularının düşüncelerine nasıl etki edebileceğinin farkındadırlar. Olabilecek en iyi kararı vermeye çabalarken, duygularını mantıkları ile dengelerler."

2. Verimli uğraşlara yatkın olursunuz.

"Bahaneler bulmak, insanlardan yakınmak ve zor durumlardan kaçmak ne kadar cazip olursa olsun, zihinsel açıdan güçlü olan insanlar verimsiz aktivitelerle zaman kaybetmeyi reddederler."

3. Değişime adapte olma konusundaki yeteneğinize güvenirsiniz.

"Zihinsel açıdan güçlü olan insanlar, değişimin rahatsız edici olduğunu bildikleri kadar onu kabullenmeyi de bilirler. Enerjilerini değişime direnmek yerine, ona uyum sağlamaya harcarlar."

4. Harekete geçmenizi engelleyen korkularınızla yüzleşirsiniz.

"Güçlü bir zihinsel yapıya sahip olan insanlar, sırf başkalarına bir şey kanıtlamak için korkularının üstesinden gelmeye çalışmazlar; harekete geçmelerini engelleyen korkularıyla yüzleşmeye uğraşırlar."

5. Hatalarınızdan ders çıkarırsınız.

"Zihinsel açıdan güçlü olan insanlar, hatalarını saklamaz veya onları haklı çıkarmak için bahane uydurmazlar. Bunun yerine, o hatalardan ders çıkarırlar."

6. Kendinizi aynı zamanda hem kabul ediyor, hem de geliştirmeye çalışıyorsunuzdur.

"Güçlü bir zihinsel yapıya sahip insanlar kendilerini oldukları gibi kabul ederken, aynı zamanda kişisel gelişime ihtiyaç duyduklarının da farkındadırlar."

7. Diğer insanların başarılarını içten bir şekilde kutlarsınız.

"Zihinsel açıdan güçlü olan insanlar, etraflarındaki insanlarla rekabet etmek yerine iş birliği yaparlar. Diğer insanların başarısının kendi başarılarının önemini azalttığını düşünmezler."

8. Kendi değerlerinize göre yaşamak konusunda rahatsınızdır.

"Güçlü bir zihinsel yapıya sahip olan insanlar karar verirken görece daha az zorlanırlar, çünkü önceliklerinin farkındadırlar ve kendi değerlerine göre yaşıyorlardır."

9. Yeteneklerinizle gösteriş yapmak yerine, onları geliştirmeye odaklanırsınız.

"Bazı insanlar diğerleri tarafından tasvip edilmeye ihtiyaç duyarken, zihinsel açıdan güçlü olanlar başkalarının onayı ile fazla ilgilenmez. Özleri itibariyle, daha iyi olmaya konsantredirler."

10. Gerçek bir hayat yaşarsınız.

"Zihinsel açıdan güçlü olan insanlar, özlerine sadıktırlar. Söyledikleri ile yaptıkları birbirini tutar."

11. Hayatın zorluklarını, olgunlaşmak için fırsatlar olarak değerlendirirsiniz.

"Zorluklar bazı insanların çökmesine sebep olsa da, zihinsel açıdan güçlü olanlar güçlüklerin kendilerini olgunlaştırmasına izin verirler."

12. Kendinize verdiğiniz değer ne başardığınıza değil, kim olduğunuza bağlıdır.

"Zihinsel açıdan güçlü olan insanlar, kazansalar da kaybetseler de kendilerine değer verirler."

13. Hazzı ertelersiniz.

"Zihinsel açıdan güçlü olan insanların hedefleri kısa mesafe koşusundan ziyade bir maraton gibidir. Uzun vadeli bir kazanç için kısa vadeli sıkıntılara dayanabilirler."

14. Başarısızlığın üstesinden gelmeyi bilirsiniz.

"Zihinsel açıdan güçlü insanlar başarısızlığı yolun sonu olarak görmezler. Bunun yerine, başarısız girişimlerini gelecekte başarılı olma şanslarını artıracak bilgileri edinme fırsatı olarak görürler."

15. Gerçekçi bir iyimserliğiniz vardır.

"Zihinsel açıdan güçlü olan insanlar, olaylara iyi yönünden bakma ve bardağın dolu tarafını görme yeteneğine sahiptirler, ancak bu iyimserliklerinin kendilerini gerçeklere karşı kör etmesine de izin vermezler."

16. Yaptığınız seçimlerin sorumluluğunu almayı bilirsiniz.

"Zihinsel açıdan güçlü olan insanlar kendilerini gereksiz yere hırpalamazlar, ancak eylemlerinin sorumluluğunu üstlenmeyi de bilirler."

17. Şükretmeyi bilirler.

"Daha fazla şey istediklerini haykırmak yerine, zihinsel bakımdan güçlü olan insanlar ihtiyaç duyduklarından daha fazla şeye sahip olduklarını bilirler."

18. Kontrol edebildiğiniz şeylere odaklanırsınız.

"Zihinsel açıdan güçlü olan insanlar hayatta etkin ve üretkenlerdir, çünkü güçlerini kontrol edebilecekleri şeylere adarlar."

19. Problem çözme konusunda aktifsinizdir.

"Zihinsel açıdan güçlü olan insanlar, probleme takılıp kalmak yerine çözüm yaratmakla uğraşırlar."

20. Etrafınızdaki her şeyden bir şeyler öğrenmeye açıksınızdır.

"Zihinsel açıdan güçlü olan insanlar, içinde bulundukları durum ve karşılaştıkları insanlardan devamlı bir şeyler öğrenirler."

21. Zayıflıklarınızı saklamak yerine, onları yok etmeye uğraşırsınız.

"Çoğu insan kırılganlıklarını saklamak konusunda büyük bir çaba gösterse de, zihinsel açıdan güçlü olanlar enerjilerini kendilerinde gördükleri kusurları iyileştirmeye harcarlar."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
uzaktan-kokarca

Herkes üstüne alındı demi bu yazanları? Çok şekeriniz.

Gizli Kullanıcı

bazıları tutuyor,bazıları tutmuyor.ve biz bu duruma "yuvarlanıp gidiyoz işte" deriz.

isim-is-degil-ki-yolum-yol-ols

zihinsel açıdan güçlü insanlar sanırım bu ülkede yasamıyorlar

thesameoldblues

Bunları biliyoruz zaten amk.

Görüş Bildir