Gözlerimizin Önünde Yaşanan 13 Genç Kız - Yaşlı Adam İlişkisi ve Bize Düşündürdükleri

4.9bPAYLAŞIM

Söz konusu romantik ilişkiler olunca, mevzular her zaman magazinsel bir hal almaya meyillidir. İşte bu yüzden, en eleştirilenlerden biri olmasına rağmen aynı zamanda da en yaygın ilişki modellerinden biri olan "genç kız-yaşlı adam" klişesini, magazinsel örnekleriyle masaya yatıralım dedik.

Siz de yorumlarda düşüncenizi bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin!

1. Aslında bu, sadece gelişmemiş bölgelerde ya da geleneksel toplumlarda değil; ekonomik anlamda üst sınıflarda ve entelektüel çevrelerde bile sıkça rastlanan bir ilişki tipi...

Erkek egemen toplumlarda genç kız ve yaşlı erkek ilişkisi her zaman hoş karşılanır. Bildiğiniz gibi, yaşlı kadın - genç erkek ilişkisi genelde hor görülür ve aşağılanırken; tam tersi durumlarda ilişkideki kadın ne kadar gençse, erkeğin "şanı" da o kadar büyük oluyor.

Mustafa Sandal ve Tuğba Ünsal'ın yıllar önceki ilişkisi de belki de bu sebepten hiç göze çarpmamıştı...

2. Peki bu ilişki modelindeki yaş farkı ne kadar olunca, ilişki "kabul edilemez" bir hale geliyor?

Bildiğiniz üzere 18 yaşın altındaki her birey "çocuk" kategorisine giriyor. Dolayısıyla 18 yaş altı biriyle, reşit bir insanın ilişki yaşaması hukuki açıdan bir suç; lakin aralarında 15 yaş fark olan Bade İşçil ve Mahsun Kırmızıgül ilişkisine zamanında kimse ses çıkarmamıştı.

Üstelik o zamanlar Bade İşçil reşit değildi, 18 yaşın altındaydı...

3. Peki iki taraf da reşit olduğu takdirde, bu "yaş farklı" ilişkilerin bir sıkıntısı var mı?

Türkiye'nin ilk "sugar daddy" sevdalılarından Banu Alkan'a dönelim...

Banu Alkan, kendi babasından iki yaş büyük olan Gürbüz Hanif ile ilişkiye başladığında henüz 17 yaşındaydı. Tüm hayatını Gürbüz Hanif'in kanatları altında geçirdi; evet çok lüks içinde yaşadı fakat eğitim almadı, hayatın gerçeklerinden uzak kaldı, herhangi bir "hayat yeteneği" geliştiremedi.

Sonuç olarak Gürbüz Hanif öldüğünde, Banu Alkan beş parasız ve kendisine yaratılan "dünyanın en güzel kadını" delüzyonlarının içinde kalmıştı.

17 yaşında bir insanı, halk üzerinde manidar bir ismi olan "kapatma" yöntemiyle manipüle etmek, hayattan izole etmek sizce istismar sayılmaz mı?

4. Elbette iki insanın birbirini bulmasının duygusal, fiziksel, toplumsal bir çok sebebi olabilir... Ekonomik sebepleri de!

Duygu Su Gülpınar, Ali Ağaoğlu ile ilişkiye başladığından beri bu yönde eleştiriler alıyor. Aralarındaki yaş farkı büyük, çok büyük! Lakin Duygu Su Gülpınar, reşit, yetişkin, aklı başında bir kadın. Kendi kararını kendi verebilir elbette...

5. Ayrıca toplumsal hiyerarşide zaten her daim üstte görülen erkek, bir de yaş ve yaşın getirdiği tecrübe-para avantajına sahip olunca...

Genç kadınlara elbette çok çekici görünüyor olabilir. 

Şeyma Subaşı da bu konuda en çok eleştirilenlerden... Oysa ilişkileri başladığında Şeyma Subaşı henüz 19 yaşındaydı. Acun Ilıcalı'nın da yıllar sonra itiraf ettiği üzere "Acun ona kafayı takmış, peşinden koşmuştu". 

Burada asıl sormamız gereken: Toplumsal hiyerarşinin en üstüne çıkmak isteyen kadınlara neden "zengin koca" dışında herhangi bir yol olmadığı algısı yaratılıyor?

6. Para kazanmak emek ve hırs işidir sonuçta! Bazı insanlar hırslı ve çalışkan insanlardan hoşlanabilirler. Bu gayet kabul edilebilir bir sebep...

Ayşegül Yıldız örneğin, İbrahim Tatlıses'in son eşi... İbo'nun neredeyse bütün sevgilileri kızı yaşındaydı!

7. Her kendisinden yaşlı erkekle ilişki yaşayanın motivasyonu para yahut statü değil elbette. Psikolojik sebepler dağ gibi!

Ayşe Özyılmazel'in babası Neco ile zorlu ilişkisini bilmeyen yoktur.

Ali Taran'a bir bakınız... Fazla yorum yapmıyoruz!

8. Ayrıca hayat ve meslek tecrübesinin yıllar içerisinde büyüyüp kattığı çekicilik bazı kadınlar için dayanılmaz olabiliyor!

İpek Açar, Kayahan'ın önce büyük hayranı, ardından iş arkadaşı ve öğrencisiydi. Eşi olarak ilişkileri devam etti.

Bu konuda tek sıkıntı ise; İpek Açar'ın müzisyen olarak kendini bulamamış ve her daim Kayahan'ın gölgesinde kalacak olması. İşte bu yüzden ilişkilerde denge önemli... En azından kendi kimliğini yaratabilmek için... Ne dersiniz?

9. Yetenekli, çalışkan, güzel insanların isimlerinden önce "x'in eşi" sıfatıyla anılmaları, şüphesiz ki onlar için büyük bir haksızlık...

Fakat ilişkide yıl, para, şöhret, tecrübe ve statü açısından kendilerinden daha avantajlı erkeklerle birlikte olan kadınların sık sık yaşadığı bir şey haline geliyor bu durum.

Yılmaz Erdoğan ve Belçim Bilgin çifti örneğin...

10. Fakat şimdilik kadın perspektifini bir kenara bırakalım... Erkekler neden genç kadınlarla özellikle ilgileniyor?

Hayat deneyimleri fazla, paylaşabileceği şeyler daha çok, kafalarının uyuşabileceği akran kadınlar varken; neden özellikle genç kadınlar? 

Erkekler toplumun dayattığı "hükmeden" rolüne daha kolay girebilmek için, hükmedilmesi kolay olan genç (dolayısıyla da tecrübesiz) kadınlara yöneliyor olabilirler mi sizce?

Ece Gürsel ve Hıncal Uluç mesela... Şöyle düşünün; kendinizi bir kedinin yanında mı daha güçlü hissedersiniz yoksa bir kaplanın yanında mı? :)

11. Ya da kadınların bir "ödül" gibi kola takıp gezdirilecek bir obje gibi sunulduğu bu dünya algısında, genç bir kadının daha iyi görüneceği için mi gençlere yöneliyorlar?

Serdar Ortaç genç ve güzel kadınları sever; kliplerinde bolca oynatır. Sevgilileri de hep genç mankenler olur vesaire... Eşi Chloe de Ortaç'a göre fazlasıyla genç.

12. Yahut yıllar geçtikçe yaklaşan "yaşlılık" korkusundan kaçmak, genç görünmek, olgunlaşmayı reddetmek için mi gençleri tercih ediyorlar?

Mehmet Ali Erbil'in kızı yaşında sevgililerini buraya yazsak upuzun bir liste olur...

13. Lakin bazen kadınlar, uçarı genç erkekler yerine, olgun ve ne istediğini bilen erkekte huzur buluyorlar işte!

Bakınız Reha Muhtar'a; Deniz Uğur gibi güzel bir kadınla neler yaşadı, Gülşen ile aşkları az konuşulmadı. Bu kadınlar zeki, özgür, güçlü kadınlar. Vardır bir bildikleri! :)

Yaş, statü, ekonomik sınıf, cinsel yönelim farketmeksizin tüm aşkların eşit olacağı bir dünya dileğiyle!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
biryerdebiri

Evli biriyle birlikteyseniz ve onun çocuğu yaşındaysanız üstelik ondan çocuk yaparsanız ve bununla gurur duyup cümle aleme kendinizi rezil etmekten keyif alacak karakterdeyseniz bunun adı AŞK OLAMAZ. Aşk böyle kirli ve seviyesiz bi duygu değildir.

kutsalpizza2

Şimdi şöyle bir durum var ki eğer birey 18 yaşından büyük ise, yani reşit ise kendi kararlarını verebilir ve kendi düşüncelerine göre davranabilir. Ortada gerçekten bir aşk var ise birşey diyemem, ama sadece iki taraf içinde çıkar amacı güden bir ilişkiyi ben kendimce desteklemiyorum fakat unutmamak gerekir ki bu onların kararı, onlar böyle mutluysa bana veya başka bir kimseye birşey demek düşmez.

konusantarihv2

benden 10 yaş küçük biriyle sosyal anlamda hiçbir şey paylaşamam. farklı şeyler konuşuruz, farklı şeylerden zevk alırız vs. jenerasyon farkı var yani. bu demek oluyor ki yaş farkı olan ilişkilerde bence cinsellik ön planda. çünkü onun dışında nasıl bir ilişki kurabilirsin karşı tarafla? kızın yaşında yahu! babalık mı yapacaksın kadına? kadınlar içinde şan şöhret para var işin ucunda. çıkar ilişkileri iğrenç ne diyebilirim.

fikrifirarda

Aynen katılıyorum👍

alican-turkkollu

Bundan 100-150 sene önce 20 yaş fark belki de hiçbir şeydi. Ama şuan sürekli gelişen ve değişen bir dünyada yaşıyoruz aralarında 5 yaş fark olan çocuklar bile çok farklı şekillerde yetişmiş farklı karakterlerde oluyorlar. Hal böyle iken bu devirde aradaki 20 yaş fark absorbe edilebilecek bir şey değil. Çiftlerin kendi tercihine kalmış ama ben aradaki yaş farkını doğru bulmuyorum.

defne-egeli

YAZIKLAR OLSUN BÖYLE KIZLARA KENDİNİ PARAYA SATIYOLAR .........demekten başka bir şey diyemiyeceğim

Görüş Bildir