Gösterilerin 4'üncü Ayında Sarı Yelekliler Yine Sokaklarda: Paris'teki Protestolarda 192 Kişi Gözaltına Alındı

 > -

Akaryakıt zamlarına tepki olarak başlayan ancak sonrasında ülkenin ekonomik koşullarına dönük kitlesel bir tepki hareketine dönüşen Sarı Yelekliler'in eylemleri, dördüncü ayında da devam ediyor. Bugün gerçekleştirilen protestolarda 192 kişi gözaltına alınırken, 53 kişi de yaralandı.

Sarı Yelekliler'in avukatlarından François Bolu, eylemlerle ilgili olarak "Taleplerimiz yerine gelinceye kadar gösteriler sürecek. Sağır ve hiçbir şey dinlemek istemeyen bir hükümet var. Hükümet ancak itirazlara polis ve adli baskıyla cevap veriyor" dedi.

Katılım ilk haftalardaki gibi olmasa da, eylemler aralıksız sürüyor.

Fransa'da hükümetin enerji politikalarından ötürü artan akaryakıt fiyatlarını protesto amacıyla başlayan Sarı Yelekliler hareketi, dördüncü ayında da devam ediyor.

AA'nın aktardığı bilgiye göre, gösterilerin ilk haftasında 290 bin civarında olan katılım 30 binin altına gerilese de, binlerce eylemci Cumartesi günleri meydanları hâlâ terk etmiyor. Başkent Paris'te, bugün yapılan protesto eylemlerinde sokaklar yine savaş alanına döndü.

Bugünkü eylemlerde, Zafer Takı çevresindeki eylemcilere polis biber gazı ile müdahale etti.

Hürriyet'in haberine göre, bugün yaşanan gösterilerde Charles de Gaulle Meydanı'nda toplanan göstericilere, polis Zafer Takı'nda müdahale etti.

Önceki haftalara göre daha fazla sayıda polisin olduğu gözlenen eylemlerde, polisin biber gazı ile müdahale ettiği eylemciler Champs-Elysees Caddesi'ne yöneldi ve bazı dükkanlara zarar verildiği görüldü.

Polis müdahalesinin yaşandığı anlar böyle kaydedildi 📹

Polisin en az 192 kişiyi gözaltına aldığı, 53 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Champs-Elysees Caddesi'nde ve Paris'in ara sokaklarında polis ve eylemciler arasında yaşanan çatışmalarda, en az 192 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Çıkan olaylarda ayrıca, 53 kişi de yaralandı.

Eylemcilerin bazı dükkanlara zarar verdiği görüldü, bazı dükkanlar ve araçlar ateşe verildi.

Eylemin liderlerinden Ludosky: "Gösteriler devam edecek. Sokaklarda olduğumuzu göstermek önemli."

Sarı Yeleklilerin liderlerinden Priscillia Ludosky, AA muhabirine yaptığı açıklamada eylemlerin süreceğini belirtti. Ludosky şu ifadeleri kullandı:

"Gösterilerde aşırı biber gazı kullanımı ve polis şiddeti var. Birçok soruşturma devam ediyor. Özellikle polisin göstericilere orantısız şiddet uyguladığı durumlar söz konusu. Bu nedenle eylemlerde özgür hareket edemiyoruz. Hükümetin güçlü adımlar atması halinde insanlar eylem düzenleyerek değil, farklı şekillerde mücadele edebilir. Hükümetin yapması gereken ama yapmadığı birçok şey var."

"4 ayda taleplerimize cevap vermek yerine baskı uygulandı"

Paris'teki bir gösteride biber gazı kapsülünün isabet etmesi sonucu bir gözünü kaybeden Jerome Rodrigues ise "Hükümet bizi dinleyene kadar gösteriler devam edecek. Hükümet, 4 ayda taleplerimize cevap vermek yerine bizi susturmak ve korkutmak için polisi kullanarak daha çok bize baskı uyguladı." dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir