Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Görme Engellilere Özel Menü Hazırlayan Bu Restoran İnsanlığa İnancınızı Arttıracak

-

Toplumda engelleri kaldırmanın aslında düşünüldüğü kadar da zor olmadığını, hatta ufak dokunuşlarla insanlara daha önce yaşayamadığı deneyimleri sunarak mutlu etmenin basit yolları olduğunu gösteren bu dokunaklı hikayeyi sizler için BuzzFeed'den derledik.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/tasneemnashrull...

Grove City, Ohio'da yaşayan 16 yaşındaki Alyssa Herrera'ya ''Merhaba'' deyin!

Bu da 17 yaşındaki görme engelli kız kardeşi Annalicia Herrera:

Geçtiğimiz günlerde, iki kız kardeş, Grove City'deki Red Robin'de erkek kardeşi ve büyükannesi ile birlikte akşam yemeğine çıktılar.

Alyssa'nın söylediğine göre, yemek yemek için dışarı çıktıklarında genelde Alyssa ya da ailenin başka bir üyesi görme engelli olan Annalicia'ya menüde neler olduğunu okurdu ve Annalicia da hep tavuk ve patates kızartması istediğini söylerdi.

Fakat Red Robin'de sipariş vermek istediklerinde görevli kişi Annalicia'ya Braille alfabeli menü verebileceğini söyledi.

Alyssa "Hiç kimse daha önce bunu sormamıştı, bu yüzden hepimiz çok şaşırdık. Menüyü okuyabildiği ve kendi yemeğini sipariş edeceği için heyecanlandık." dedi.

Kendisi de çok şaşıran Annalicia, "Düşündüğüm ilk şey 'Bakalım burada neler varmış?' oldu."

Nisan ayında 18 yaşına gidecek olan Annalicia, normalde "menüde bulunan yiyecek çeşitliliği" hakkında daha önce hiçbir fikri olmadığını söyledi.

"Kız kardeşim 18 yıldır bu dünyada ve bugün bir restoranda ilk defa ona menü sunuldu" yazarak, Annalicia'nın bu muhteşem anını Twitter'da paylaştı:

Attığı bu tweet birçok kişinin kalbine dokundu ve binlerce paylaşım aldı.

Bazı kullanıcılar, Braille menülerinin yaygın olmayışını eleştirdi:

Braille uzun zamandır hayatımızda olmasına rağmen, neden hala yaygın hale gelmedi?

Bunu daha önce hiç düşünmek zorunda olmadığı için kendini ayrıcalıklı hissettiğini söyleyenler de oldu:

Ne kadar ayrıcalıklı olduğumu fark ettim, bunu daha önce hiç düşünmemiştim. Vay be! Bu her restoran için bir zorunluluk olmalı.

Her olayda olduğu gibi tabii ki durumu trollemeye çalışanlar da çok geç kalmadı:

Menüde hiçbir şey göremiyorum, körüm galiba.

Alyssa ve Annalicia'nın annesi cevap vermek de gecikmedi:

Bahsettiğin kişi benim kızım. İşine bak!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
narkiderki

"bu kesinlikle her Restaurant için zorunlu olmalı yazacağım" tam sonra yaşadığım ülkeye bakıyorum....rezillik kepazelik almış başını gitmiş..

Görüş Bildir