Görgü Tanıkları 'Kanlı Saldırı'yı Anlattı

 > -

Bir yanda konser salonunu doldurmuş müzikseverler, bir yanda şehir merkezindeki restoranların önünde yemek yiyenler, bir yanda milli maç için stadyumu dolduran futbolseverler… Paris’te dün gece bu üç grupta yer alan yüzlerce insan terörün kanlı yüzüne tanık oldu.

Hürriyet son yılların en kanlı terör eyleminin ardından tanıkların dünya medyasına anlattığı dehşet anlarını aktardı:

Konser salonunda ne oldu?

Pierre Janaszak (Radyocu)

"Amerikalı müzik grubu Eagles of Death Metal’i dinlemek için kız kardeşimle konsere gitmiştik. Konsere bir saat kala silah sesleri geldi. Önce şovun bir parçası sandık. Ama sesler durmadı. Her yer kan gölüne doldu, cesetlerle doldu. Çığlıklar duyduk. Kaçmaya başladık. İki saat bir tuvalette saklandık. Saldıranları 20 kişiyi rehin almıştı, konuşmalarını duyuyorduk. Saldırganlar “Bu cumhurbaşkanınız Hollande’ın suçu. Suriye’ye müdahale etmemeliydi” diyorlardı. Irak’tan da bahsediyorlardı. Polis gelip kurtardı."

Jülien Pierce (Europe 1 Kanalı muhabiri)

"Konser sürerken birkaç silahlı adam içeri girdi. İki ya da üç erkekti, maske takmamışlardı. İçeri girip Kalaşnikofa benzeyen silahlarla kalabalığa gelişigüzel ateş açtılar. 10-15 dakika sürdü. Salonda panik yaşandı. Saldırganlar en az üç kez silahlarını yeniden doldurma fırsatı buldu. Çok gençtiler. Çok sakindi ve kararlıydılar. Etraf kan gölüne döndü."

Fransız Liberation'a konuşan bir tanık

"Müziğin sesi oldukça yüksekti. Silah seslerini duydum, arkamı döndüm ve arka kapının orada, şapkalı bir kişinin siluetini gördüm. Benim bulunduğum yöne doğru ateş açtı. İnsanlar yere düşmeye ya da kendilerini yere atmaya başladı. Sanırım yanımdaki adam da öldü. Koştum, güvenlik bariyerini aştım ve sahneye yakın olan ilk grupla beraber salondan çıktım. Yangın çıkışından çıktık. Birinci kattaki bir kafeye girip, kapıya barikat kurduk. İnsanlara olanları anlattığımızda bize hemen inandılar. Burada savaş vardı, kısa bir süre öncesine kadar silah sesleri vardı."

Stadyumda ne oldu?

Paris'te çalışan Vincent isimli gazeteci stadyumdaydı

"İlk yarıda iki büyük patlama ve daha sonra da bir büyük patlama duyduk. Maç hiçbir şey yokmuş gibi devam ediyordu ama biz her şeyi Twitter'dan takip ediyorduk.

Cumhurbaşkanı François Hollande'ın stadyumdan çıkarıldığını da oradan okuduk, biz bir şey görmedik. Maçın ikinci yarısında stadyumun üzerinde bir helikopter dolaşıyordu. Son düdüğü çaldıktan sonra insanlar sahaya çıktı. İnsanlar endişeliydi, dışarda neler olduğundan emin değillerdi.

Çıkış için güney, kuzey ve batı kapılarını kullanmamızı isteyen bir anons yapıldı ama beş dakika sonra gidenlerin çoğu geri dönmüştü."

Ben Grant saldırılar sırasında eşiyle bir bardaydı

"Silah sesleri duydum. İnsanlar yere düştü. Bir masayı kafamıza siper ederek korunmaya çalıştık. Önümüzde bir dolu beden yığılı olduğu için barda mahsur kaldı.

Yerde altı-yedi ceset vardı. Birileri otomobillerden ateş açıldığını söyledi."

Paris Emniyet Müdürü Michel Cadot

"Teröristler, katiller, çok sayıda restoran, kafe ve barın önünde makineli tüfeklerini ateşleyip sonra içeriye girdiler. Çok sayıda alanda korkunç durumda birçok kurban bulduk."

Hürriyet | Fotoğraflar: AP, AFP ve Corbis

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir