Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Google 2017 İtibarıyla Tamamen Yenilenebilir Enerji ile Çalışacağını Duyurdu!

 > -

Bildiğiniz gibi her geçen gün dünyamızın kaynaklarını tüketiyoruz sevgili dostlar. Bu durumun en büyük sorumlularından bir tanesi ise elbette büyük şirketler. Google, geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir haberle, önümüzdeki yıl tamamıyla yenilenebilir enerjiye geçeceğini duyurdu.

Google, 60,000 çalışanıyla dünyanın en büyük şirketlerinden bir tanesi.

Şirket yetkilileri, Google'ın tüm veri merkezlerinin ve ofislerinin önümüzdeki yıl itibarıyla tamamen yenilenebilir enerjiye geçeceğini duyurdu.

Google, hâlihazırda dünyanın yenilenebilir enerjiyle çalışan en büyük şirketi.

Geçtiğimiz yıl kullandığı elektriğin %44'ünü rüzgar ve güneş enerjisinden sağlayan şirket, geliştirdiği enerji tesislerle bu oranı %100'e çıkarmayı amaçlıyor.

Google'ın yetkili isimlerinden Marc Oman, konuyla ilgili şunları söylüyor:

"Bu, çevreci bir imaj oluşturarak insanların gözünü boyamak için geliştirdiğimiz bir proje değil. Yenilenebilir enerji, uzun vadede şirketimiz için de masrafı en düşük enerji türü olacak. Aynı zamanda şirketimizin kurucuları iklim değişikliğinin ciddi bir mesele olduğunu düşünüyor ve bu konuda üstlerine düşeni yapmak istiyorlar."

Küresel teknoloji şirketlerinin karbon ayak izi açısından yarattığı zarar endişe verici.

Bugün, dünyadaki sera gazı emisyonunun %2'sine teknoloji şirketleri sebep olmaktadır ve bu rakam, havacılık sektörüyle rekabet ettiği düşünüldüğünde tehlikenin boyutunu gözler önüne sermektedir.

Şirketin tamamen yenilenebilir enerjiye geçmesi beş yıllık bir planın sonucu.

Yenilenebilir enerji projesini 2012 yılında başlatan şirket, daha önceden yapmış olduğu enerji alımı anlaşmaları sebebiyle karmaşık bir sürecin içinden geçti. Oman, bunun şu anki durumda şirketler için kolay olmadığını, özellikle küçük şirketlerin bunu başarmasının zor olduğunun altını çiziyor.

Enerjinin büyük kısmı Google'ın veri merkezlerine aktarılacak.

Google, 2015 yılında 5.7 terawatt saat (TWh) yenilenebilir elektrik satın aldı. Bu sayının aynı yıl İngiltere'deki tüm güneş panellerinin ürettiği 7.6 TWh'lik elektrikten biraz daha düşük olduğu düşünüldüğünde şirketin ve projenin boyutu rahatça görülebiliyor. Kaldı ki Google'ın kullandığı yenilenebilir enerjinin büyük kısmı ABD'deki rüzgar enerjisi santrallerinden elde ediliyor.

Sierra Club isimli çevreci organizasyonun sözcüsü Jodie Van Horn, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Küresel operasyonlarını tamamen yenilenebilir enerji ile yürütecek olan Google, iş imkânı yaratacak, masrafları azaltacak ve aileleri fosil yakıtların tehlikelerinden koruyacak bir adım atıyor ; bunun diğer global şirketlere, enstitülere, şehirlere ve topluluklara örnek olmasını diliyorum."

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
giftedwriterr

Bu ne yaa bu teknoloji mi? Biz tamamen "yenilebilir" teknoloji istiyoruz!!

Görüş Bildir