Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gollum Sensin Gollum Benim Gollum Hepimiziz: 16 Yönüyle Gollum

 > 
387PAYLAŞIM

Her gün onlarca cumhurbaşkanına hakaret davasının görüldüğü Çağlayan Adalet Sarayı bu defa Gollum sesleriyle yankılandı. Paylaştığı Gollum capsinden dolayı cumhurbaşkanına hakaret ettiği iddia edilen vatandaş hakim karşısına çıktı. Hakim baktı etti olacak gibi değil, “kimdir yahu bu Gollum?” deyiverdi. 

Bir bilir kişi heyeti Gollum iyi midir, kötü müdür araştıracak, mahkemeye bildirecek hakim de ona bakıp cezasını kesecek vatandaşın. Bilir kişi değiliz ama Gollum’u biliriz. Yüzyıllar boyu yalnız yaşayan, histerik, şizofren, delişmen bu arkadaşı dilimiz döndüğünce bir de biz anlatalım. Çünkü Gollum biziz.

1. Gollum aslında Smeagol’dür, onu bozan yüzük, yani güçtür!

2. Önceleri iyi biridir Gollum, yani Smeagol, arkadaşları vardır, gülüp eğlenir, ne zamanki eline “güç” geçer, Gollum kendini kaybeder.

3. Gollum kıymetlisini ele geçirmek, ona sahip olmak için her yolun mübah olduğunu düşünür, Gollum biraz aşk yaratığıdır, tutkuludur.

4. Aslında Gollum’un içindeki Smeagol asla ölmemiştir, hep bir çatışma halindedirler, bu da onu hafif şizofren bir kimliğe büründürür.

5. Elf’lerden, yani güzel insanlardan korkar Gollum, güzelliğe mi düşmandır, iyilik mi korkutur onu bilemeyiz.

6. Ne kadar kötü, sinsi, hilebaz, vs. olarak tasvir edilse de yüzük (güç) taşıyıcısının rehberi olmayı başarmış biridir Gollum.

cynicritics.files.wordpress.com

7. Gollum arzuları uğruna her şeyden, hatta canından bile vazgeçebilecek kadar arzuludur.

8. Gollum güç peşinde koşarken, kıymetlisini ararken müthiş bir değişime uğramış, ama gücün çekimi onu bunu göremeyecek kadar kör etmiştir.

9. Gollum kiminle mücadele ederse etsin hep hayatta kalmayı başarmış bir yaratıktır, onu bizim gözümüzde sefil ve tiksinç hale getiren tutkusu ve görüntüsüdür.

10. Gollum aslında “nefsin” vücut bulmuş halidir.

11. Ölüme giderken dahi gülümser Gollum, çünkü kıymetlisiyle kavuşmuştur, son anda üzülmesi ondan ayrılıyor olmasındandır.

12. Gollum “hırstır”, hırsın bir insana neler yapabileceğinin kanıtıdır, kontrolsüz gücün tehlikesini anlatan bir simgedir.

13. Gollum kimi zaman sinsi, içten pazarlıklı, sinir bozucu ve kötüdür; kimiz zaman ise zavallı, acınası ve hatta sevimlidir. Gollum insanı iki arada bir derede bırakır.

14. Gollum, var olduğu hikayenin içinde sonuna kadar ayakta durmasını bilmiş, hikayenin bitmesiyle kaybolmuştur, dirayetlidir.

15. Gollum bir “antagonisttir”, yani hayatta düşünerek bulamayacağımız doğruları, elde edemediğimiz tecrübeleri bize gösteren karşıt kişidir.

Gollum bizi ölçer, bize ne olduğumuzu gösterir, bizi gerçekleştirir.

16. Hikayede yüzüğün yok edilmesine aracılık etmiş, bunda büyük rol oynamıştır, koca yürekli biridir Gollum.

Şimdi size soruyoruz; Gollum sizce nasıl biri?

Hayatın sillesini yemiş biri.
Zayıf ve güçsüz biri.
Akıllı, sinsi ve çıkarcı biri.
Kararsızım, bazen iyi bazen kötü...
Gollum adamdır, adam!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
feanorism

Arwen ile aragorn bir çocuklarının olacağını öğrenmişler. Bütün saray erkanı çok mutlu olmuş ve isim önerilerinde bulunmaya başlamışlar. Soylu bir kadın;"erkek olursa adını elros kız olursa galadriel koyun" demiş. Arkalarından birisi ise "adam olursa gollum koyarsınız" demiş.

enk-capital

Bu yüzüğün bi hayrını gören var mı acaba? Sanırım hikayenin kilit noktalarından biri de yüzüğün aslında hiçbi işe yaramamasına rağmen karşıdakini bi nevi hipnoz ederek ona güçlü olduğunu zannettirmesi. Çünkü yüzüğü takan kişi, görünmez olmaktan başka bi özellik elde edemiyodu bildiğim kadarıyla.

feanorism

Sauron yüzüğü yaparken kendi ruhundan koyduğu için yüzük ona ait. Tek yüzük tahmin edilemeyecek kadar güçlü ama hobbitlerde o etkiyi göstermiyor. Ayrıca sauron yüzüğe kendi benliğini koyduğu için bir nevi ölmüyor ancak yüzük yok edilirse işi bitiyor. O zamanda tam ölmüyor sadece bir gölge oluyor.

corpse-bride

ben ki fantastik öykülere bayılan biri olarak bu karakter nedneiyle yüzüklerin efendisi fillerrinden nefret etmişimdir kıymetlimisss dedikçe film bende gıcıklık yaptı hala kızarım bu fılme ayırdıgım zamana

Gizli Kullanıcı

#7 #8 #9 ve 1- 2 tane daha... Diapezam Dostummm Sen Bir Harikasın.. Çok sexi göndermeler yapmissin -(ya da sen farketmeden olusmus)- Helal!!!! GLÛP diye CUK diye OTURMUŞ. 😀

Gizli Kullanıcı

Bu arada Hobbitleri, Gandalf' ı Gimliyi ve LEGOLAS' ı kaybettik Gollumu yedirmeyiz. Buna izin vermeyeceğiz. #DirenĞollûm.

esar

Gollum seni arıyoorr, neredesin sen? :D

Görüş Bildir