Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gizli İlişki Yaşamak Neden Bu Kadar Haz Verir? Tüm Gerçekleriyle Yasak Aşk Psikolojisi

-

Neden, neden, neden? İki kişinin gizli kapaklı takılmasında bu kadar heyecan verici olan şey tam olarak ne?

Aslında temelde yatan cevap belli denebilir: Gizli birliktelik.

Gizli kapaklı yapılan seksin psikolojik olarak normal bir seksten daha haz verici olduğu biliniyor. İlişki boyutunda yaşandığında da aynı haz devam ediyor.

Peki neden böyle? Belli başlı başlıklar altında değerlendirmek mümkün.

Yeni ilişki, yeni macera

Gizli bir ilişkinin doğası gereği yeni olduğu, olacağı beklenir. Birkaç yılını devirmiş bir ilişkinin halen gizli kalması için pek sebep yoktur. Zaten bu, pek mümkün değildir.

Bir araştırmaya göre (Schmiedeberg ve Schröder, 2016) ilişkilerde cinsel tatmin ilk birinci yılında zirve yapar ve bu vakitten itibaren gerilemeye başlar.

Yani eskimiş ve heyecanı kaybolmuş bir ilişkidense, yeni bir ilişki her zaman daha iyidir.

Keşfedilme korkusu deyip geçmemek lazım…

Gerçekten böyle bir şey var ve bu sebeple hiç ihtiyaç duymadıkları halde ilişkilerini gizli tutan çiftler mevcut.

Bir araştırmaya göre (Dutton ve Aron, 1974) korku içinde olan insanlar (Mesela yüksek ve sallanan bir köprüden geçerken) çevrelerindeki olası partnerleri daha çekici bulmuşlar.

Bu da psikolojik olarak korku içinde ilişki yaşamayı daha uyarıcı ve keyifli hale getiriyor denebilir.

Şu bir gerçek: Sır paylaşmak samimiyeti ve ilişkinin yoğunluğunu artırıyor.

Yakın olduğumuz kişilerle sır paylaşmaya yatkın olduğumuz gibi, sır paylaştığımız birine de aynı şekilde yakın hissetmeye başlarız. Yani sır paylaşmanın ilişkilerde önemli bir bağ işlevi gördüğü söylenebilir.

Tarafların paylaştığı sır ne kadar özgün ve büyük olursa, ilişki de o kadar tahrik edici ve ilgi çekici hale geliyor.

Öyle. Şimdi gidin ve bu içeriği gizli partnerinizle paylaşın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alienca

fazla kurcalamaya gerek yok. yasağa karşı olan bu ilgimiz adem ve havvadan geliyor. bu insanlığın doğasında var. yaratılışımızın temelinde var

faruk-esen

yok yaw öylemi cidden ? filozoflar yuvalanmış

emrekarayel

Adem ve Havva'nın cennetten kovulmasına sebep olan yasak elma, Hristiyanlıkta seks olarak geçer. Yani elmayı yiyince birbirine görünmez olan avret yerleri görünür olur, tahrik olup seks yaparlar. Ve tanrı bunu yasaklamış olduğu için cennetten kovulurlar. Bunu niye söyledim? Yani yasak aşk yaşarsanız karınız-kocanız evden atar. Erkekseniz soyulmuş soğana dönersiniz. Yani her türlü sıkıntı. ;)

Gizli Kullanıcı

Onedio tipki Adnan Oktar gibi destegini batidan aliyor olabilir. Zira ulkenin iyiligini isteyen bir kurumun, adim attirmadan kosturmaya calismasi supheli bir durum.

brtndp2008

Sır, paylaşım ve korku gibi etkenler "aşık" olmayı sağlıyor diyerek aşkın adını kirletmeyelim. Çünkü biliyoruz ki aşk ne paylaşımlardan ne de heyecanlardan beslenir.

meton

İnsan aşk olduğu zaman salgıladığı feniletilaninini (iyelik eki falan koyunca tuhaf oldu yanlış yazmış olabilirim) korkuncada salgılar yani double hormon

Görüş Bildir