Gerekli Şartlar Belli Oldu: '300 Koyun Projesi'nde Başvurular Başladı

 > -
Abone ol

Köyden kente göçü önlemek için yürürlüğe konulan teşviklerin en önemlisi olan 'Köyden şehire gitme. Hem maaşını al hem kendi işinin patronu ol' projesiyle ilgili yetiştiricilere satılacak 300 başa kadar küçükbaş hayvan için başvurular başladı.

AA'da yer alan habere göre, TİGEM, koyun sayısının artmamasının et üretimini olumsuz etkilemesinden dolayı Üretici Şartlarında Sözleşmeli Küçükbaş Hayvancılık Projesi'yle sözleşmeli üretim modeli geliştirildi.

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan 'Kendi İşinin Patronu Ol' Projesi: Köyüne Dönene 300 Koyun ve Maaş - onedio.com
Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan 'Kendi İşinin Patronu Ol' Projesi: Köyüne Dönene 300 Koyun ve Maaş - onedio.com

Atıl kalan mera alanları değerlendirilecek

Bu modelle köylerde, atıl kalan mera alanlarını üretime kazandırmak, koyun barınaklarının tam kapasite kullanımını sağlanmak, ülkede koyun varlığını artırmak, kırsalda koyunculuk yapan insanları sosyal güvenceye kavuşturmak amaçlandı.

Başvurular internet üzerinden

TİGEM, proje kapsamında Ziraat Bankası aracılığıyla sözleşme imzalayacağı yetiştiricilere 300 başa kadar küçükbaş hayvanı ücreti karşılığında satacak.Söz konusu hayvanların alımı için başvurular, TİGEM'in internet sitesinden alınmaya başlandı.

7 Soruda Son Günlerin En Merak Edilen Konusu '300 Koyun Projesi' - onedio.com
7 Soruda Son Günlerin En Merak Edilen Konusu '300 Koyun Projesi' - onedio.com

Peki üretici seçim kriterleri neler?

Projeye göre, üretim sürecinde, yetiştiriciye bakım ücreti ve sigorta bedeli avans olarak verilecek.

Sözleşme imzalanacak yetiştiricilere kendi işletmelerinde TİGEM tarafından eğitim imkanı sağlanacak.

Sütten kesimi müteakip kuzular alınacak, masraflar düşülerek hak edişi üreticiye ödenecek. Üretilecek tüy ve süt yetiştiricinin olacak.

Üreticilerin bu hayvanlar için yaptıracağı TARSİM sigortası da ücretsiz olacak ve Bakanlık tarafından desteklenecek.

Üretici başına 300 başa kadar küçükbaş hayvanın verileceği projeyle 500 bin baş anaç küçükbaş hayvan temin edilmesi planlanıyor.

Projeyle 8. yılın sonunda dişi sayısının toplam 5 milyon başa ulaşması ve yaklaşık 3 milyon 250 bin baş erkek kesimiyle 52 bin 300 ton et üretimi hedefleniyor.

Ayrıca Proje için başvuran üreticiler değerlendirilirken; "Üretim yapacağı yerin mera alanı, kaba yem üretebilirliği, hayvan varlığı, cinsiyet ve yaşı, hayvan barınağına sahip olması, halen hayvancılıkla uğraşıyor olması" kriterleri göz önünde bulundurulacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir