Geçmişte Halk Arasında Normal Karşılanmasına Rağmen Zaman Geçtikçe Anormal Hale Bürünen 20 Davranış

100PAYLAŞIM

Elli yıl sonra da şu an yapılan şeyler garip gelecek.

Kaynak: https://www.quora.com/What-is-something-...

1. 1800'lerden 1900'lü yılların başlarına kadar, Malezya veya Endonezya'daki kadınlar bu şekilde giyinirdi. Kıyafet, sadece rahat ve esnek olmakla kalmayıp aynı zamanda sıcak iklimlerde çalışmak için de uygun bir seçenekti.

Müslüman, Hindu ve Hristiyan veya başka bir inanca sahip olan tüm kadınlar bu şekilde giyinirdi. Ancak 200 yıl sonra, muhafazakâr etkiler tarafından bastırıldı ve birçok imam, kadınların bu şekilde giyinmesini hoş bulmayan vaazlar verdi. Şu an bazı kırsal bölgelerde bu şekilde giyinen kadınlar olsa da merkezde bu şekilde gezerseniz tacize uğrayabilir, para cezasına çarptırılabilir veya tutuklanabilirsiniz. Ülkede, kadınları açık kıyafetler giydiği için 'kamu düzenini bozmakla' suçlayabilecek belirli yasalar var.

2. Geçmişte, Avustralya televizyonunda yayınlanan programları izlerseniz İtalyanlara, Asyalılara ve Yunanlara karşı açıkça ırkçılık yapıldığını görebilirsiniz.

Eskiden eğitimsiz bir kişiye karşı 'gerizekalı' gibi kelimeler kullanmak normal karşılanırken artık tam tersi bir durum söz konusu...Ülkede, Hristiyan inancı ağırlıklı olsa da diğer inanışlara karşı saygısızlık etmemek için kullanılan kelimelere dikkat ediliyor. Geçmiş yıllarda hiçbir erkek cinsel tacize uğradığını iddia edemezdi. Şimdi ise erkekler taciz hikayeleriyle öne çıkıyor. Öğretmenler, öğrencilerle birebir görüşebiliyorlardı ancak artık hiçbir erkek öğretmen, kız öğrencisiyle yalnız görüşmüyor.

3. 20. yüzyılın ortalarında, genç kadınların 20 yaşına bile gelmeden evlenmeleri alışılmadık bir durum değildi.

Hatta dönemin yetişkin birçok ünlü erkek şarkıcısı küçük kızlara yazdığı şarkıları söyledi.

4. Eşleri hayatını kaybeden kadınların yakılması olarak bilinen sati geleneği, Kraliçe Victoria ve İngiliz sömürge hükümeti tarafından 1861'de yasaklandı.

Gelenek olduğunu söyleyerek yasaklamayı protesto eden kişiler ise İngiliz hükumeti tarafından cinayet suçuyla idam cezasına çarptırıldı.

5. "1970'lerde ve 1980'li yıllarda yani çocukluğumda ve gençliğimde şiddet her yerde mevcuttu. Babalar, eşlerine ve çocuklarına şiddet uyguluyordu.

Okullarda sürekli kavga çıkıyordu. Zorbalık ve mobbing o kadar yaygındı ki, hiçbir şekilde dikkate alınmıyordu. Başınıza bir şey geldiğinde sızlanıp şikayet etmek yerine kendimizi savunmamız söyleniyordu. Neredeyse her hafta sonu çete kavgası oluyordu. Ateşli silahlar genellikle çocukların ve gençlerin erişemeyeceği yerlerde tutulduğundan, gençler beyzbol sopalarını, buz hokeyi sopalarını ve bisiklet zincirlerini tercih ediyorlardı. Şu an bu durumun tamamen ortadan kalktığını söylemiyorum ancak daha iyi bir durumda olduğumuzu söyleyebilirim."

6. Eskiden, tanıştığınız birine ulaşmak için telefon rehberinden ismini bulup aramanız gerekiyordu. Şimdi ise o kişinin profilini takip ederek çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

7. Mahremiyet, bir kişinin değer sistemini oluşturan düzenin içinde öncelikli yerini kaybetti. Sosyal medya platformlarına katılmayı seçen kişinin gizliliğini korumak neredeyse imkansız hale geldi.

8. "Ne kadar geri gitmek istiyorsunuz? Antik Yunanlılar, kız çocuklarının öldürülmesinin sorun olmadığı"nı düşünüyorlardı...

Romalılar ise çocuklarınızı köle olarak sattığınızda sizi suçlamıyordu."

9. "Irk, cinsiyet ve çeşitli diğer ayrımcılıklar...Belirli insanların belirli alanlarda yaşayamaması, istedikleri insanlarla evlenmelerine izin verilmemesi, eğitim, sağlık, oy kullanma gibi haklarına izin verilmemesi...

Bir de işkence ve sözde eşcinsellik tedavisi var tabii ki."

10. İstenmeyen bebekleri halka açık bir yerde bırakmak normal karşılanırken ıssız bir yerde terk edilmesi halk tarafından kabul edilmiyordu.

Çünkü ıssız bir yere bırakılan bebeğin, biri tarafından fark edilme ihtimali daha düşük olduğu için hayatını kaybetme ihtimali artıyordu.

11. Dünyadaki bazı insanlar yüzünden yetişkin bir erkeğin küçük bir çocukla oyun oynamasının anlamı tamamen değişti.

Öyle ki, iyi insanlar bile birisinin kızıyla konuşmaktan ya da bir çocuğa el sallamaktan kaçınır hale geldi.

12. "Yıkılan heykeller, yasaklanan kitaplar, yanan binanlar ve ismi değiştirilen köprülerle sokaklar. Bir de tarih kitaplarının tarihle ilgisi olmaması...

Geçmişteki her şey bizim için farklı geliyor ve bundan 150 yıl sonra da bizler farklı geleceğiz."

13. Kadınların erkekler tarafından sahiplenilmesi, bir asır öncesine kadar normdu. Evli kadınların kendi malları yoktu ve yasal olarak kocalarından ayrı bir şahıs olarak görülmezlerdi.

1960'larda bile evli bir kadının kendi banka hesabı olamazdı. 1800'lerde kadınlar akla gelebilecek her şekilde erkeklere tabi tutuldu. Bugün çoğunlukla kadınların kendi başlarına bir birey olduğunu ve erkeklerle eşit haklara sahip olduğunu veya olması gerektiğini kabul ediyoruz. Hâlâ buna karşı bazı direnişler var ancak geçmişte kadınlar yasal hakları için savaştılar ve kazandılar.

14. Eski zamanlarda Hindistan'da kadınlar bluzsuz sari giyerlerdi ancak zamanla içlerine tişört giymeye başladılar. Şu an kırsal bölgelerdeki bazı yaşlı kadınlar hala içlerine bluz giymiyorlar ancak sayıları gün geçtikçe azalıyor.

15. "Halk arasında özgecil davranış, uzun zaman önce oldukça yaygın bir şey olarak biliniyordu.

Bugünün dünyasında  yardımcı olmak için adım atıyor olsanız bile yabancılarla iletişime geçerken tereddüt ediyorsunuz."

16. "Havalı görünmek için duyguları saklamak geçmişte bu kadar yaygın değildi. Ancak, şu anki gençler partnerlerine kötü davranarak içlerindeki bazı duyguları tatmin ediyorlar."

17. "Geçmiş yıllarda; otobüs, restoran, kafe ve hatta öğretmenler odası da dahil her yerde sigara içilebiliyordu. Şu an ise böyle bir durumun yaşanmaması dünyadaki en güzel şeylerden bir tanesi diyebilirim."

18. Sosyal medya sayesinde ulaşılmaz gibi görünen birçok ünlünün de aslında bizler gibi birer insan olduğu anlaşıldı.

19. "Eskiden sizin için ahlak çerçeveleri dışında giyinen birine bunu direkt olarak söyleyebilirdiniz. Ancak yavaş yavaş da olsa her insanın özgür olduğunu kabullendik diyebilirim."

20. "Geçmiş yıllarda yapılan programlarda, dizilerde ve filmlerde alkol tüketildiği gösterilirken şu an vişne suyu içerken bile sansür geldiğini görebilirsiniz."

Sizlerin bu şekilde hatırladığı şeyler var mı? Yorumlarda buluşalım...

İlginizi çekebilecek diğer içeriklere buradan ulaşabilirsiniz 👇

Türkiye Tarihinin En Utanç Verici Olaylarını "Hiçbir Şey Unutturamaz" Diyerek Paylaşırken Ciğerimizi Ateşlere Atan 29 Kişi - onedio.com
Türkiye Tarihinin En Utanç Verici Olaylarını "Hiçbir Şey Unutturamaz" Diyerek Paylaşırken Ciğerimizi Ateşlere Atan 29 Kişi - onedio.com
Cinsellik Tarihine Dair Muhtemelen Daha Önce Hiçbir Yerde Duymadığınız Gerçekler - onedio.com
Cinsellik Tarihine Dair Muhtemelen Daha Önce Hiçbir Yerde Duymadığınız Gerçekler - onedio.com
Tarih Bizi Affetmesin! Restorasyonu Faciaya Çevirmek Konusunda Kimsenin Elimize Su Dökemeyeceğini Gösteren Eserler - onedio.com
Tarih Bizi Affetmesin! Restorasyonu Faciaya Çevirmek Konusunda Kimsenin Elimize Su Dökemeyeceğini Gösteren Eserler - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nurapak

Eskiden Türkçeyi daha iyi kullanıyorduk... Türkçe kullanıyorduk....

lunea

Eskiden hayal kurar dım, ideallerim vardı. Şimdi günü kurtarıyorum. ( olduğu kadar)

blink--army--potterhead

zamanla herşey değişir işte , umarım virüs de zamanla tamamen gider

nurapak

Kusura bakmayın yanlışlıkla şikayet oldu

blink--army--potterhead

yok canım , herşey yanlışlıkla olabilir 😀

eski_id

tarihsel süreç, aynısının laciverti olunduğunun kanıtıyla dolu.. nüfusun artış ivmesi, kaçınılmaz olarak savaş ve kıtlık gibi toplumsal etkileşime yol açtığında, bu çook medeni insanlığın evrileceği şeyin, aslında özü olacağı defaatle görülmüştür..

eski_id

ilk hangi salağın, ne tarihte hayallediğini tam olarak bilmediğim ve umursamadığım bu "medeni toplum" düşüncesine en yakın durduğu varsayılanlar, o ahkama milyonların cesetleriyle ulaşıp, bizlerin temaşa etmesini bekliyorlar..

eski_id

mevcut kaynakların döngüsünün üstünde bir erimeye mahal veren aşırı nüfüs ve aslında topluluk yerine toplum zihniyetini dayatan hiç bir düşüncenin meyvası sağlıklı olamaz

eski_id

geçmişin karası ile kendisini akladığını zannedenler varolan dönüşümün ilerleme olduğunu umanlardır zanlımca

theerifas

Bugünün Türkiye'sinden çok da farkı yok.

Görüş Bildir