Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Game of Thrones'la İlgili Bu Muazzam Teori Zihninizi Ak Gezen İstilasına Maruz Bırakacak!

-

Game of Thrones 6 sezondur televizyonun dünyasını kasıp kavurmaya devam ediyor. Hal böyle olunca diziyle alakalı tartışmalar ve bu tartışmalar sonucu ortaya çıkan teorilerle detaylar bitmek bilmiyor.

Ekşi Sözlük yazarlarından bigboned, aslında dizinin daha ilk sahnelerinde gözümüze sokulmasına rağmen çoğumuzun dikkat etmediği ya da unuttuğu nefis bir detayı anlatmış. İşte kendisinin ağzından o teori:

  • Bu entry, yazarının izniyle yayımlanmaktadır.
Kaynak: https://eksisozluk.com/entry/60453136

"Bu dizinin ilk açıldığı sahneyi, 1. sezon 1. bölümün ilk 7 dakikasını hatırlayan var mı?"

Yani kitabın prolog bölümünü?

Buyrun hafızanızı tazeleyin:

Dizi, kitaba yakın seyrediyor ama ben size kitaptaki özetini de vereyim. Kitabı okumadıysanız özeti okuyun; çünkü önemli ayrıntılar var.

Bu arada white walker'lar beyazımsı tenli, mavi gözlü, buzdan silah kullanan abiler. Wight'lar ise white walkerların dirilttiği cesetler.

"Waymar Royce ve beraberindeki 2 gözcü, Gared ve Will, duvarın kuzeyinde bir yabani (wildling) grubunun izini sürmektedirler."

Önden gözcü olarak giden Will, yabani kampının yerini tespit eder; ancak, kampta bir gariplik vardır. Kamp ateşi yoktur ve bütün yabaniler yerde ölü gibi yatmaktadırlar. Ortada kan falan da yoktur. Will, herkesin soğuktan donduğunu düşünür ve geri dönüp Royce'a haber verir. Royce, havanın bir kamp dolusu adamı donduracak kadar soğuk olmadığını söyler ve kampa bir göz atmaya karar verir.

"Will ve Gared'ın itirazlarına rağmen, grup yola çıkar."

Kamp alanına geldiklerinde, Will'in bahsettiği cesetlerin orada olmadığını görürler. Royce, Will'i dalgaya alır ve yabanileri bulmaya karar verir. Will'e bir ağaca çıkmasını söyler ve Gared de, atların yanında kalır. Royce, kamp alanına ayak basmasıyla, ani bir soğuk hisseder ve hemen ardından bir ak gezen (white walker) ağaçların içerisinden kristal kılıcını taşıyarak çıkar. Onu 5 tane daha ak gezen takip eder (dizide sadece 1 tane görüyoruz).

Royce ile ak gezenlerin lideri kılıçlarını çeker; ancak ak gezenin bir darbesi Royce'un kılıcını paramparça eder ve o noktada ak gezenin çığlığı ormanda yankılanır. Bunun üzerine, diğer 5 ak gezen de partiye katılır ve Royce'u delik deşik ederler. Will, ak gezenler ortamı terk edene kadar aşağıya inmez ve indiğinde, Royce'un cesedinin yanına gider. Royce'un cansız bedeni yavaşça yerden kalkar, parçalanan kılıcından çıkan şarapneller bir gözünü kör etmiştir, diğer gözü ise masmavi parlamaktadır. Royce, Will'in boğazına yapışır. 

"Atların yanındaki Gared'ı da bir sonraki bölümde Starklar tarafından yakalanınca görürüz."

Gece nöbetini (night's watch) terk etmenin cezası ölümdür ve Ned Stark'ın kılıcı "ice" da cezayı keser. 

Bu, 5 kitabın en gizemli bölümlerinden birisidir bana göre, ama ta en başta olması ve ana karakterlerden hiç birini içermemesi nedeniyle genelde unutulur. Halbuki, kitapta ve dizide çok az görünen ak gezenlerin 6 tanesi birden gözükmüştür. Bunu, George R. R. Martin'in şok bir açılış yapmak istemesiyle açıklamak mümkündür; ancak bu bölümün bize anlatmak istediği başka bir şey var mıdır?

"Bu sahneyi, kitaptaki diğer ak gezen sahnelerinden ayıran en önemli detay ne biliyor musunuz? Ak gezenlerin kurduğu tuzak..."

Öncelikle belirtmem gerekir ki, dizide biraz farklı da olsa, kitapta ak gezenlerin pis işlerini hep wight'lara yaptırdığını görüyoruz. Mesela, Fist of the First Men'de, Mormont ve adamlarına saldıranlar wight'lar. Ak gezenlerden birisi ancak ana saldırı bittikten sonra, Sam'in de içinde bulunduğu kaçışan gece nöbeti üyelerine saldırıyor. Orada da sadece 1 tane ak gezen görüyoruz. Yani, ak gezenler genel olarak wight gruplarını kontrol eden komutanlar gibi hareket ediyorlar. Bir grup ak gezenin hep beraber tek bir hedefe saldırdıklarını prologdan sonra hiç görmüyoruz. 

Zaten Royce ve arkadaşları, duvarın kuzeyinde vakit geçirirken, bir ak gezenle karşılaşıp ölselerdi veya wight saldırısına uğrasalardı, bu olayın altında bir anlam aramazdık. Her ne kadar olayın duvardan 9 günlük mesafede yaşandığı söylense ve bu ak gezenler için biraz fazla yakın olsa da, yine de sıradan bir karşılaşma o kadar şüphe çekmeyebilirdi.

"Ancak bu sıradan bir karşılaşma değil, çünkü ortada bir tuzak var."

Belli ki, ak gezenler önce wight'ları kullanarak, tamamı ölmüş bir kamp ahalisi görüntüsü yaratıyorlar. Bizim elemanlar kampı incelemeye geldiğinde wight'lar ortada yok ve Royce tuzağa adım attığı anda saldırıya uğruyor. Öyle sıradan bir karşılaşma değil bu; planlanmış bir saldırı. Üstelik, wight'ları kullanmak yerine, ak gezenler kendileri saldırıyorlar. Hem de tek bir kişiye karşı altısı birden!

Royce'u öldürdükten sonra da ortadan kayboluyorlar. Will'i öldüren Royce'un dirilen cesedi oluyor ve Gared'in peşinden bile giden olmuyor. Belli ki, hedeflerinde Royce var. Onu öldürme işini şansa bırakmak istemiyorlar. Ne wight kullanıyorlar, ne de teke tek dövüşme riskini alıyorlar.

Peki, Royce'u böylesine bir hedef haline getiren ne? Vale lordlarından birinin 3. oğlu olan Waymar'dan, kuzeyin gizemli yaratıkları ne istiyor? Ak gezenler onun yerini nasıl buluyorlar ve neden böylesine planlı bir saldırı yapma gereği duyuyorlar?

"Waymar Royce'u hedef haline getiren kişi, ak gezenlere erkek bebek sağladığını bildiğimiz, alemlerin en hayırlı babası: Craster."

Kumandan Mormont ve yanındaki birliğin, Craster'ı ziyaretinden bir diyalog:

Craster: "Evet o üçünü hatırlıyorum. Küçük lord, senin yanındaki köpek yavruları gibi gençti. Samur pelerini ve siyah çelik kılıcıyla benim çatımın altında uyumak için fazla kibirliydi. "

Royce ve adamları, tuzağa düşmeden önce Craster'a uğramışlar ve onları ak gezenlere ihbar eden Craster'ın ta kendisi. Ancak Craster bunu, Royce'a gıcık olduğu için yapmıyor. Bunu yapmasının sebebi, patronları ak gezenlerin ona, peşinde oldukları adamın eşgalini vermiş olması: 

"Şekilli bir kılıç taşıyan ve gece nöbetine hizmet eden lord çocuğu..." Var mı bu tanıma uyan başka tanıdığınız?

"Jon Snow" desem?

Bakın bu Waymar Royce'un kitaptaki betimlemesi: "Gri gözleri, narin ve zarif vücuduyla genç ve yakışıklı bir lord"

Bu da ilk kitaptan Jon Snow betimlemesi: "Jon'un gözleri siyaha yaklaşacak kadar koyu griydi. (...) Robb kaslıyken, Jon narindi. Robb güçlü ve hızlıydı, Jon ise zarif ve çevik."

"Craster, patronlarından aradığı kişinin nasıl göründüğünü öğrenmiş olsa bile, Royce bu eşgale uyar."

Yani, Craster üzerine düşeni yapıyor ve aradıkları adamın gelişini ak gezenlere haber veriyor. 

Ak gezenlerin Valyrian çeliği kılıcıyla, yaman bir savaşçı olacak genç bir lord bekliyor olmaları, neden 6 kişi gelip tuzak kurma yoluna gittiklerini de açıklıyor. Belli ki, zorlu geçecek bir düello beklentisi içerisindeler ve Valyrian çeliği kılıcın kendilerini öldürebileceğinin farkındalar. Zaten Royce ile dövüşürken, Royce'un kılıcının parçalandığı anda adeta diğerlerine sinyal verircesine bir çığlık duyulması ve o andan sonra diğer 5 ak gezenin de Royce'un üzerine çullanması da bu yüzden. Kılıç kırıldığı anda onun doğru kişi olmadığını anlıyor elemanlar ve işlerini hızla bitirip ortamı terk edip gidiyorlar. Will'i wight'lara bırakıp, Gared'in peşinden gitme gereği bile duymuyorlar. 

"Daha sonra Fist of the First Men'deki wight saldırısı da, ak gezenlerin birilerinin peşinde olduğunu kanıtlıyor aslında."

Burada gece nöbeti kalabalık olduğu için önce wight'lar saldırıyor ve kaçışanların arasında ak gezenler hedeflerini arıyorlar. Belki Sam'in peşinden gitmeleri de bu yüzdendir; kılıcı olmasa da "lord çocuğu" olduğu her halinden belli Samwell'in. 

Burada kitabı bırakıp, diziye bakarsak, Hardhome saldırısı sırasında, ak gezenlerin Jon Snow'u öldürmeye çalıştıklarını ve Jon'un ilk defa valyrian çeliği kılıcıyla bir ak gezen öldürdüğünü görüyoruz. İşte bu an, bence ak gezenlerin aradıklarını bulduğu an. Saldırının sonunda Gece Kralı'nın (Night's King) Jon Snow'a bakıp ellerini kaldırdığı sahnenin gelmesi de tesadüf değil. Gece Kralı, artık aradığı "kılıçlı lord"un kim olduğunu biliyor.

"Ve evet; ak gezenler, daha dizinin ilk sahnesi ve kitabın ilk satırlarından itibaren Jon Snow'un peşindeler."

"Not: Teori, Reddit kullanıcısı joemagician'a ait."

İşte olay böyle sayın okuyucular...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nightowl53

olabilir güzel teori

ugur-deniz-kutlu

Ak Gezenler konuşmayı falan biliyorsa Jon Snow gitsin Valyria çeliği kılıcıyla 1-2 tanesini esir alsın. Valla diyorum sıktı şu Ak Gezenler ve onlar hakkındaki teoriler.

kinozade

Woow

reynold

Gerçek olacağını hiç düşünmüyorum ama eğer olursa demek Martin önceden çok güzel bir detay vermiş. Ekşi sözlük kullanıcısı da iyi yakalamış.

bwk

ekşi sözlük yazarının konuyla alakası yok redditten gelme teori

reynold

Ama ekşi sözlük yazarı yazmış başta.

bwk

o editörün bok yemesi, muhtemelen ilgili ekşi sözlük yazarı ya editörün arkadaşı ya da editör teori ortaya cıktıktan 1 sene sonra görüp yeni birşeymiş gbi "aaa süpermiş lan bu" deyip götünden iceirk oluşturmuş bu ve bunun gbi teorileirn cogu redditten cikiyor ardından bölüm bölüm diziyi yroumlayan türk youtuberlar da türkiyedeki bir cok kişiden önce bunları dile gtiriyorlar zaten

spurs

zaten kendi bulsaydı bu teoriyi GRR Martin gibi bir yazarımız doğmuş olurdu nur topu gibi

reynold

Buldum teoriyi: "bigboned" isimli "ekşi sözlük" yazarı reddit kullanıcısının yayınladığı teoriyi çevirmiş. Ayrıca bu arkadaş güzel teoriler üretiyor. Buradan hepsine ulaşmak mümkün: (Eddard Stark ile ilgili yazdığı bir teori burada yok ama)

feyk

yada sadece yazar white walkerlarin hikayeye etkilici guclu bir giris yapmasini istemis.

spleace

Ilk kitapta akgezenlerle ilgili olan kisim sadece burasi. Sonraki kitaplarda da cok gozuktugu soylenemez ve yazar onceden detaylar birakmayi seven bir yazar. Robb un olumu ve kanli dugunu, Danny in koleleri serbest birakmasi gibi bir cok olayi olay gerceklesmeden cok once kucuk detaylar olarak yazdigi bilinen bir sey.

feyk

olabilir. yazar easter egg birakmis olabilir. ama iyi bir hikayede, senaryoda etkiliyii ve guclu kotu karatkter cok onelidir. kultlesmis eserlere bakarsaniz hemen hepsinda cok karizma bir kotu karakterin oldugunu gorursunuz. got da white walkerlar su ana kadar kendileri cok gostermeselerde golgeleri. yarattiklari tehtid varliklarini hemen her yerde hissettiriyor. bu teori icin bir sey diyemem ama simdiye kadar gordugum fan teorilerinden cok cok azinin gerceklestigine sahit oldum.

Başlıklar

Game of ThronesJon Snowdiziolay
Görüş Bildir