Game of Thrones Hayranlarının Göz Ardı Ettiği Daenerys Targaryen Gerçeğini Anlatıyoruz

-

8. ve son sezonunun gelmesini 2 yıl beklediğimiz ve büyük umutlarla izlemeye başladığımız Game of Thrones ne yazık ki büyük hayal kırıklığı yaşattı. Finalden bir önceki bölümde yaşanan olaylar ve Daenerys'in geldiği nokta herkesi şaşırtsa da işin aslı öyle değil. Karakterimiz en başından bu yana ne kadar acımasız ve çılgın olduğunu her zaman gösterdi. 

Nasıl mı? İlk sezona uzanan hikayeye hep birlikte bakalım.

DİKKAT: İçerik 8.sezonu izlemeyenler için spoiler içermektedir.

!!!SPOILER UYARISI!!!

Daenerys Targaryen'in hikayesini yeniden hatırlamak üzere gelin 1. sezona geri dönelim.

Daenerys Targaryen'in abisinin eziyetleri ile başlayan hikayesi, Khal Drogo'ya bir eşya gibi "satılması" onu hepimizin gözünde mağdur yapmıştır.

Daenerys'in Khal Drogo'yu kendisine aşık etmesinin ardından akıl oyunları ile onu doldurması ve abisinin hak ettiği cezayı alması için uğraşması da seyircilerden destek bulmuştu.

Nitekim gerçek bir Targaryen olmayan Viserys'in ölümü de Drogo'nun elinden gerçekleşmişti. 1.sezonun 6.bölümünde (A Golden Crown) kendisine veda etmiştik. Viserys'in ölümü kendi hırsı ve yalanları yüzünden olmuştu evet ama Dany'nin abisinin ölümü esnasındaki acımasızlığından bir şeyler çıkarmalıydık.

1. sezondaki yakarak öldürdüğü büyücü "Mirri Maz Duur"u da unutmayalım.

2. sezona gidelim şimdi de. Hizmetçisi Doreah ile çok iyi anlaşan hatta onunla yakınlaşan Dany, Doreah'ın köle taciri Xaro Xan Daxos ile görüştüğünü duyunca olanlar olmuştu.

Her ikisini de zindana kapatan Dany açlıktan ölmeleri için askerlerine emir vermişti. Yine acımasız bir ceza daha. 

Aynı cezayı Cersei, Ellaria Martell ve kızlarına vermişti hatırlarsanız. O zaman bir hayli ateş püskürtmüştük Cersei'ye.

Ejderhalar büyüdükten sonra ise işin içine ateşi devreye sokan "Mad Queen" köle taciri, efendisi demeden herkesi yakmaya, kül etmeye başlamıştı.

Hiç affı yoktu. Hiç bir ihaneti cezasız bırakmıyordu Dany. Biz sürekli olarak kötülere karşı olan cezalarını gördüğümüzden ve tahttaki iddiasının gerçek olduğunu bildiğimiz için ona hak veriyor ve destekliyorduk.

Aslına bakarsak Cersei de Dany gibi çılgındı ve haksız yere de olsa taht onun çocuklarında ve kendisinde kaldı. Yani o da doğal olarak hak sahibiydi.

Cersei de en ufak bir tehlike veya ihanet anında on binlerce insanı öldürecek kadar zalimleşmişti.

Köle tacirlerinin Dany'yi onlarca kez avlamaya çalıştığını hep birlikte izledik. En son yaptıkları büyük çıkarmada da Dany'i neredeyse indireceklerdi.

Lekesizler'in bir kısmı ve kahraman komutan Ser Barristan Selmy'nin ölümü üzerine yine hiç acımamış ve tutsak ettiği üç liderden ikisini katletmişti.

Zaman geçti, Dany'nin taht yürüyüşü başladı. Westeros'u savunan Tarly ailesinin lideri ve oğlunu da diz çökmediği için yakmasını es geçmeyelim lütfen.

Tüm bu yakıp yıkmalar hiç bitmedi. Kraliçenin bir ejderhasını Night King öldürdü.

Akan bir kaç damla yaş ama o kadar... Nasılsa duygusuzum, daha iki tane var der gibi.

Diğer ejderhasını da askeri taktik zeka eksikliğini avantaja çeviren Euron. Euron ejderhasını vurduğundaki yüz hali ve donukluğu, yas tutmaması ya da bize hiç hissettirilmemiş olması bir işaret değil miydi?

İşte "Mad Queen" geliyor, o artık duygusuz birisi der gibi.

Missandei ölürken de duygularına esir düşüp bulunduğu yeri yakmadı, yıkmadı. Çünkü hedefi tahttı. Mantıklı hareket edip fevri davranış sergilemedi.

Sadece yakın bir arkadaşını kaybetmişti, hepsi bu. Tahta giden yolda tabii ki kayıplar olacaktı. Ama Missandei'nin esir düşmesi Dany'nin sorunu değildi.

Ah Grey Worm, en çok sen üzüldün biliyoruz.

"Yaşadığı onca acı, onca kayıp sonucunda bir şehri ve masumları komple yaktı bence" diyebilirsiniz. Ama bunca sezondur nasıl Arya bir suikastçi olarak yetiştiyse Dany için de geçerli bu.

Bu zamana kadar hep yaktı hep yıktı. Belki de Cersei gibi kendisi de inanılmaz çılgınlıklar yapabileceği için rakibini çok iyi tanıyordu. Teslim olmasını beklemek ona inanılmaz zararlar verebilirdi. O yüzden herkesin en zayıf anında, kendine ait olanı almak için ona göre akıllıca bir zamanı seçti.

Şimdi sorarım size dostlar! Hangisi daha acımasız?

Neyi söylediyse yapan ve hedefi hep açık olan Cersei mi? Yoksa şehir teslim olduğunda herkesi kandırarak şehri yakan ve sözüne sadık olmayan Dany mi?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
zeynep-ulas2

valla Dany'i görünce tüylerim diken diken oluyor

0guz

Bu içeriği hazırlayan editöre ve bu boktan final sezonunu yiyenlere: FORESHADOWING IS NOT CHARACTER DEVELOPMENT diye youtube a yazın ve videoyu izleyin.

ulas-c.-cakmak

Yıllar boyu süren emeği, özveriyi saçma sapan bir biçimde çöpe attı salak. Zaten herkes teslim olmuştu. Zaten en başında kimse Cersei kaşarı için savaşmak istemiyordu. Tek yapacağı Cersei'i gebertip tahta oturmaktı. Cazibesi ve tatlı dili ile de Jon'u her türlü kendine bağlardı. Ancak Essos'ta yaptıklarının hepsinde hakkı vardı.

queensever

hayır kabul edemem bize melek gibi gösterdiler onu .öldürdüğü herkes katildi kötüydü izlerken içimizin yağları erimedi mi itiraf edin. son sezona kadar iyilik için savaştı tahtı haketti ama 8. sezonun ilk yarısı geçtikten sonra bambaşka bir karakter izler olduk.ben kolay hazmedemeyeceğim ...

visenya

Onedio nun taraflı içerik hazırlaması cidden çok ilginç

Görüş Bildir