Game of Thrones Evreninde Neden Ölümler Bir Şey İfade Etmiyor? İşte Kanıtları!

 > -
Abone ol

Dikkat! Bu içerik önemli ölçüde SPOILER ve gelecek sezonlar için kurgulanmış teorileri içerir!

--------------SPOILER--------------

Kimi sevdiysek aldılar bizden. Jon Snow da son bölümde nöbet uğuruna hakkı rahmetine kavuştu. Ancak bu ölümün bir son değil de başlangıç olduğuna dair geniş çaplı söylentiler var. Jon Snow'un daha güçlü olarak geri dönmesi mümkün olabilir mi? Biz de bunun için alternatifleri sizler için derledik.

Kaynak: http://www.buzzfeed.com/lukebailey/i-jus...

Evet, beşinci sezonun son bölümünde hepimizin izlediği gibi; Jon Snow, yeminli kardeşleri tarafından bıçaklanarak hakkın rahmetine kavuşmuştur.

Peki, o gerçekten öldü mü?

Bununla ilgili ilginç birkaç teori var. Bunlardan biri warg yeteneğini kazanıp, kurdu Hayalet'in içine girmiş olması. Bir diğer teoriye göre Targaryen tarafı ortaya çıkacak. Ya da Ak Yürüyen olarak geri dönecek.

Yani bu ölümün bağlanabileceği çok şey var.

Kit Harington'a sorulan sorularda, diziyi bıraktığını söylemişti. Ancak bırakmamış olsa bile bunu izleyiciye açıklaması ne denli mantıklı olurdu?

Peki, onun bu belirgin ölümü nasıl olur da sorun olmaz? Başta gelen teorilerden biri Melisandre'nin Duvar'a dönüşünün inanılmaz derecede önemli olması.

Stannis'in kampından aniden ayrılışı, oldukça garipti. Stannis'i, Shireen'i kurban vermeye ikna etmişti ve kısa bir sürede havalar düzelmeye başlamıştı. Ancak orduda firarlar başlayınca öngörülerinin yanlış olabileceğini fark etti. Ya da o çok farklı bir oyun oynuyordu ki, aniden kaçmaya karar verdi.

Işığın Tanrısı'nın bir rahibesi olarak, ölen insanları diriltebileceği biliniyordu. Dizinin önceki bölümlerinde Sancaksız Kardeşler (Brotherhood Without Banners)'in lideri Kızıl Rahip Thoros of Myr ile tanışmıştı.

Ned Stark, 1. Sezon'da Beric Dondarrion'ı Dağ'ın peşine düşmesi için göndermişti. Ancak o defalarca öldürülüp Thoros'un duaları sayesinde geri döndürülmüştü.

Yani, Işığın Tanrısı sayesinde insanlar Game of Thrones evreninde ölümden geri döndürülebiliyor. Ama Melisandre, Jon Snow'u neden geri döndürsün?

Bunun mümkün olmasının en önemli nedenlerinden biri Jon'un Azor Ahai olarak yeniden doğmuş olabileceğidir.

Dizi başlamadan çağlar önce Ak yürüyenlerin yedi krallığa saldırdığı bir dönemden bahsediliyor. Bu saldırı Azor Ahai diye bilinen bir kahraman tarafından geri püskürtüldü. Ancak şimdi kış tekrar geliyor ve Ak yürüyenler harekete geçti. Bu yüzden Westeros'un yeni bir kahramana ihtiyacı var.

Önceden Stannis Baratheon'un kahraman olabilme ihtimali vardı. Ancak Shireen'i kurban ettikten sonra, Melisandre'nin fikri değişmiş görünüyor.

Ya da Stannis'le başından beri oynuyordu.

Jon Snow'un Azor Ahai olduğunu kanıtlayan birçok belirleyici unsur var.

En önemli olanları; hikayeyle paralel gidiyor. İkisinin de Ak yürüyenleri öldürmek için kullandıkları efsanevi kılıçları var. Ve ikisi de görevlerini aşklarından ön planda tutuyorlar. Jon, Yabanılların saldıracağını öğrendiğinde Gece Nöbetçilerine bildirerek Ygritte'in ölümüne sebep oluyor. Azor Ahai ise kılıcını tamamlamak için karısı Nissa Nissa'nın kalbine saplıyor.

Kitapta buna dair çok fazla ipucu var.

Melisandre ateşler içerisinde Jon Snow'a dair bir şeyler görüyor. Bu Jon'un rüyalarını temsil ediyor. Elinde yanan bir kılıçla Azor Ahai'nin Ak yürüyenlerle savaştığı gibi.

Azor Ahai'nin tuz ve dumandan doğacağı söyleniyor. Jon Snow da bıçaklandığında soğuk havada yarası tütüyordu ve Bowen Marsh (Dizide Olly) da ağlıyordu. Buradaki tuz Bowen Marsh'ın gözyaşlarını, duman da Jon'un yarasının tütmesini temsil etmiş olabilir.

En ilginç olanlardan biri, Azor Ahai'nin, Deli Kral Aerys ve Rhaella'nın soyundan gelecek olması.

Eğer Jon Snow iddia edildiği gibi Lyanna Stark ve Rhaegar Targeryan'ın çocuğuysa; Aerys ve Rhalle, Jon'un büyük babası ve büyük annesi oluyor.

Başka bir sebepse Jon'un ölümünün çok mantıksız olması.

Dizideki en önemli sırlardan biri de Jon'un anne ve babasının kim olduğu. Eğer Jon öldüyse, bu sırın cevapları ortaya çıkamayacak. Bu da en başta niçin böyle bir şey kurguladığını düşündürür.

Ayrıca Daenerys'in üç tane ejderhası var. Jon'un ölümüyle bu ejderhalara kimin bineceği belirsizleşiyor.

Kehanetler ejderhanın üç başlı olması gerektiğini söylüyor. Bunlardan birinin Dany, diğerinin Tyrion olduğunu varsayarsak üçüncü ejderha Jon'un ölümüyle birlikte boşta kalıyor.

Ya George R. R. Martin bizimle çok fena oyun oynuyor. Ya da Kit Harington yalan söylüyor. İzleyicilere blöf yapılıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
queenica

Yada sadece öldü.. Beyinler hamur oldu yeter artık.

menrva

İbretlik tespitler :) Güzel olmuş... Umarım ölmemiştir..

https_sule

jon ned'in oğlu değil mi yaa??

missgranger

Beric Dondarrion ışık tanrısı sayesinde altı kez geri dönmüştü hayata Melissandre boşuna gelmiş olamaz kara kale'ye jon snow'u çok büyük olasıkla geri döndürecek.

isi_lorein

Yapacağınız diziyi sikeyim

Görüş Bildir