Game of Thrones Evreninde Her Karakteriyle Gönül Tahtımıza Kurulmuş Stark Hanesinin Biricik Yuvası: Winterfell

323PAYLAŞIM

Büyük gün sonunda geldi çattı, Game of Thrones final sezonuyla ekranlara geri döndü. Biz de bu dönüşü fırsat bilerek gönlümüzün biricik efendisi Game of Thrones'un dünyasından fantastik bir yapıdan konuşalım istedik. Stark Hanesi'nin yuvası Winterfell namıdiğer Kışyarı'nın hikâyesini Yapının Öyküsü'nden dinlemeye ne dersiniz?

Kaynak: https://twitter.com/yapinin_oykusu/statu...

Kuzeyin koruyucusu Stark ailesinin ana yurdu olan Winterfell, Westeros’un kuzeyine hükmeden bir konumdadır. Stark ailesi kuzeydeki bütün hanelere hükmeder.

Yedi krallık içerisinde en kritik noktalardan bir tanesidir Winterfell. Winterfell tarihinde, Stark Hanesi, Kuzeyin Kralı ve Kuzeyin Muhafızları’nın hüküm yeri olmuş. Kral Torrhen Stark, Fatih Aegon ve ejderhalarına diz çökmüş ve kuzeyin bölgesel başkenti Winterfell olmuş. Kuzey’in kontrolü ve savunması tamamen buradan yürütülmeye başlanmış.

Winterfell, Mimar Brandon Stark tarafından, devler yardımıyla yapılan ve birkaç dönümlük iki büyük suru ve hemen dışında ‘Kış Kasabası’ adında bir köyü olan, karmaşık yapıya sahip bir kale.

Winterfell, çok eski zamanlara dayanan Tanrı Korusu'nun çevresinde ve doğal sıcak su kaynaklarının üzerine inşa edilmiş. Bu doğal sıcak su kaynakları, Winterfell’in sert kuzey kışı esnasında, odalarını ısıtması için duvarlar boyunca borularla taşınmış.

Surların içinde, avlular ve küçük açık alanlardan oluşan karmaşık bir yapı vardır. Silah eğitimi ve uygulamalar için bu avlular kullanılır.

İç avlu, okçuluk uygulamalarının yapıldığı ikinci yerdir. Yıkık kalenin yanında bulunur. Winterfell’in merkez kısmındaki kale ‘İç Kale’ adıyla anılır. Winterfell’in en stratejik noktası burasıdır. Lordların yemek salonları, misafir kabulleri ve toplantılara burası ev sahipliği yapar. Burası üç bölümden oluşur. Büyük Kale, Büyük Salon ve Sept.

Büyük Kale en iç kısımda bulunan kaledir. Burası kış boyunca sıcak olması için su kaynaklarının tam üzerine kurulmuş.

Stratejik olarak bütün avluyu görebilecek konumda. Avluya hakim kapalı bir köprüye sahip. Bu köprü üzerindeki pencerelerden avludaki eğitimler izlenebiliyor.

Büyük Salon, hane lordlarının da katıldığı akşam yemekleri ve Kuzey Haneleri’nin toplantılarının yapıldığı yerdir. Dışarıdan gri taşlar ve bayraklarla kapatılmış, avluya açılan büyük kapıları vardır.

Bu büyük kapılar meşe ağacından ve demirden yapılmıştır. Arka çıkış kapısı loş bir tünele götürür. Merkezi koridorun her bir tarafında dört tane koridor vardır ve 500 insanı alabilir. Soylu misafirler için yükseltilmiş bir platform vardır. Sept kısmı ise Lord Eddard Stark tarafından Catelyn Stark için inşa edilmiş küçük bir ibadethane.

Baş Avlu kalenin çevresinde alçak ve en eski kısımdır. Çevresinde Kuzey’in Kralları ve sadık hizmetkarları yatmaktadır. Yıkık Kale, Winterfell’deki en uzun gözcü kulesiymiş...

Ancak 140'tan fazla yıl önce, bir yıldırım çarpması yanmasına neden olmuş, tepesinin üçte biri yıkılmış. Tanrı korusu, kalenin etrafını saran büyük bir kubbe oluşturan birbirine yakın ağaçlarıyla 100,000 yıldır balta girmemiş çok eski bir alandır. Korunun ortasında, üstüne yüzler oyulmuş ağaçlar durur.

Burası Stark Hanesinin ibadetlerinde büyük bir yere sahiptir. Tanrı Korusu, surlar tarafından kapatılmıştır ve ana bir demir geçitle erişilebilir.

Cam Bahçe, çevresini kaplayan kaplıcalarla ısıtılan seradır ve nemli, sıcak bir yerdir. Kış şartlarında meyve ve sebze yetiştirmek zor olduğundan, burası bir sera gibi dizayn edilmiş ve meyve, sebze ve çiçek yetiştirmek için kullanılmış.

Winterfell’in en etkileyici kısmı ise mahzenler. Yer altı mahzenleri bütün Kuzeydeki Kralların kemiklerinin olduğu ve Winterfell’i yöneten lordların gömüldüğü yerdir.

Geçitleri boyunca ikişer ikişer ilerleyen sütunlarıyla uzun, dar bir yapıya sahiptir. Sütunlar arasında Winterfell’i ve Starkları başıboş ruhlardan korumak için demir kılıçlarla, ayaklarının altında hırlayan ulu kurtlarla tahta oturtulmuş şekilde heykellerden mezar taşları vardır.

Mahzenler yerin altında bulunan mağaralardır ve zemin üstündeki yapıdan daha büyüktür. Mahzenlere kıvrımlı taş bir merdiven ve zemine doğru olan büyük ahşap kapıyla ulaşılır. Merdiven, aşağıya inildikçe en eski Kuzeyin Krallarının gömülü olduğu yere kadar devam eder.

Üstat’ın Kulesi, aile binalarının altında bulunur ve haneye hizmet eden Üstat’ın çalışmalarını yaptığı yer olarak kullanılır. Kütüphane Kalesi ise Winterfell’deki kütüphaneyi barındırır.

Dış cephesini taş işçiliği bir merdiven sarar. Muhafızlar Salonu Baş Avlu’nun gerisinde bulunur ve muhafızların barındığı ve beklediği yer olarak kullanılır. Winterfell, aralarında geniş bir hendek bulunan birkaç dönümlük iki büyük granit sur tarafından korunmaktadır. 

Aralarındaki kale hendekleri ile beraber, dış duvar 25 metre yükseklikte, iç duvar ise 30 metre yüksekliğindedir. Dış duvarda muhafız kuleleri bulunur. İç duvarda ise otuzdan fazla gözetleme kulesi vardır.

Ana giriş kapısı, pazar alanına açılan asma köprü ve onun yanında bulunan kemerli kapı ile iki büyük mazgallı kale duvarından oluşur. Üç tane ilave kapı daha vardır.

Kalenin diğer tarafından doğruca Avcının Kapısı’na açılan kapı ve güney/kuzey kapıları. Kalenin çevresinin yarısına kadar uzanan, iç duvarın içinde kesintisiz olarak kuzey kapısından güney kapısına giden dar bir tünel de vardır.

Avcı’nın Kapısı, mutfakların ve köpek kulübelerinin yakının bulunan bir kapıdır. Doğrudan kıra ve Kurt Korusu’na açılır. Böylece insanlar kış kasabası boyunca yürümeden gidebilir ve dönebilirler. Avcı eğlenceleri için bu kapı kullanılır. Doğu Kapısı ise iç duvarların doğusunda bulunan ana giriş kapısının bir bölümüdür ve iç duvarda bulunan Kral’ın Kapısı’na açılır ve Kral Yolu’na götürür.

Kalenin dışında bulunan Kış Kasabası, çoğunlukla yaz yılları sırasında ıssız olduğu için bu isimle anılır. Kışları küçük halkın yaşadığı yerdir. Pazar alanı, tüccarlar için ahşap tezgahlardan oluşur. Sıralı evleri, kütük ve işlenmemiş taştan yapılmıştır.

Kış Kasabasında yaz boyunca beşte birinden daha az insan yaşar ama kış geldiğinde tamamen dolar. Kral Yolu, Wİnterfell'in doğusunda olan kış kasabasının ötesindedir. 'Winterfell' olarak dizi de kullanılan gerçek mekan ise Kuzey İrlanda’da bulunan "Ward Kalesi". Eğer bu tarz yapıların meraklısıysanız, kalenin tarihine de mutlaka bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yeni bölümü henüz izlememiş olanlar, önceki sezonlarda neler olduğunu bir çırpıda anlatan bu içeriğimizi okumayı unutmasın! 👇

Game of Thrones'un Son Sezonunda Neler Olup Bittiğini Size Bi' Çırpıda Hatırlatacak En Önemli Anlar - onedio.com
Game of Thrones'un Son Sezonunda Neler Olup Bittiğini Size Bi' Çırpıda Hatırlatacak En Önemli Anlar - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
waltor

Ama Silivri Winterfall’dan daha soğuk.

cristiano

Ben de askerliğimi Iğdır'da yapmıştım. Buralara çok yakın.

svep

8.sezonu nasıl izleyeceğiz bilen var mı? :)

svep

teşekkürler izledim sağ ol.

Görüş Bildir