Galatasaray'da İki Yönetim de İbra Edildi

 > 
15PAYLAŞIM
Galatasaray'da İki Yönetim de İbra Edildi
Galatasaray'da İki Yönetim de İbra Edildi

Galatasaray Kulübü'nün mali kongresinde, 2014 yılı için Ünal Aysal ile  Duygun Yarsuvat'ın başkanlık dönemleri ayrı ayrı ibraya sunuldu. Üyeler, yılın  ilk 10 aylık bölümünü kapsayan Aysal ve son 2 ayını kapsayan Yarsuvat dönemlerini  hem mali hem de idari yönden ayrı ayrı ibra etti.

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen kongrede, genel kurul divan başkanlığına Metin Ünlü seçildi.

Galatasaray'da başkanlık krizi

Kulüp başkanı Duygun Yarsuvat, kongrenin açılışını yapıp, genel kurul divan başkanlığı görevi için aday olanların isimlerini isterken, üyelerden Metin Ünlü ve Mehmet Helvacı'nın isimleri geldi.

Bu esnada oylama yapılmadan önce kürsüye gelen Mehmet Helvacı, kendisinin başkan Duygun Yarsuvat'ın isteği üzerine genel kurula başkanlık yapmayı kabul ettiğini ama burada Yarsuvat'ın kendisini aday olarak dahi göstermediğini belirterek, göreve talip olmadığını açıkladı. Bunun üzerine Yarsuvat, "İstemiyorsan yapmayabilirsin Mehmet" diyerek, tek aday kalan Metin Ünlü'nün kongre divan başkanlığını üstleneceğini duyurdu.

Kongre divan heyetinin belirlenmesinin ardından saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı'nın okunmasıyla genel kurul toplantısına başlanırken, katılımcı üye sayısının 1092 kişi olduğu açıklandı.

Ünal Aysal da yerini aldı

Genel kurulda kulüp başkanı Duygun Yarsuvat ve yönetimi tam kadro hazır bulunurken, eski başkan Ünal Aysal da salonda yerini aldı.

Yarsuvat'ın başkanlığa 25 Ekim 2014 tarihindeki olağanüstü genel kurulda seçilmesi nedeniyle, 2014 yılının ilk 10 aylık Ünal Aysal döneminin ayrı ibra edilmesi gündeme gelirken, Aysal ile yönetiminde yer alan çok sayıda eski yönetici kongreye katıldı.

Genel kurula, eski başkanlardan Alp Yalman ile Faruk Süren de katıldı.

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Duygun Yarsuvat, Genel Kurul'da üyelere seslendi.

Duygun Yarsuvat'ın Konuşması

Mete İkiz : "Stat gelirinin en önemli gelir olduğunu açıklıyorum yıllardır. Şöyle bir bakıldığında ilk açıldığı sezon %64 ortalamaya yani 33 bin kişiye oynuyorduk. Sonraki sezon %74'e yani 38 bin seyirci ortalamasına çıktı. Sonraki sezon %63'e düştü bu 30 bin. Bu sene ise 18 bin kişiye oynuyoruz sadece. Umarım bu önümüzdeki sezon artış gösterir.

3 sene üst üste gruplara kalmayı başardık Şampiyonlar Ligi'nde, 2 kere de gruplardan çıktık. Buradan 22 milyon Euro gelir elde ettik. Bu sene de Şampiyonlar Ligi gruplarına katılarak 70 milyon TL'lik bir gelir elde etmeyi hedefliyoruz."

**Galatasaray'ın mali işlerden sorumlu yöneticisi Mete İkiz, sarı kırmızılı kulübün borç alacak farkının 523 milyon TL olduğunu açıkladı.

Mete İkiz : "Stat gelirinin en önemli gelir olduğunu açıklıyorum yıllardır. Şöyle bir bakıldığında ilk açıldığı sezon %64 ortalamaya yani 33 bin kişiye oynuyorduk. Sonraki sezon %74'e yani 38 bin seyirci ortalamasına çıktı. Sonraki sezon %63'e düştü bu 30 bin. Bu sene ise 18 bin kişiye oynuyoruz sadece. Umarım bu önümüzdeki sezon artış gösterir.

3 sene üst üste gruplara kalmayı başardık Şampiyonlar Ligi'nde, 2 kere de gruplardan çıktık. Buradan 22 milyon Euro gelir elde ettik. Bu sene de Şampiyonlar Ligi gruplarına katılarak 70 milyon TL'lik bir gelir elde etmeyi hedefliyoruz."

**Galatasaray'ın mali işlerden sorumlu yöneticisi Mete İkiz, sarı kırmızılı kulübün borç alacak farkının 523 milyon TL olduğunu açıkladı.

Söz konuşmacılarda

İçlerinde Adnan Öztürk, Sedat Doğan ve Osman Tanburacı'nın da bulunduğu 27 konuşmacı, Genel Kurul'da konuşacak.

Mustafa Cengiz : "Kulübümüz tarafına açılan 134 adet dava var. Galatasaray Arena'yı almak için 191 milyon TL ödemeli. Bunu öder, öder. Ama istekli olmak lazım. Borç-alacak farkı 800 küsur milyon TL. Bakkal bile yönetseniz bu kadar zarar yapınca çığlık atmanız lazım. Bizim amatör branşlarda 3 yıldaki zararımız 180 milyon TL! Kapatalım demiyorum. Karşıyaka, 3-5 milyon TL'ye şu an bizim bulunduğmuz yerde. Takımımızda az oyuncu kaldı, üzülüyoruz. %18 KDV ödememek için kulüpleri 'amatör' diye gösteriyoruz! Bırakalım bunu, dünyada nasılsa öyle olsun. Sevgili eski yönetimin değerli insanları: Siz neden Drogba'yı satıp Hajrovic'i alıyorsunuz! Rezil olursunuz! Her yönetimde aynı isimler, her yönetimde aynı isimler. Yeter artık! Kör değneğini beller gibi... Deve bile dikenini bu kadar sevmez! Bırakın gidin artık! Polat yönetimini ibra etmeyenler, ki ben de varım, içlerimiz rahat değil. Yakışmadı. Amatörler dahil, tüm çektiğimiz çilenin sebebi belki de Canaydın yönetimindeki 27 transfer. İbra yapmamamızın sebebi takımın 8. olması değildi. Yaptığı hatalara tepkimizdi. Polat yönetimini ibra etmesek de verdikleri hizmetler için teşekkür ediyoruz. Aysal döneminde çok büyük bir gelir vardı. Ama çok kötü yönetilmiş. Kabak gibi görünüyor. Aysal'ı ibra etmeyeceğim. Edemem. Bu kadar zarar verilmişken. Bundan sonra gelen yönetimler, mutlaka şeffaf ve dürüst olsunlar. 20-25'i bilmem. Futbolla ilgilenenlerin %40'ı Galatasaraylıdır. Şikecilere destek olursanız ben sizi de desteklemem! Şikecilere destek olanları, ben ibra etmem!"

Sedat Doğan : "G.Saray'da gönüllüler çalışırdı. Profesyonellik ve kurumsallık gelince, tecrübelenecek yönetici kalmadı. Başkanların camiayı tanıması lazım! Siz yönetici seçeceksiniz, nasıl seçeceksiniz? Sevgili Ünal Aysal. Size her zaman güneşli günler olamayabileceğini söyledik. Buranın Türkiye olduğunu, hukuk devleti olmadığını belirterek, elinizde olmayan şeylerin gerçekleştiğini itiraf edin."

Adnan Öztürk Konuşması :

Genel Kurul'da kısa süreli gerginlik

Genel Kurul'da gerginlik! Şike konusunu konuşan Kuban'a müdahale eden Genel Kurul başkanına salondan tepki geldi. İşte Timur Kuban'ın konuşması:

"Başkan 'G.Saray'ın malını yemeyen domuz' diye gönderme yapıyor, Yasaman, Aysal'a teşekkür ediyor! Aksaray ziyareti başlı başına bir utançtır! (Salonda büyük bir alkış yükseldi) Devletle ilişkide olmak farklıdır, hükümete yaranmak farklıdır! Hangi kapı açılırsa açılsın! En büyük şike rezaleti yaşandı geçtiğimiz senelerde! Birçok kurum üstünü örtmeye çalıştı! Ama hiçbir kurum, sayın Yarsuvat sizin kadar başarılı olamadı!"

Yarsuvat ve Albayrak'a büyük tepki

Hikmet Koyuncuoğlu : "Şikeye adı karışmış bir kulüp ve başkanına dair yapıcı açıklama yapmanın sebebi nedir? Derin Galatasaray'ı burada çok iyi izledik! Şike hasıraltı edildi denildi! Yarsuvat ise bu bir oyun dendi. Yeni yönetim ne diyecek acaba? Şike duman gibidir, gözle görülmez falan diyecekler diye korkuyorum! Yarsuvat'ın açıklamaları Galatasaray'ı bağlar! Bunun farkına varılmalıdır! Biz bile sinirleniyoruz, geriliyoruz! Ama yönetim maşallah, çok mizahsever. Yarsuvat çıkıyor, gelenek bozulmadı diyor. Albayrak zaten her tv'de gülüyor! Onları kıskanıyorum. Ben artık kendimi sinir hastası zannediyorum! Ben de onlar gibi olmak, mutlu olmak istiyorum! Gittiniz Aksaray'a, isteklerde bulundunuz peki hadi anladım. Ama metro hala kapalı? O zaman Albayrak otobüs ayarlasın, şimdi hepimiz gidip Aksaray'a istekte bulunalım!"

Ahmet Özdoğan : "40 ayda 590 milyon TL değer kaybettik! Aysal döneminde her ay 4,9 milyon TL çalışanlara ücret ödemişiz! Ocak 2014 transfer döneminde 46.2 milyon Euro ödedik. GS Mağazacılık kapansa, bugün 15 milyon TL kar elde ederiz. 2013 yılında yöneticilerin alacağı 6,3 milyon TL, 2014'te 7,3 milyon TL! Borç alacak farkı 1 yılda %50 arttı! Önümüzdeki riskler şu, 'Yönetim devlete geçebilir! Devlet yönetici atayabilir. Bu atanan yöneticiler başka takımlı bile olabilir! Bülent Tulun, 40 ay içerisinde danışman oldu, altyapıya geçti. Ne kadar iş yaptı sayamadım. Bir TV programına yöneticileri karalayan o 'ismini vermek istemeyen' kişi, defolsun G.Saray'dan. Aysal, 2011'de Riva gibi bir arazi hediye edeceğim G.Saray'a dedi. Dönem bitti, nerede? 1905'te Ali Sami Yen ve arkadaşları azimle kurdu! 1915'te şehirler verdik. Aynı ruhla devam ettireceğiz!"

İlker Canalp : Aysal Terim'i getiriyor, onu gönderiyor Mancini'yi getiriyor, onu gönderiyor Prandelli'yi getiriyor. Yarsuvat geliyor onu gönderiyor Hamzaoğlu'nu getiriyor. Parasını o ödemeyecek ama. İşte saadet zinciri. Ben Sayın Aysal'ı ibra etmeyeceğim. 

Ayhan Özmızrak: "Burası canın istediğinde bırakıp gideceğin bir yer değil! Seni ibra etmiyorum Ünal Aysal! Basketbol finaline çıkmadık, bunu iyi bir şey gibi gösterdiler! Disiplin'in haberi var mı? Tehdit ettiler branşı kapatırız diye. Avukat kadın tereyağından kıl çeker gibi aldı gitti parayı! Kriminal diyorlar. Sanki silah zoruyla aldı."

Zafer Şener: "G.Saraylı taraftarlar Anıtkabir'e gitti, yönetimden destek yoktu! Taraftar tabii tepki koyar! Ahmet Çakar bana ağza alınmayacak sözler söyledi ama G.Saray'dan hiçbir hamle olmadı. Ben önemli değilim, beni geç! Metin Oktay'a neler söylendi! Duygun Hocam hiç mi için sızlamadı? Koskoca Metin Oktay'a ayyaş, züürt dediler! Ahmet Çakar'ın, Rasim Ozan'ın sözlerine neden cevap yok? Onların eleştirileri benim için önemli değil. Ama buna rağmen okulunda, evinde ağırlamak nedir? Sizi kırmak hiç istemiyorum Duygun Hocam ama içiniz hiç mi sızlamadı? Sayın Yarsuvat, GS Başkanının reytingi %100'dür, neden G.Saray Tv'ye çıkmıyorsunuz? Onlar sizin adınızı kullanarak reklamlar alıyorlar, bari o reklamdan pasta isteyin! Aslan gibi G.Saray Tv var, çıkarız Digiturk'ten! Kablolu yayında 70 milyon bizi izler! Uslu tehdit eder gibi Yarsuvat'a 'Bu 2 oldu' diyor! 4 de olur! Siz kimsiniz? Türkiye'de 19 şampiyonluğu olan tek kulüp biziz. Gökmen Özdenak, G.Saray başkanına 'dansöz gibi kıvırma' diyemez! Hesabını vermeli. Değerlerimizi kaybettik arkadaşlar! 831 milyon TL ne ki. Benim için aslolan Galatasaray Başkanı olduğu için yoksa bana ne Gökmen Özdenak'tan. Orada Gökmen Özdenak olduğu için değil, Galatasaray'ın santrforu Gökmen olduğu için oturuyor!"

Osman Tanburacı: "Çok geçe kaldım, o yüzden konuşmamı karıştırdım, herkes söyledi. Kısa kesiyorum, battık! Acaba bir hal mi oldu İrfan Aktar'a? Sayın rahmetli başkanımız o zatın elini sıkmadı mı? Şikeden sonra mı belli oldu o zatın ne olduğu? Biz bir başkanımızı, Arena'daki olaylardan ötürü ibra etmedik. O gerekçeyi bilmesine rağmen Albayrak neden hala o koltukta oturuyor? Biz 20 senedir mahvettik bu kulübü. Biri batırdı, gitti. Diğeri geldi o da batırdı! Cansun para bırakıp gitti. Polat ibra olmadan gitti. En son giden başkan ise 800 milyon zarar bıraktı! Her yıl 70 milyar içeri girmişiz! Hiç lafı dolaştırmaya gerek yok. Fedalar, başka işlerdeki boşluklar yüzünden 2 sene şampiyon olduk. Keşke olmaz olaydık. Olmaz olaydık da şu an bu kadar dert içinde olmasaydık. Tüm hocaları kapıya atmasaydık. Bütün bu kadar gelen giden arasında tek kişi hep var; İnan Kıraç! O da perde arkasında. Polat gidecek Aysal gelecek diyor! Evet öyle de oluyor! Sonra 800 milyon borç. Bir başkan ki, stadı açmış. Çok çektiğimiz iki şirketi birleştirmiş. Ama ipini çekmişiz. Şimdi parayı mı ön plana alacağız? Yoksa vicdanı mı? Biz parayı her zaman buluruz. Galatasaray 2011'de itibarını kaybetti, pırıl pırıl bir başkanı kaybetti! O süreçte kim kapı kapı gezip çalıştıysa bunun için, helal olsun(!) Telles var, Bruma var... Bu transferlerde cebe indirilen para var. Riva'dan toplanan arsalar var, el altından toplanan hisseler var. G.Saray'da 20 sene önce kasada para var, şimdi gırtlağa kadar borç var. Aysal kolayı seçmiştir. Dedi ki bana yetki vermediniz, alın tımarınızı, atınız burada. Niye gittin Ünal Aysal? Neden geldin? Kim getirdi sizi? Çıksın o hesap versin! Sonra çıkıp burada konuşuyoruz, biz Galatasaray'ız..."

Murat Ece: "Aysal'a sadece UEFA kriterlerine dikkat et dedim. Tenezzül edip cevap dahi vermedi! Anladık neden cevap vermediğini. O kadar borç olursa, cevap vermez tabi! Veremez..."

Ünal Aysal Konuşması:

Turkfutbol

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir