Frida Sanatıyla Olduğu Kadar Aşklarıyla da Çığır Açtı! Az Bilinen İmkansız Aşkı: Nickolas Muray

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Frida Kahlo yaptığı resimler, hayat tarzı, yaşadıkları, çektiği acılar ve büyük aşkıyla yirminci yüzyıla damgasını vurdu. Sanatının etkileri hala süren ve yaşadıklarıyla, yazdıklarıyla her zaman gündemde olan Frida, Diego Rivera'yla bir dargın bir barışık süren ilişkisi sırasında aynı zamanda ünlü fotoğrafçı Nickolas Muray'la birlikte olmuştu. Ayrıntılara bakalım...

"Bir ressam olarak doğdum" diyecek kadar özgüvenli, "Bir fahişe olarak doğdum" diyecek kadar cesur ve mücadeleci bir kadın... Evet, Frida Kahlo'dan söz ediyoruz.

1907'de Meksika'da doğan ve tüm yaşamı mücadeleyle geçen Frida, 6 yaşında çocuk felci geçirdi ve bir bacağı ince kaldı; 1925'te meydana gelen bir kazadan ağır yaralı olarak kurtuldu ve kalan hayatı boyunca acılar içinde yaşadı.

Her şeye rağmen hayata tutundu, geçirdiği 32 ameliyat sonrası imkansız denilmesine rağmen yürüdü ve yaptığı resimlerle tüm dünyaya adını duyurdu.

Frida'yı ilginç ve arzu nesnesi kılan sadece bunlar değildi elbette... İlişkileriyle de her zaman çok konuşuldu. 

“Çapkınlıklarım arasında bir gözde edindim. Bu tercih giderek bir aşka dönüştü, adı Nickolas Muray’dı."

İşte Frida'nın o gözdesi Nickolas Muray... 1892'de Macaristan'da doğan ve Almanya'da litografi, fotoğraf ve renk üzerine eğitimler alan Muray, 25 doları ve 50 kelimelik İngilizcesiyle Amerika'ya taşınınca tüm hayatı değişti.

Açtığı ilk fotoğraf sergisiyle tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başardı. Elizabeth Taylor'dan Marilyn Monroe'ya, Martha Graham'dan Greta Garbo'ya kadar dönemin en ünlü oyuncularını, dansçılarını, yazarlarını, sanatçılarını fotoğrafladı; pek çok reklam ve moda fotoğrafına imzasını attı.

1931'de arkadaşını görmek üzere gittiği Meksika'da Frida'yla tanıştı ve adeta kara sevdaya tutuldu.

O dönem şöhretinin doruklarındaydı Nickolas... Frida'da aradığı sıcaklığı bulmuştu.

Ama tabii ki çok büyük bir engel vardı: Frida'nın pek çok kişi tarafından 'hastalıklı' olarak nitelendirilen büyük aşkı Diego Rivera...

Frida'nın Diego'ya olan hayranlığının ve aşkının üzerine çıkabilecek hiçbir şey yoktu elbette... Onun başka kadınlarla birlikte olmasına ve defalarca ayrılmalarına rağmen birbirlerinden kopamıyorlardı.

Nickolas ve Frida arasındaki bu tutkulu aşk gelgitler, Meksika-New York arası özlem ve bekleyişlerle tam on yıl sürdü...

Frida bir mektubunda şöyle diyordu: "Nick, bir meleği severcesine seviyorum seni. Sen, vadimde bir zambaksın aşkım. Seni hiç unutmayacağım, hiç ama hiç. Sen hayatımsın benim. Umarım bunu asla unutmazsın..."

Bu aşkın en güzel kanıtları fotoğraflar ve Frida'nın Nickolas'a yazdığı mektuplardı elbette. O mektuplardan birinde hem onu hem de Diego'yu kalbinde taşıdığını söyler.

"Nick’im seni seviyorum. Seni sevdiğimi, senin de beni sevdiğini düşündükçe mutlu oluyorum… Sevgilim, dünya güzelim, Nick’im, hayatım, çocuğum, sana tapıyorum."

Frida'nın kalbinde iki erkeğe birden yer olsa da, sonuç olarak seçimini Diego'dan yana kullandı ve Nickolas'ın yazdığı son mektubu hiçbir zaman yanıtlamadı.

Ve bu imkansız aşk böylece bitti...

Ve geriye Nickolas Muray'ın objektifinden çıkan muhteşem fotoğraflar ve Frida'nın birbirinden güzel resimleri kaldı... Kim bilir, Nickolas'ı tercih etseydi hayatları nasıl şekillenirdi...

Acılar İçinde Yaşayan Frida Kahlo'nun Muhtemelen İlk Kez Göreceğiniz Eşsiz Fotoğrafları - onedio.com
Acılar İçinde Yaşayan Frida Kahlo'nun Muhtemelen İlk Kez Göreceğiniz Eşsiz Fotoğrafları - onedio.com

Onedio Cool'u Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
rihamahirriha

Çok itici bir kadın bence

sadri-alisik-ozturk

imkansız aşk dediğin hayatın içinde milyonlarca kez yaşanıyo, ünlü bi karakter olunca insanlar buna saygı duyuyo ve hayran oluyo ama bizden, senden, bende biri olunca hemen teşeke, aptal aşık, kendi kendine gelin güvey, kızın haberi yok amına goyum falan deniliyo, sssiktiringidin lan

ordekkac

Nicholas 1892 doğumlu yalnız.Lütfen Düzeltin.

yori

Doğum tarihi: 15 Şubat 1892, Szeged, Macaristan nickolas muray

hayati-bogurtlen

Nasıl bir imkansız aşk başından belliymiş yani ama fotoğraflarda da hiç yaşlı durmuyor Frida.

Başlıklar

AlmanyaDiegoMacaristanTercihaşk
Görüş Bildir