Fransız Petrol Devi ve Milyarderlerden 400 Milyon Euro Bağış: Notre Dame İçin Dayanışma Büyüyor

 > -

Paris'in simgesi Notre Dame Katedrali'nde çıkan yangını gözyaşlarıyla izleyen Fransa halkı, şimdi ünlü yapıyı ayağa kaldırmak için bir araya geliyor. Ülkenin zenginlerinden iki iş adamı yeniden inşa çalışmaları için 300 milyon euro bağışladı. Bu iki ismin ardından milyarderler bağış yarışına girdi.

Fransa basını 11 iş insanın da bağış yaptığını belirtirken, ilerleyen günlerde daha fazla insanın dayanışma göstereceği vurgulandı.

François-Henri Pinault: "Umarım bu miktar Notre Dame’ı tamamen inşa etmeye yeter."

Bünyesinde Gucci, Yves Saint Laurent ve Alexander McQueen gibi pek çok lüks firmayı barındıran Kering şirketinin başkanı ve CEO’su François-Henri Pinault, Notre Dame için 100 milyon euro bağışlayacağını duyurdu. Pinault, Le Monde gazetesine yaptığı açıklamada, bu miktarın Notre Dame’ı tamamen inşa etmeye yetmesini umduğunu söyledi.

Arnault ailesi: "Bu muazzam katedralin yeniden inşasına yardımcı olmak istiyoruz."

Pinault’dan sonra bir bağış duyurusu da Louis Vuitton ve Christian Dior gibi şirketlerin bulunduğu LVMH grubunun başkanı ve CEO’su Bernard Arnault’dan geldi. Arnault, Fransa’nın sembolü için 200 milyon Euro bağışlayacağını belirtti.

Yapılan açıklamada, “Arnault ailesi ve LVMH grubu, bir ulusal trajedinin yaşandığı bu zamanda dayanışma göstermek ve bu muazzam katedralin yeniden inşasına yardımcı olmak istiyor” denildi. Açıklamada, katedralin Fransız birliğini temsil ettiği de vurgulandı.

Fransa merkezli uluslararası petrol şirketi TOTAL de 100 milyon euro destek çıkacağını açıkladı.

50'den fazla kampanya başladı

Reuters ajansına konuşan kitle fonlama sitesi Go Fund Me'nin sözcüsü John Coventry, Pazartesi günü Notre-Dame için para toplayan 50'den fazla kampanyanın başladığını duyurdu. Ajansa göre tarihi katedrali en çok ziyaret eden ülkelerden olan ABD'nin vatandaşları, bağış kampanyasına da en fazla ilgiyi gösterenler arasında bulunuyor.

Kültür Varlıkları Derneği'nin (Fondation du Patrimoine) başlattığı bağış kampanyasında ise şimdiden 1 milyon euronun üzerinde para toplandı.

Neler olmuştu?👇

Paris'teki Notre Dame Katedrali'nde Çıkan Yangın 8.5 Saat Sonra Kontrol Altına Alındı - onedio.com
Paris'teki Notre Dame Katedrali'nde Çıkan Yangın 8.5 Saat Sonra Kontrol Altına Alındı - onedio.com
Bir Tarihin Yanışı: Bir İtfaiyeci Notre Dame Katedrali'ndeki Yangının Bir Türlü Söndürülememesinin Nedenini Uzun Uzun Açıkladı! - onedio.com
Bir Tarihin Yanışı: Bir İtfaiyeci Notre Dame Katedrali'ndeki Yangının Bir Türlü Söndürülememesinin Nedenini Uzun Uzun Açıkladı! - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir