Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Tarihin Yanışı: Bir İtfaiyeci Notre Dame Katedrali'ndeki Yangının Bir Türlü Söndürülememesinin Nedenini Uzun Uzun Açıkladı!

153PAYLAŞIM

Amerikalı yangın söndürme uzmanı Gregg Favre, Notre Dame Katedrali'nde yaşanan kahredici olaya Twitter hesabı üzerinden ışık tuttu. Yangının neden bir türlü söndürülemediğini profesyonel bir açıdan anlatan itfaiyeci, ekiplerin ellerinden geleni yaptıklarını belirtti. Detaylar ve daha fazlasını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Kaynak: https://mobile.twitter.com/GreggFavre/st...

"Son tweetimden sonra Notre Dame yangını ile ilgili itfaiyecilik ile alakalı soru sorulan birkaç mesaj aldım.

Ben de çoğunuz gibi olayı uzaktan izliyorum. Ama eğer mesleğe yönelik özel şeylerle ilgileniyorsanız bu thread'i takip edebilirsiniz."

"İlk sorun kiliselerin çok eskiden inşa edilmiş olması; çok az sayıda yangın durdurucu ile (Notre Dame'a benzeyen çoğu kilisede), geniş alana yayılmış ağır kereste yapılar var. 

Yangın durdurucu, çeşitli bileşenlerden oluşan ve binalardaki açıklıkları kapatmak için kullanılan pasif bir yangın koruma sistemidir."

"Yangın yapının üzerinde başladıysa, Paris İtfaiyesi'nin duvarları ve Katedralin engelsiz alanlarını kurtarabilmesi için bir şans olabilirdi.

Ancak çatı, aslında bu noktada teslim edildi. Zirve, erişim eksikliği ve yangının yayılması neredeyse kesin kayıp anlamına geliyor."

"Yangınla mücadelede, temelde tepeden oluğa kadar büyük bir çatı açan ve yangının alana yayılmasını durduracak şekilde açılan “hendek” adı verilen bir şey vardır.

Katedral çatısının zirve noktası ve gelişmiş yangın koşulları göz önüne alındığında, bu binanın ana bölgesinde pek mümkün olmayan bir seçenek."

"Havadan su yolları (önceden tasarlanmış hortumlu kanca ve merdivenler) çatı hattına erişebilse bile, ateşe su ulaştırılabilecek bir açıyı görmek çok zor çünkü çok yüksek.

Bu da demek oluyor ki itfaiyecileri içeri sokmak gerek..."

"İçerisi ise bambaşka bir problem; ilk seçenek 6.35 santimetrelik yangın hortumları. 

Bu hortumlar çok ağır ve böyle bir ateşe karşı manevra yapılması çok zor, büyük ölçüde etkisiz."

"Ayrıca bu seçenek, çatı üzerlerine çökmek üzereyken, itfaiyecileri içeri yerleştirmek demek. 

Burada çatı zonasından bahsetmiyoruz. 

Bu ağır ahşap bir yapı. Genellikle eski kiliselerde 30x30, belki bu kadar eski bir katedralde daha büyüktür."

"Bir diğer endişe ise mesuliyet. 

Tarihsel yerlerde bile can güvenliği her zaman birinci önceliktir.

#NotreDame bir tadilattan geçiyordu. Bu, içerde normalden daha fazla insan olduğu anlamına geliyor.

Katedral personeli dışarıda mıydı?
İnşaat işçileri?
Ziyaretçiler?"

"Eğer hesaba katılmamışsa, neredeydiler ve kaç kişiydiler? Kurtarma timi neye benzer? Onaylanmayan zarar yollu raporlar için kaç ilk müdehaleci yerleştirilmeli?

Bu cevapları uzaktan veremiyorum, ancak olay yerindeki ekipler onlara soru soruyor ve planlar yapıyorlar."

"Burada duralım ve yangın aslında nasıl çıkar hatırlayalım.

Oksijene, yakıta, ısıya ve kimyasal reaksiyon zincirine ihtiyacınız var. 

Bunlardan birini çıkarırsanız (soğuk materyal, yakıt oksijen ya da kimyasal reaksiyon zincirini keserseniz) ateş sönecektir."

"Yakıtın çıkartılması bir işe yaramaz. Kiliselerde yanacak şeylerin sayısı çoktur.

Bu büyüklükteki bir yangının yarattığı ısı muazzamdır. Bunu engellemek için az seçeceğiniz var. 

Kimyasal reaksiyon zinciri de tartışmaya kapalıdır. Atı alan Üsküdarı geçti bile."

"Geriye oksijen kalıyor.

Ne yazık ki, çatı yanmamış olsa bile, kiliselerin içerisinde havalandırmayı kontrol etmek neredeyse imkansızdır.

Tasarımları açık ve havadar olmaları üzerine yapılır. Pazar ibadeti için harika, yangının yayılmasını yönetmek için korkunç."

"Son olarak, genellikle kiliselerde bulunmayan inşaat malzemeleri için endişeleniyor olurdum (zaten yenileme çalışmaları yapılıyordu).

Patlayabilecek şeyler, suyla vurulmayı sevmeyen şeyler, havadan akan/ uçuşan tehlikeli maddeler vb."

"Son olarak, bu kadar derin bir yangında, yapının tamamının ya da bazı kısımlarının çökmesi ihtimalini de düşünüyor olmak gerek.

Çan kulesi ve çatı bir yere gitmek zorunda ve tam olarak yere ineceği garanti edilemez."

"#NotreDame'in duvarları sağlamdır, ancak yangın sebebiyle çatı kaplama ahşapları zayıfladığından yıkılabilir.

Çöküş alanındaki sokaklar temizlendi mi? Hem izleyicilerden hem de müdehale kamyonlarından? Başka binalar tehdit altında mı?

Eğer yangın duvarı yıkılırsa, BU yangınla mücadele planı nedir?"

"İçgüdüm (ve tecrübem) bana en iyi senaryonun New York'daki St.Sava Ortadoks Katedrali'ndeki ile benzer olduğunu söylüyor. 

En azından Notre Dame'ın ateşten etkilenen ana kısımları için." 

"St.Sava'nın kendi başına kocaman iken, Notre Dame'ın yanında cüce gibi kaldığı göz önünde bulundurulmalı. 

Hortumların nasıl yerleştirildiğine, mevcut rüzgar koşullarına, yanıt vericinin erişimine ve su kaynağına bağlı olarak, hasar önemli ölçüde daha fazla veya daha az olabilir."

"#NotreDame'in lehine olan şey ise; @PompiersParis dünya standartlarında itfaiyecilerdir.

Çalışmalarını @IAFC için çalışırken gördüm ve dünyanın herhangi bir yerinde bulabileceğiniz kadar güçlü, özel ve yetenekli bir müdehale ekibiler.
Ve düşüncelerim onlardan yana."

"Son olarak, bir itfaiyeci, bir Katolik ve bir insan olarak; bu yangın çok kalp kırıcı. 

Notre Dame, hem inancın hem de insan ruhunun yol göstericisidir. Oradaki herkese ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını bilerek güvenli bir akşam ve refah diliyorum. 

Buraya kadar takip ettiğiniz için teşekkür ederim."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Üsküdar Fransa'da mıydı ya

queen_of_the_7_kingdoms

nasıl söndürülemiyo yaa...

aaabbbcccddd

''Ben de çoğunuz gibi olayı uzaktan izliyorum. Ama eğer mesleğe yönelik özel şeylerle ilgileniyorsanız bu thread'i takip edebilirsiniz." yahu allahın kulu sevgili içerik hazırlayıcısı baaağyan, thread nedir ya?

Gizli Kullanıcı

2 yıl önce anneannemlerden kalan köy evini tadilat yaparken yangın çıktı ve ben o zaman ilk defa o film sahnelerinin savaşların ne kadar korkunç itfaiyeciliğin ne kadar zor olduğunu anladım.Ev 1950-60 arası yapılmış eski bir bina olduğundan çatıda tuğlanın altına taşla toprakla karışık saman dökmüş öyle kapatmışlar.Dolayısıyla evde değilde bahçede çıkan yangın rüzgarında etkisiyle çatının sadece ucuna değmesiyle itfaiyecilerin evin 3 tarafından müdahale etmesine rağmen söndüremediler ve 12 saat uğraştılar o yangınla.Yeni binalar evlerde beton yanmadığı için 1-2 ton suyun söndürmeye yettiğini ve bizim eve 10 ton su sıktıklarını söylediler.Zaten eski kerpiç bina olunca tüm suyu duvarlar emmişti ve evin salonunun tabanı bile biraz çöktü o kadar su karşısında.Sonuçta en son gece 1 de iş makineleri gelip evi yıktı ona rağmen evin enkazı 1 hafta tüttü.Kısacası Allah düşmanımın başına bile vermesin gerçekten çok üzücü.Başına gelmeyen yakından görmeyen anlayamaz pek bu durumu.

sbstnbjk

Birşey açıklamamış. Herkesin bildiği şeyleri söylemiş. Herkesin aklındaki soruları sormuş.

Görüş Bildir