Fransa Sokağa Döküldü: Akaryakıt Zammı İçin Düzenlenen Protestolarda 400'den Fazla Kişi Yaralandı

 > 
268PAYLAŞIM

Fransa'da, akaryakıt fiyatlarındaki artışı protesto etmek için yüz binlerce kişi sokağa çıktı. Ülke genelinde 300 bine yakın kişinin katıldığı protestolara polis müdahale etti. 

'Sarı Yelekliler' adı verilen göstericilerden 157'sinin gözaltına alındığı açıklanırken, bir kişi hayatını kaybetti, 409 kişi de müdahaleler esnasında yaralandı.

'Sarı Yelekliler' hayat pahalılığını protesto için sokakta: Ülkenin %73'ü eylemleri destekliyor

Sarı Yelekliler olarak adlandırılan protestocular, akaryakıt fiyatlarındaki artışı protesto ediyor. Ancak protestolar, genel olarak hayat pahalılığına karşı bir eleştiri de içeriyor. 

Priscillia Ludosky isimli bir kadının, akaryakıt zamlarına karşı 29 Mayıs'ta başlattığı ve 870 bin kişinin katıldığı imza kampanyası, eylemlere giden süreci etkileyen olaylardan oldu.

Araştırmalara göre, Fransız halkının %73'ü protestoları destekliyor.

İçişleri Bakanlığı: Cumartesi günkü eylemlere 2 bin noktada, 288 bin kişi katıldı

İçişleri Bakanlığı'nın paylaştığı verilere göre, ülke genelindeki protestolar 2 bin noktada gerçekleşti. Cumartesi günü gerçekleşen eylemlerde 288 bin kişi sokağa çıkarken, 300 eylemci sorgulandı. Eylemcilerden 157'si ise gözaltına alındı.

Polis müdahalesi esnasında 409 kişi yaralanırken, göstericilerin arasında kalan bir sürücünün heyecanlanarak gaza basması neticesinde bir eylemci hayatını kaybetti.

Fransa'da bardağı taşıran ne oldu?

Ülkede en çok kullanılan yakıt olan dizel yakıtlara, son 12 ayda gelen zam %23. 

Dalgalanma gösteren petrol fiyatları, akaryakıt zamları için önemli etken olsa da, Macron hükümetinin enerji politikasının da artış üzerinde etkisi oldu.

Avrupa ülkelerinde ve Türkiye'de akaryakıtta vergi oranları

Cumhurbaşkanı Macron eleştirilerin odağında

Emmanuel Macron, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek için, fosil yakıtlardaki verginin artırılmasını gerekli buluyor.

Geçtiğimiz Çarşamba günü olan konuşmasında, Macron zamların dörtte üçünün 'petrol fiyatlarının artmasından', 'dörtte birinin' ise yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmenin artması amacıyla yapıldığını ifade etmişti.

'Sarı Yelekliler' nereden geliyor?

Fransa'daki göstericilerin Sarı Yelekliler olarak adlandırılmasının nedeni, eylemcilerin araçların içinde bulunması zorunlu olan fosforlu sarı yelekleri, tepki için arabanın ön camına koyması ve bu hareketin yaygınlaşması.

Fransa'daki eylemlerden, sosyal medyaya birçok ilginç fotoğraf ve video yansıdı...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir