Görüş Bildir
Haberler
Fransa'da 'Fırlama Eylem'! Başbakan'a İç Çamaşırı Gönderme Kampanyası Başlattılar

Fransa'da 'Fırlama Eylem'! Başbakan'a İç Çamaşırı Gönderme Kampanyası Başlattılar

R.G.
21.04.2021 - 11:50 Son Güncelleme: 21.04.2021 - 12:09

Fransa'da koronavirüs pandemisi kısıtlamaları nedeniyle kapatılan küçük işletmelerin verdiği hayatta kalma mücadelesine dikkat çekmek için Başbakan Jean Castex'e iç çamaşırı gönderme kampanyası başlatıldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Fransız hükümetinin pandemi gerekçesiyle kapattığı ülke çapındaki küçük ölçekli giyim kuşam mağazalarının sahipleri, en elzem temel ihtiyaç maddelerini sattıkları için açık kalmalarına izin verilen işletmeler listesine dahil edilmeyi talep ediyor. Talebin başını da iç çamaşırları çekiyor. 

Kampanyayı yürütenler Action Culottée (Fırlama Eylem) adı altında grup oluşturup Facebook'ta sayfa açtı. Küçük ölçekli giyim kuşam mağazalarının sahipleri, Başbakan Jean Castex'e postalamadan önce yazdıkları mektupların ve içlerine koyacakları çamaşırların görüntülerini paylaştı. 

Göndericilerin bazısı çamaşırların üzerine 'Ben de gerekliyim, ben de elzemim' gibi mesajlar yazma yoluna gitti.

"Bu mektubun ekinde, gerekli olmadığı düşünülen günlük yaşamın bir unsurunu bulacaksınız: Don."

"Bu mektubun ekinde, gerekli olmadığı düşünülen günlük yaşamın bir unsurunu bulacaksınız: Don."

Grubun Başbakan Castex'e gönderdiği ve basınla paylaştığı mektupta 'hükümet ne dayatırsa dayatsın, don satışı dahil tüm ticari faaliyetlerin elzem olduğu' mesajı verilerek şöyle denildi:

'Bu mektubun ekinde, hükümetiniz tarafından gerekli olmadığı düşünülen günlük yaşamın bir unsurunu bulacaksınız: Don.

Mesele hijyen ve koruma değil miydi?

Çiçekçiler, kitapçılar, kuaförler ve hatta plak dükkanları, elzem işletmeler olarak belirlendi. Peki ya don? Hijyen ve koruma meselesine dahil değiller mi?'

Sputnik'in haberine göre grup, mektup kampanyasının, Fransa çapında yüzlerce çamaşır mağazasının içinde bulunduğu çok kritik durumla ilgili insanları harekete geçirmesini umduğunu belirtti.  Bu hafta Sağlık Bakanı Olivier Véran'ın yaptığı açıklamada, elzem addedilmeyen işletmelerin düşük riskli bölgelerde bulunmaları halinde yakın zamanda açılmalarına izin verileceği belirtilmişti.

Kısıtlamaları kaldırırken her bölgenin durumuna göre karar vermekten

yana olduğunu söyleyen Véran, kısıtlamaları kaldırmaya başlama tarihi

olarak ise mayıs ortasını verdi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
13
11
3
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

Fırlama değil Arsız Eylem. Türkçe'ye külot olarak geçmiş. Burda yapılsa götümüzdeki donu vermiş olacağımız için protestodan çok bir teslim olma durumu olur d... Devamını Gör