Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Fotoğrafçılığın Tarihine Işık Tutan Kronolojik Sıralanmış 20 İlk Fotoğraf

 > 
469PAYLAŞIM

1. 1826 tarihli ilk fotoğraf

Fransız mucit Nicephore Niepce’nin “Le Gras View From Window” adındaki fotoğrafı bilinen en eski fotoğraf olarak kabul edilmektedir. Niepce’nin bu fotoğrafı çekmek için, sekiz saat ile birkaç günlük bir uzun süreli pozlama süresine ihtiyaç duyduğu tahmin edilmektedir.

2. 1838 tarihli insan bulunan ilk fotoğraf

Temple Bulvarı'nın Louis Daguerre tarafından 1838'de çekilen bu fotoğrafı, bir insana ait ilk fotoğraftır. Kalabalık bir sokağın fotoğrafı olmakla birlikte çekim süresi 10 dakikadan fazla olduğundan, trafiğin akışı fotoğrafta görünmek için fazla hızlı kalmıştır. Tek istisna, ayakkabılarını fotoğrafta görünecek kadar uzun süre cilalatan sol alt köşedeki adamdır.

3. 1839 tarihli ilk selfie

Kimyager ve fotoğrafçılığın öncülerinden biri olan Robert Cornelius, 1839 yılında Philadelphia’daki ailesine ait bir gümüş kaplama dükkanında kendisinin portre fotoğrafını çekti.

4. 1839 tarihli ilk kadın fotoğrafı

Joseph Draper tarafından fotoğrafı çekilmiş ilk kadın yine fotoğrafçının kız kardeşi olan Dorothy Catherine Draper'dır.

5. 1939 tarihli çıplaplık içeren ilk fotoğraf.

Louis-Jacques-Mande çektiği bu fotoğraf dünyanın ilk çıplaklık içeren fotoğrafı.

6. 1847 tarihli ilk doğa olayı fotoğrafı

Bir fotoğrafçıda çalışan Thomas Easterly, 1847 yılında ilk kez bir doğa olayını görüntüledi. Bu fotoğraf ilk şimşek fotoğrafını barındırıyordu.

7. 1847 tarihli ilk savaş fotoğrafı

Meksika-Amerika savaşında Charles J.Betts bu fotoğrafı gizlice çekerek ilk savaş fotoğrafına imza atan isim oldu.

8. 1858 tarihli ilk fotomontaj

s192.photobucket.com

Henry Peach Robinson dünyanın ilk fotomontajını yapmış. Robinson'un ilk ve en meşhur fotoğrafı beş negatiften oluşuyor. Tüberkülozdan ölen bir kızın etrafında bu komposizyonu oluşturmuş. Fotoğrafın ismi "Fading Away".

9. 1860 tarihli havadan çekilen ilk fotoğraf

13 Ekim 1860 tarihinde James Wallace Black ve Samuel Archer King tarafından Boston şehrinin 630 metre yükseklikten çekilmiş bir fotoğrafı.

10. 1861 tarihli ilk renkli fotoğraf

İskoç fizikçi James Maxwell tarafından farklı bir renkli lens fitresi kullanılarak yakalanan bir kurdele fotoğrafı. Bu renkli görüntü üç kez yakalanarak tüm renkleri üç ayrı ekran üzerine aktarıldı. Tarihe ilk renkli fotoğraf olarak kaydedildi.

11. 1877 tarihli ilk renkli manzara fotoğrafı

Bu kartpostal sahnesi Fransa’daki Aquilaine Agen Katedraline ait. Bilinen ilk renkli manzara fotoğrafıolma özelliğin, taşımaktadır. Renk karıştırma yöntemleri içeren Renkli fotoğrafçılığın gelişmesine yardımcı olan fotoğrafçılığın öncülerinden Fransız Louis Arthur Ducos du Hauron tarafından çekilmiştir.

12. 1880 tarihli ilk seri fotoğraf

1880′lerde Fransız bilimadamı Etienne-Jules Marey kuşların nasıl uçtuğunu öğrenmek istedi. Bir saniyede 12 fotoğraf çeken fotoğraf tabancasıyla bu fotoğrafı çekti.

13. 1887 tarihli ilk hareketli fotoğraf

İngiliz fotoğrafçı Eadweard Muybridge, on iki kamerayla bir seri fotoğraf çekerek bir at yarışını adım adım fotoğrafladı. Bunları birleştirerek ilk hareketli görüntüleri oluşturdu. Ayrıca, Zoopraxiscope adını verdiği bir cihaz da icad etmiştir. Üzerinde fotoğraflar bulunan bir diskin hızlıca döndürülmesiyle görüntünün hareketlenmesi mantığına dayanır

14. 1890 tarihli ilk su altı fotoğrafı

Louis Boutan tarafından 1890′da çekildi.

15. 1906 ilk yabani hayat fotoğrafı

National Geographic'te için çekilen bu fotoğraf  ilk yabani hayat fotoğrafı.  Amerikalı George Shiras tarafından çekilen fotoğraf gece boyunca çekilen 70 kareden biri.

16. 1914 tarihli ilk doğal renkli fotoğraf

Paul G. Guillumette'te Belçika'daki bir çiçek bahçesini görüntüleyerek Autochrome tekniğini ilk kez kullandı.

17. 1940 tarihli yüksek hızda çekilen ilk fotoğraf

1940 tarihinde profesör Harold Edgerton, elmayı delip geçen kurşunu fotoğraflamayı başardı.

18. 1957 tarihli ilk dijital fotoğraf

s00.yaplakal.com

Russell Kirsch tarafından bilgisayarda ilk taratılan fotoğraf ilk dijital fotoğraf olma özelliğini de taşıyor.

19. 1968 tarihli ilk Dünya fotoğrafı

Dünya'nın çekilmiş ilk fotoğrafı. Apollo 8'in görev esnasında uzayın derinliğindeki Dünya ilk kez fotoğraflanmış oldu.

20. 1992 tarihli internete yüklenen ilk fotoğraf

Yaklaşık 20 yıl önce çekilen fotoğraf internete yüklenen ilk fotoğraf olma özelliğini de taşıyor. Fotoğraftaki bayanlar ise, CERN çalışanlarından oluşan bir eğlence grubunun üyeleri.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
babushka

Madde 12- Bir saniyede 12 fotoğraf diyor. Hatalı olmasın sakın?

seytantuylu

8. fotoğrafta "Balloon view of Boston" ve "Taken October 13 1860 by J.K. Black" yazıyor. Fakat yorum kısmında "Havadan çekilen ilk kuş bakışı fotoğraf 1858′de Gaspar Felix Tournachon tarafından Fransa’da çekildi." yazıyor. Hangisi doğru?

goquan

Dikkatiniz için teşekkür ederim aldığım kaynakla alakalı bir problem olmuş doğru bilgi ile değiştirdim.

seytantuylu

Rica ederim. Güzel galeri olmuş elinize sağlık..

Görüş Bildir