Firari Komutanların Fotoğrafları Dağıtıldı

-

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Temmuz darbe girişiminde kilit noktalarda görevli olduğunu belirttiği 6 firari subayın fotoğraflarını kamuoyuyla paylaştı.

15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında aranan 6 firari subayın fotoğrafları basınla paylaşıldı. Bu kişiler, Kara Harp Okulu'ndan firari olan ve meslekten ihraç edilen Yarbay Atakan Adaşoğlu, Albay İlhami Polat, Yarbay Sait Tosun, Yüzbaşı Ömer Ergenekon, Yüzbaşı Abdullah Beyazkürk ve Yüzbaşı Güven Günindi.

Firari subaylar hakkında savcılığın talebi üzerine yakalama kararı çıkarıldı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Ömer Ergenekon, darbe girişimi gecesi Kara Harp Okulu'ndaki kamera kayıtlarını yok etmeye çalışan kişi.

Aynı gece Kara Harp Okulu Komutanı Tümgeneral İzzet Çetingöz'ü derdest eden İlhami Polat'ın eşi, eski hâkim Suzan Polat da darbe girişiminin ardından meslekten çıkarılmıştı. Suzan Polat'ın eşinin Gülen örgütü mensubu olduğuna ilişkin ifadeleri basına yansımıştı.

154 asker firari

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında şu ana kadar 4 bin 533 rütbeli asker tutuklandı. Güvenlik güçleri, darbe girişimin ardından firar eden 154 komutanın yakalanmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Başsavcılık, darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında aranan 6 firari subayın fotoğraflarını ise yakalanmalarını sağlamak amacıyla basınla paylaştı.

Firari askerler arasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 3 general, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 3 amiral ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 1 general var.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 100 subay ile 12 astsubay, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 18 subay ile 9 astsubay ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 4 subay ve 4 astsubay firariler arasında.

Tuğamiral Arabacı'nın emir subayı da aranıyor

Tuğamiral İrfan Arabacı İzmir'de bir evde yakalanmıştı

Firari komutanlar arasında Tuğgeneral Ali Kalyoncu ve Ercan Türkben de var.

Cuntacıların hazırladığı atama listesinde 28. Mekanize Tugay Komutanlığı'na atandığı belirtilen Tuğgeneral Ali Kalyoncu, 15 Temmuz gecesi tugaya giderek tank ve zırhlı araçları Ankara merkeze gönderme emrini verdi. Darbe girişiminin başarısız olmasının ardından Kalyoncu firar eden subayların arasında yer aldı.

Gülen örgütü soruşturması kapsamında aranırken İzmir'in Buca ilçesinde bir evde yakalanan Tuğamiral İrfan Arabacı'nın emir subayı Fatih Alyaprak ile darbecilerin atama listesinde TÜRKSAT'ta görevlendirilen Albay Yıldıray Hazır ve askeri savcı Kurtuluş Kaya da firariler arasında.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Mahmut Arduç da yine arananlar arasında yer alıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir