Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Film Başlar Başlamaz İzleyiciyi Ekrana Kilitleyen 15 Unutulmaz Açılış Sekansı

 > 
198PAYLAŞIM

Filmleri daha iyi yapan pek çok unsur var. Bunların bir örneği de açılış sekansları. Üzerinden yıllar geçse de filmin pek çok sahnesinden daha çok akıllarda kaldığı bir gerçek. İşte filmlere ayrı bir hava katan o unutulmaz açılış sekanslarından sadece 15 tanesi:

1. Savaş Tanrısı / Lord of War (2005)

2005 yapımı Savaş Tanrısı filminin bu açılış sekansı çarpıcı bir giriş yaparak ilerleyen dakikalarda anlatılacaklara hazırlıklı olmamız için bir uyarı niteliğindeydi.

2. İyi, Kötü ve Çirkin / The Good the Bad and the Ugly (1966)

Sergio Leone üstadın sinema izleyicisine kazandırdığı bu başyapıtın müziğini zaten biliyorsunuz. Hem bu müzik hem de grafikler uyumlu olunca böylesine şahane bir açılış sekansı bizi karşılıyor.

3. 2001: Uzay Yolu Macerası / 2001: A Space Odyssey (1968)

Arthur C. Clarke'ın bu eserini kalitesine yakışır şekilde beyaz perdeye aktaran Stanley Kubrick, filmin açılış sekansıyla daha ilk saniyelerde tüyler ürpertmeyi başarıyor. Özellikle de müziğinin etkisiyle.

4. Bir Konuşabilse / Lost in Translation (2003)

Sofia Coppola'nın sinemaya kazandırdığı bu harika eser, Scarlett Johansson görselliğiyle açılır da o sekans hiç unutulur mu?

5. Juno (2007)

Yönetmen Jason Reitman'ın en önemli işlerinden olan Juno, animasyon ve All I Want Is You şarkısının uyumu ile özgün bir açılış sekansına sahip olan filmlerden.

6. Sıkıysa Yakala / Catch Me If You Can (2002)

Steven Spielberg'ün zeka dolu filminin animasyonlu açılış sekansı, filmin niteliğini taşıyan unsurlar barındırıyor ve bu türdeki en iyi örneklerden biri olarak gösteriliyor.

7. Yükseklik Korkusu / Vertigo (1958)

Alfred Hitchcock harikalarından Vertigo nasıl kült bir film olmayı başardıysa açılış sekansı da bir o kadar akıllarda kalmayı başarmıştı.

8. Geleceğe Dönüş / Back to the Future (1985)

Yapılmış en iyi zaman yolculuğu filminin açılış sekansı tik tak sesleri eşliğinde saatlerle dolu olan bir odada başlarsa akıllara kazınması da bir o kadar kolay oluyor. Bu sahnenin aynı şekilde açılışı olan 1960 yapımı The Time Machine filmine saygı duruşu niteliğinde olduğunu da vurgulamak gerekir.

9. James Bond serisi

James Bond'un bu sekanslarını daha önce görmemiş olma ihtimaliniz yoktur diye umuyoruz.

10. Bir Zamanlar Batıda / Once Upon a Time in the West (1968)

Sergio Leone'un bir başka klasiğinde de açılış sekansı tüm zamanların en iyileri arasında. Filmi izlemeyenler için bir anlam ifade etmemesi yüksek olsa da filmi izleyenlerin kendini kaptırıp gittiği bir sahne olmuştur.

11. Görevimiz Tehlike / Mission Impossible (1996)

Müziği başlı başına bir efsanedir ve tutuşan o tehlike işareti alev ile unutulmaz bir parça haline gelmiştir.

12. The Matrix (1999)

Matrix, filmin ana temasına uygun bir şekilde yaptığı girişle izleyiciyi kodların dünyasına davet ediyor.

13. Testere / Saw (2004)

Hem açılış sekansıyla hem de kapanışıyla izleyiciyi etkisi altına alabilen nadir yapımlardan biri. Film başlar başlamaz kendinizi olayın içinde buluyorsunuz ve bu sayede adeta kurbanların psikolojisini daha iyi anlama imkanınız oluyor.

14. Yedi / Se7en (1995)

Seri katil filmlerinin en iyi örneklerinden olan David Fincher imzalı bu eserin açılış sekansı, filmin kasvetli havasına izleyiciyi hazırlıyor. Daha sonra yapılan seri katil filmlerinin de bu açılış sekansından esinlendiklerini de biliyoruz.

15. Yıldız Savaşları / Star Wars (1977)

a long time ago in a galaxy far far away...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kagan-yurttas

Inception ve de Contact filmlerinin açılışı da gerçekten çok başarılıdır.

suddendiet

Güzel içerik olmuş. Dolar 3'lemesinin hepsi etkileyici açılışa sahip bence.

motoki

"Üç yüzük elflere, yedi yüzük cücelere, dokuz yüzük insanlara" nerde hacı o_O

versayli-aksansiz-asilzade

şu sahneyi yazdan beri süregelen ergen istilasından sağ kalanlara tavsiye ederim :

bariskent

"2001: Uzay Yolu Macerası"? "Uzay Yolu"? "Uzay Macerası"dır o....

Görüş Bildir