Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Fillerin Oldukça Akıllı Canlılar Olduğunu Kanıtlayan 7 İlginç Gerçek

 > -
Abone ol

Filler son derece akıllı canlılar. Her şeyden önce, kara hayvanlarının içinde en büyük beyne sahipler ve sinir hücreleri insanlardan üç kat daha fazla. Gerçi, o sinir hücrelerinin birçoğu devasa bedenlerini kontrol etmeye yarasa da, filler akıllı hayvanlar olduklarını çok sefer göstermişlerdir. İşte o durumlardan 7 tanesi:

Kaynak: http://mentalfloss.com/article/55640/7-b...

1. Dilleri ayırt edebilirler.

Sussex Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı, Afrika fillerinin konuşanların sesinden cinsiyet, yaş, etnik yapı gibi farklıları ayırt edebildikleri sonucunu buldu. Duydukları ses, tehdit oluşturabilecek bir kişiye aitse, fillerin hemen savunma düzenine geçtiğini gözlemlediler.

Araştırmacılar, bu savlarını test etmek ve desteklemek için, Maasai ve Kamba gibi iki farklı etnik yapıdan gelen iki Kenyalı kişi buldular. Maasai'lerin geçmişte vahşi filleri öldürdükleri biliniyordu. Araştırmacılar, bu iki adamın kendi dillerinde; "Bak, şuraya bak, bir fil sürüsü geliyor." cümlelerini kaydedip, Amboseli Milli Parkı'ndaki fillere dinlettiler. Massai kabilesinden olan adamın sesini duyduklarında, fillerin sesten kaçtıkları ve korku belirtileri gösterdikleri gözlendi. Fakat, aynı ses kaydının Kamba kabilesinden olan adamın konuşması dinletildiğinde, fillerde aşırı bir tepki gözlenmedi. Çalışmanın ortaklarından Graeme Shannon, bu küçük test bile fillerin dillere ve seslere karşı bir duyarlılıklarının olduğunu gösterdiğini belirtti. 

Dahası, aynı cümleler iki kabileden de kadınlara ve çocuklara da söyletilip, fillere dinletildi. Ama yine fillerde bir tepki gözlenmedi. Bu da, fillerin etnik grupların yanında, kendilerine tehdit unsuru oluşturmayan sesleri tanımlayabildiğini gösteriyor.

2. Çeşitli araç-gereçler kullanabilirler.

2010 yılında, 7 yaşındaki Kandula ismi verilen bir Asya filinin, çevresindeki araçları kullanarak, ulaşamadığı meyveye ulaşabilmesi araştırmacıları çok etkilemişti. Sanki meyveye birkaç gün bakıp, aydınlanma anı yaşamıştı. Çevreden bulduğu bir cismin üzerine çıkarak, ulaşamadığı meyveye ulaşmanın yolunu bulmuştu. Bu insanlık için küçük ama fillik için koskoca bir adımdı.

Buna benzer olarak, fırça tutup resim yapmaya çalışan filleri hatırlıyorsunuzdur. Bu davranışları da, aslında onları akıllı birer canlı yapıyor.

3. İnsanların vücut dilini anlayabiliyorlar.

Araştırmacılar, yaptıkları bir çalışmayla fillerin insanların el ve vücut hareketlerini anlayabildiklerini düşünüyorlar. Bu görüşlerini desteklemek için, iki konteynırdan sadece birinin içine yiyecek koyuyorlar ve fillere o konteynıra doğru gitmesini elleriyle gösteriyorlar. Fillerin %68'lik bir oranla doğru konteynıra gittiği gözlemleniyor. Aynı test, 1 yaşındaki insanlara uygunlandığında ise doğruluk oranı %63'le sınırlı kalıyor.

4. Empati gösterebiliyorlar.

Bu çalışmada iki fil yer alıyor. Birisi, diğerine göre daha endişeli ve sıkkın olduğunda, diğeri ona yaklaşıyor, onu rahatlatmak için fiziksel temasta bulunuyor ve bazı sesler dahi çıkartıyor. Oldukça ilginç.

5. Ölülerinin yasını tutarlar.

Fillerin ya da diğer hayvanların, ölümü insanların anladığı şekilde anlamasını beklemek tuhaf olurdu. Fakat filler, yakınlarından birini kaybettiğinde, bizim yas ve keder diye nitelendirdiğimiz büyüleyici tepkiler gösteriyorlar. Ölülerin başına dikilip, hortumlarıyla kemiklerine sarılıp, saatlerce öylece bekleyebiliyorlar. Bunun yas olarak yorumlanmasının sebebi, fillerin bu hareketi başka hayvanlarının ölülerinin başında yapmamasıdır. Yukarıdaki belgesel bu durumu iyi özetliyor.

6. İnsan seslerini taklit ediyorlar.

Videoda yer alan Koshik ismindeki Asya filinin, Korece beş kelimeyi çıkardığı söyleniyor. Çalışmayı yürüten Dr. Angela Stoeger, fillerin kelimeleri elbette anlamadığını ama kendilerine sıklıkla tekrar edildiği için, o sesleri taklit etme gerekliliği hissedebileceklerini belirtiyor.

7. Sıradışı bir hafızaları vardır.

Bu bilgiyi önceden duymuş olabilirsiniz. Araştırmalar, fillerin aynı zamanda kendilerine rehberlik eden insanları da hafızasında tuttuklarını, uzun süre görmeseler de, tekrar bir araya geldiklerinde o kişileri hatırladıklarını gösteriyor. Yukarıdaki videoda da, 20 yıl aradan sonra tekrar bir araya gelen ve birbirlerini hatırladıkları düşünülen filleri görüyoruz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cnsfrd

antik öncesi dünyadan günümüze kalan ilginç canlılardan biridir filler. bi çok hayvan gibi onlarda düşündüğümüzden daha zeki.

anjelique

O koca bedenlerinde saf sevgi deposu varmış gibi. Kocamanlar ama minicikler gibi..Atlar da öyle :))

Görüş Bildir