Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Filistin'de Birlik Hükümeti Dağıldı

0PAYLAŞIM

Birlik hükümetinin Başbakanı Rami Hamdallah, hükümetinin istifasını Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'a sundu.

Başbakan Rami Hamdallah hükümetinin istifasını Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'a sundu.

Abbas, Hamas'ın El Fetih'e Gazze'de faaliyet izni vermediğini belirterek El Fetih'e bu şartlar altında hükümnetin devam edemeyeceğini söylemişti.

Hamas, Filistin'de ulusal birlik hükümetinin tek taraflı feshine karşı çıkıyordu.

Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, "Hamas, tüm taraflar anlaşmadan hükümette tek taraflı yapılacak bir değişikliği reddediyor" dedi.

Sami Ebu Zuhri, "Kimse bizi herhangi bir değişiklik hakkında bilgilendirmedi, ulusal birlik hükümetinde yapılacak bir değişiklikle ilgili olarak bize danışmadı. El Fetih tek başına hareket etti" diye konuştu.

7 yıl süren ayrı yönetimlerin ardından El Fetih ve Hamas 2014'te birlik hükümeti kurarak, Batı Şeria ile Gazze'yi birlikte yönetecekleri konusunda anlaşmışlardı.

Ancak pratikte Abbas hükümeti Gazze'yi yönetmeyi başaramadı. Hamas kontrolündeki bölge, geçen yaz İsrail'le süren 50 günlük savaş sonunda büyük bir yıkıma uğramıştı. Ramallah hükümetinin Gazze'de etkin olamaması, bölgenin yeniden yapılandırılması sürecini de yavaşlatmıştı.

Yeni kurulacak hükümette Hamas'ın yer alıp almayacağı ise henüz bilinmiyor.

BBC Türkçe

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir