Filipinler Devlet Başkanı'ndan Polise 'Koronavirüs Önlemlerine Uymayanları Vurun' Emri

 > 
84PAYLAŞIM

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, güvenlik güçlerine, hükümetin koronavirüs salgınıyla mücadele çerçevesinde aldığı sokağa çıkma yasağı kararı ve kısıtlamalara karşı gelinmesi ya da isyan çıkarılması halinde, sorun çıkaranları 'vur ve öldür emri' verdi.

Euronews'de yer alan habere göre Duterte, televizyondan canlı yayınlanan açıklamasında, doktorlara ve sağlık çalışanlarına saldıranların üzerlerine ölümcül zehirli maddeler dökülerek veya onlara bu maddeler içirilerek cezalandırılmasını istediğini dile getirdi.

Ayrıca sorun çıkaran kişilerin hapishanelerde aç bırakılacakları tehdidinde bulunan Duterte, emniyet güçlerine bu kişileri vurmaları ve gıda ve nakit yardımını durdurma emrini vereceğini belirterek halkı kendileriyle iş birliği yapmaya çağırdı.

"Onları vurarak öldürün"

Verdiği sert kararlarla sık sık insan hakları örgütlerinin eleştirilerini üzerine çeken Filipinler lideri, "Polis ve askerlere talimatım; eğer bir sorun varsa ve hayati tehlike durumu söz konusuysa onları vurarak öldürün." sözleriyle canlı yayında emir verdi.

"Sorun çıkarmak yerine sen öl, ben seni gömerim"

Mesajının alınıp alınmadığını tekrar eden Duterte, düzensizlik çıkaranlara atıfla, "Anlaşıldı mı? Sorun çıkarmak yerine sen öl, ben seni gömerim." ifadelerini kullandı.

Duterte, nakit ve yiyecek yardımının dağıtımında yaşanan gecikmeler ve yapılan şikayetlere ilişkin ise sorumluluğun siyasetçilerden alınıp eski bir generale verildiğini, yardımları çalanlara karşı çok sert davranılacağını ifade etti.

Duterte'nin açıklamaları, başkent Manila'nın yoksul bölgelerinde yapılan gıda yardımı sırasında yaşanan protestolardan ve bazı tutuklamaların ardından geldi.

Bölge sakinleri, yeterince ve düzenli şekilde yardım yapılmadığını belirterek eylem düzenlemişti.

Asya ülkesi Filipinler'de Kovid-19 vaka sayısı 2 bin 311’e yükselmiş, 96 kişi hayatını kaybetmişti.

Duterte'nin daha önce yaptığı tuhaf çıkışlar için 👇

Filipinler Devlet Başkanı'ndan Obama'ya: 'Saygılı Olmayı Öğreneceksin O..... Çocuğu' - onedio.com
Filipinler Devlet Başkanı'ndan Obama'ya: 'Saygılı Olmayı Öğreneceksin O..... Çocuğu' - onedio.com
Filipinler Lideri Duterte Bildiğiniz Gibi: Cinsiyet Eşitliği Etkinliğinde Kadınlara Küfretti - onedio.com
Filipinler Lideri Duterte Bildiğiniz Gibi: Cinsiyet Eşitliği Etkinliğinde Kadınlara Küfretti - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir