Filipinler Cumhurbaşkanı 'Ölüm Tim'i Kurdu' ve 'Cinayet İşledi' İddiası

 > -

Filipinler Cumhurbaşkanı Rodrigo Duterte, belediye başkanı olduğu dönemde adalet bakanlığından bir yetkiliyi yarı otomatik Uzi marka silahla öldürmekle suçlandı.

Bu iddia, bir ölüm timi üyesi olduğunu itiraf eden Edgar Matobato tarafından Senato'da bir oturumda dile getirildi.

Duterte'nin kendisinin de aralarında bulunduğu bazı kişileri 'uyuşturucu satıcıları, kapkaççılar ve tecavüzcüleri öldürmekle' görevlendirdiğini anlatan Matobato, 1993 yılında bir kontrol noktasında çatışmada adalet bakanlığından bir yetkiliyi yaraladıklarını aktardı.

Matobato, ''İşini Belediye Başkanı Duterte bitirdi. Kendisi geldiğinde Adalet Bakanlığı yetkilisi Jamisola hala hayattaydı. Uzi'nin şarjörlerini üzerine boşalttı'' dedi.

Duterte, geçmişte yargısız infazlara dahil olduğu yolundaki iddiaları reddetmişti. Ancak bu konudaki araştırmasına devam eden Senato olaylarda yer alan ya da tanık olan kişilerin ifadelerine başvuruyor.

"Duterte, Davato Ölüm Timi adıyla kurduğu bir gruba cinayetler işlettirdi"

Edgar Matobato

İfadesi Senato televizyonundan yayınlanan Matobato'ya göre, Duterte 25 yıl boyunca yaklaşık bin kişinin ölüm emrini verdi.

Öldürme olaylarının ayrıntılarını da aktaran Matobato, bu kişilerin çetevari yöntemlerle öldürüldüğünü, içlerinden birinin timsahlara yedirildiğini anlattı.

"Bizim işimiz, uyuşturucu satıcıları, tecavüzcüler ya da kapkaççılar gibi kişileri öldürmekti" diyen 57 yaşındaki Matobato, Duterte'nin Davato Ölüm Timi adında bir grup kurduğunu ve kendisinin de bu grubun üyesi olduğunu da söyledi.

"Rakiplerini de hedef aldı"

Matobato ayrıca, Duterte'nin rakiplerinin de hedef alındığını, hedef alınan kişiler arasında belediye başkanlığındaki rakibi Prospero Nograles dört korumasının bulunduğunu da söyledi.

İfade veren Matobato'ya göre, Duterte, 1993 yılında Davao Katedraline düzenlenen saldırının intikamı için bir caminin bombalanması emrini de vermiş.

Duterte'nin sözcüsü ise bu iddialar karşısında, "Duterte'nin bu tür emirler verebilecek bir pozisyonda olduğunu sanmıyorum" dedi.

Filipinler lideri Duterte son olarak ABD Başkanı Barack Obama'ya yönelik ağır ifadeleriyle gündeme gelmişti

Filipinler Devlet Başkanı'ndan Obama'ya: 'Saygılı Olmayı Öğreneceksin O..... Çocuğu' - onedio.com
Filipinler Devlet Başkanı'ndan Obama'ya: 'Saygılı Olmayı Öğreneceksin O..... Çocuğu' - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir