Fazıl Say ve Şef Aykal Anlaşamadı, BİFO Festivali İptal Edildi

 > -

Fazıl Say Ve Şef Aykal Anlaşamadı, Bifo Festivali İptal Edildi

Fazıl Say Ve Şef Aykal Anlaşamadı, Bifo Festivali İptal Edildi

İki ünlü sanat adamı arasındaki tartışma bir festivalin iptaline neden oldu. Ünlü piyanist Fazıl Say ve Borusan Filarmoni'nin Onursal Şefi Gürer Aykal birlikte çalışmama kararı Borusan Filarmoni'nin bu yıl organize edeceği festival iptal oldu.

Piyanist-besteci ve şef olarak yıllarca birlikte önemli işlere imza atan ikili arasındaki tartışma Uluslararası Antalya Piyano Festivali nedeniyle başladı.

Fazıl Say 14 yıldır festivalin genel sanat yönetmenliğini yürütüyordu. AK Partili Belediye Başkanı Menderes Türel'in, festivalin Fazıl Say olmadan da devam edebileceğini söylemesinin ardından kriz yaşandı.

Ünlü piyanist festivalden çekildi hemen ardından görev Aykal'a verildi. Ve ikili arasında ''Atatürk rozetli'' polemik başladı.

Fazıl Say yaşananlarla ilgili olarak tepkisini sosyal medyada dile getirmişti. ''Türel ile Aykal, Antalya'da çok güzel şeyler yapacaklarmış. Orkestra elemanlarında Atatürk rozeti olmadığı için zılgıt çeken Aykal ve Antalya'da AKP ile 'çok güzel şeyler' yapmak, ben şaşırdım. Belki siz de şaşırmışsınızdır''demişti.

Şef Gürer Aykal ise Say'a, "Göğsümden yaşam boyu eksik etmediğim Atatürk rozetine dil uzatanlar bilsinler ki ölünceye kadar bu görevi ayakta, dimdik ve büyük onurla sürdüreceğim" diye yanıt verdi.

İşte yaşanan bu tartışma üzerine, Borusan Sanat'ın iki yılda bir düzenlediği festival iptal etti.

Konuyla ilgili Borusan Sanat'tan yapılan açıklamada da, "Etkinliğimizi, sanatçıların artık birlikte çalışmama kararına duyduğumuz saygının bir sonucu olarak aldık" denildi.

CNN Türk

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir