Görüş Bildir
Haberler
Fatih Altaylı: 'Ortada Yabancı Düşman Yok, Doların Tamamı Bizim Vatandaşlarda'

Fatih Altaylı: 'Ortada Yabancı Düşman Yok, Doların Tamamı Bizim Vatandaşlarda'

Türk vatandaşlarının bankalardaki mevduatının yüzde 58'inin dolarda olduğunu aktaran Habertürk yazarı Fatih Altaylı, 'Ortada yabancı düşman falan yok. Dolarların tamamı bizim vatandaşlarda' dedi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, bugün '2001'e doğru' başlıklı bir yazı kaleme aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Ekonomik Kurtuluş Savaşı başlattık' açıklamasını hatırlatan Altaylı, 'Peki düşman kim? Kim oynuyor Türk lirasının şerefi ve haysiyeti ile?' diye sordu. 

'Aslında kimsenin bir şey yaptığı yok' diyen Altaylı, şöyle devam etti:

Türkiye’de dövizle oynayacak, parayı alıp kaçacak bir yabancı falan kalmamış. Sadece Türkiye yeniden “dolarize” olmuş.  2001 yılına geri dönüyoruz. 2001 yılında Türk vatandaşlarının Türkiye’yi yönetenlere ve Türk lirasına güveni kalmadığı için herkes parasını dolara yatırmıştı. 2001 yılında Türkiye’deki toplam mevduatın yüzde 61’i dolar cinsinden olmuştu. Bu Cumhuriyet tarihinin de rekoruydu. 

Şu anda yine 2001 pozisyonuna yaklaşmışız. Bugün itibarıyla Türk vatandaşı gerçek kişilerin toplam mevduatının yüzde 58’si dolarda.Oysa 2011 yılında TL’ye güven yüksekken bu oran yüzde 27’ye gerilemişti. Sonra yavaş yavaş arttı. 2013’te yüzde 29’a, 2018’de yüzde 40’a, 2020’de yüzde 51’e ve şimdi de yüzde 58’ye çıktı. Türk halkı ekonomi yönetimine artık güvenmediği için, parasını dolara yatırmış.'

"Millet dolara yatmış bekliyor"

"Millet dolara yatmış bekliyor"

Bankalarda gerçek kişilerin toplam 143 milyar 700 milyon, şirketlerin ise 91,5 milyar doları bulunduğunu bilgisini aktaran Altaylı, şunları kaydetti:

'Hani savaş mavaş diyorlar ya, ortada öyle bir taarruz falan da yok aslında. Yılbaşından beri bu miktar az bir artışla hemen hemen sabit duruyor. Millet dolara yatmış bekliyor. Para bulursa yine dolar alıyor. Anlayacağınız ortada yabancı düşman falan yok. Dolarların tamamı bizim vatandaşlarda.

Düşman diye lanse edilenler aslında kimi birkaç yüz, kimi birkaç bin, kimi ise birkaç milyon dolarını dövize yatırıp kendini ekonomi yönetimine karşı korumaya alan sıradan Türk vatandaşları. Yüzde 30’u hala AK Parti’ye oy vereceğini söyleyen insanlarımız. Bir savaş var ise eğer burada düşman ya vatandaşlar ya da yel değirmenleri.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
3
2
1
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
kabus

piyasaya guven yok herkes dolara sarilir suan dolar almqyanlar bin pisman 10tl den borc alan tanidiklerim var suan 12tl yuzde 20 zarari var