Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

FARC: Siyasi Mücadeleye Başlayacağız

 > -
Abone ol

Latin Amerika'nın en eski silahlı örgütü Kolombiyalı FARC, 'silahları bırakıp, siyasi mücadeleye başlayacağını' açıkladı. FARC lideri Londono, "2018'deki seçimlere siyasi parti olarak girebiliriz" dedi.

2012'den beri Kolombiya hükümetiyle barış görüşmelerini sürdüren FARC'ın lideri Rodrigo Londono, yerel dergi Semana'ya verdiği röportajda "Silahsız siyasette yer alacağız" dedi. Londono, "En geniş grupla anlaşmanın hayata geçirilebilmesi için siyasi senaryoya gireceğiz, silahları bir kenara bırakıp siyasi mücadeleye başlayacağız" diye konuştu.

Küba'daki görüşmelerin sonucunda FARC ile hükümet arasında, toprak reformu, uyuşturucu kaçakçılığının sonlandırılmarı ve FARC üyelerinin adalet sürecinden geçerek siyasete katılması müzakere ediliyor. Müzakerelerde mayınların temizlenmesi ve kayıp insanların bulunması da önemli başlıklar arasında.

'2018'teki seçimlere siyasi parti olarak girebiliriz'

FARC'ın silahsızlandırılması sürecinin de BM misyonu gözetiminde yapılması öngörülüyor.

Kolombiya güvenlik güçleriyle FARC'ın silahlı çatışmalarında 51 yılda 220 bin kişi öldü. Milyonlarca kişi de evlerini terketmek zorunda kaldı.

FARC'ın üst düzey liderleri barış görüşmelerini desteklese de Londono silah bıraktıktan sonra ülkede sap grupların kendilerini hedef almasından korktuklarını söyledi.

FARC lideri, "Ortak kaygı, yoldaşların geçmişte saldırıya uğrayan Yurtsever Udonoion Partisi'nin başına gelenler bizim başımıza gelir mi? Korku bu" dedi.

Londono, kaygılar giderilirse 2018'teki Başkanlık ve Parlamento Seçimleri için "2018'deki seçimlere siyasi parti olarak girebiliriz" ifadelerini kullandı.

Kolombiya'dan ABD'ye: FARC'ı 'terör' listesinden çıkarın

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, ABD'ye yapacağı ziyaret kapsamında 4 Şubat'ta ABD Başkanı Barack Obama ile yapacağı görüşme öncesinde, AP ajansına verdiği özel mülakatta, Kolombiya'da hükümetle FARC arasında yürütülen barış görüşmeleri çerçevesinde Washington'dan FARC'ın terör listesinden çıkarılmasını talep etmişti. 

Reuters ve Al Jazeera

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir