Görüş Bildir
Haberler
FARC: Halkın Reddetmesinin Yasal Bağlayıcılığı Yok

FARC: Halkın Reddetmesinin Yasal Bağlayıcılığı Yok

FARC lideri Londono, halkın barışla ilgili referandumda 'hayır' kararının, yasal olarak bağlayıcılığının bulunmadığını iddia etti. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) lideri Rodrigo Londono, referandumda halkın, hükümetle aralarındaki barış anlaşmasını reddetmesinin yasal olarak bağlayıcılığı bulunmadığını savundu. 

'Timochenko' takma adıyla da bilinen Londono, yayınladığı kısa video mesajında, örgütün barış ve süresiz ateşkes anlaşmasına uyma arzusunun devam ettiğini belirtti.

"Yasal olarak bağlayıcılığı bulunmuyor"

"Yasal olarak bağlayıcılığı bulunmuyor"

Referandum sonucunun siyasi bir yenilgi olduğunu ifade eden Londono, halkın 'hayır' kararının yasal olarak bağlayıcılığının bulunmadığını öne sürdü.

Londono, 'Hükümetle yapılan anlaşmanın son hali taraflarca imzalanıp, Cenevre Sözleşmesi çerçevesinde, çatışmacı gruplar arasında varılan Özel İnsani Anlaşma olarak Bern'deki İsviçre Federal Konseyine sunulmuştur.' dedi.

Kolombiya'daki referandumda, hükümet ile FARC arasında 4 yıl süren müzakerelerin ardından geçen hafta imzalanan barış anlaşmasına çok az farkla onay çıkmamıştı.

Bunun üzerine Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, televizyondan canlı yayınlanan konuşmasında, halkın 'hayır' cevabını ve yenilgiyi kabul ettiğini açıklamıştı.

Referandumun ardından hem hükümet hem de örgütten yeniden görüşme mesajları verilmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
2
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın