Facebook Bağımlılığından Kurtulmak İçin Chrome Uzantısı: 'Focusbook'

 > 
164PAYLAŞIM

Facebook, birçoğumuzun şikayet etmesine karşın vazgeçemediği, hemen her gün saatlerce vakit geçirdiği bir sosyal platform. Google Chrome, Facebook'dan kopamayanların bağımlılıklarını azaltmak için 'Focusbook' adı verilen bir uygulama geliştirdi. 'Focusbook' uygulaması, Facebook'a girmek istediğiniz sırada size 'Facebook'a neden girmek istiyorsun?' sorusunu yöneltiyor ve ilerleyen süre içerisinde de uyarı mesajları gönderiyor.

Teknoyo'da yer alan habere göre, Chrome, internet tarayıcısı için geliştirilen Focusbook uzantısını tarayıcınıza yüklerken sizden Facebook hesabınıza erişim izni istiyor. Bu izni verdikten sonra aktif hale gelen Focusbook, Facebook hesabınıza girmek istediğinizde size “mavi pop-up” şeklinde çıkan bir uyarı ile “Facebook’a neden girmek istediğinizi” soruyor.

Uyarı mesajlarının dili de sertleşiyor

Çıkan bu uyarıyı, örneğin “Haber Kaynağı” (News Feed) veya “Chat” yazıp cevaplamanızın ardından Facebook hesabınıza girebiliyorsunuz. Tabi eklentinin sunduğu sadece bu uyarı mesajı ile de sınırlı değil. Facebook oturumunuzun açık olduğu sürece aktif olan Focusbook, belirli aralıklarla Facebook sayfanızın tamamını mavi ekranla kapatarak, “Chat’iniz (veya diğer aktiviteniz) bitti mi?” sorusunu soruyor.

Eğer Facebook sayfanızda kalmaya devam etmek istiyorsanız, uygulamadan ek süre isteyebiliyorsunuz ya da “Başka birini rahatsız et!” (Go bother someone else!) butonuna tıklayabiliyorsunuz. Focusbook, ilerleyen aşamalarda “Chat’iniz hala bitmedi mi? Hadi işine dön" gibi uyarı mesajlarıyla kullandığı dili de sertleştiriyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir