Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ev Hasreti Çekenler! Uzaktayken Özleminizi Bastırıp Daha İyi Hissetmeniz İçin 21 Önerimiz Var

-

Biliyoruz, ev hasreti çekmek ve uzakta olmak zor. İşte tam bu yüzden BuzzFeed'de karşılaştığımız bu önerileri dikkate almanız gerektiğini düşünüyoruz.

1. Memleketinizden yemekler pişirin.

Memleketinize özel olmak zorunda da değil. Türk mutfağının ne kadar zengin olduğunu hepimiz biliyoruz. Hatta sadece kendinize pişirmeyin, arkadaşlarınızı çağırın ve onlara ikram edin. Eminiz onlar da farklı bir kültüre ait yemekleri denemek isterler.

2. Türk dizi ve filmlerini izlemeye devam edin.

Bazen öyle bir an geliyor ki, insan kendi kültürünün mizahını duymak istiyor. Sadece dizi ve film olmak zorunda da değil, Türk takımlarının maçlarını izleyin, takip edin.

3. Yeni yerleşiminizde düzenli gideceğiniz bir mekan bulun.

Bol bol kafe ve bar gezin, kendinizi hangisinde en rahat hissederseniz onu düzenli mekanınız haline getirin. Böylece evi daha az özleyeceksiniz, bu mekanda yeni arkadaşlar edinecek, yeni anılar yaratacaksınız.

4. Ailenizden veya arkadaşlarınızdan evinizi hatırlatan eşyalar ve yiyeceklerle dolu bir paket göndermelerini isteyin.

5. Eğer imkanınız varsa, evcil hayvan sahiplenin.

Bir hayvanla aranızdaki bağ, başka hiçbir şeyle karşılaştırılamaz. Yalnızlık hissi hayatınızdan uzun bir süre yok olacak.

6. Eğer sahiplenemiyorsanız, herhangi bir barınağı ziyarete gidin.

O yavrucaklarla geçirdiğiniz vakit paha biçilemez, tüm özleminizi unutacaksınız.

7. Birkaç pazar ve yerel festival gezmeye çalışın.

Yeni evinizdeki yerel kültürü ve yiyecek çeşitlerini tanıyın. Sonuçta bir süre boyunca bunlarla yaşayacaksınız. Özleminizi unutturmak için en iyi yöntem, yeni şeyler keşfetmek sonuçta.

8. Arada sırada turist gibi davranın.

Şöyle ki, bazen sadece gezmeye gitmiş gibi davranmak, geziniz bitince geri eve dönecekmişsiniz hissini tekrar yaşamak içinizi az da olsa rahatlatır. Ayrıca yeni yerler keşfetmenizi, kültürü daha da iyi öğrenmenizi sağlayacak.

9. Kendinize yeni bir hobi bulun.

Bir spor olabilir, sanat olabilir... Verimli hissedeceğiniz ve vaktinizi tüketecek bir şey lazım size.

10. Yeni bir enstrüman çalmayı öğrenin.

Dediğimiz gibi, yeni bir şey öğrenirken ayırdığınız vakit odağınızı buraya toplayacak, hem kim müzik aleti çalmak istemez ki?

11. Evinizden sizi rahatlatacak bir eşya getirin, mesela bir battaniye.

Özellikle bir aile bireyini hatırlatan bir eşya bulursanız çok daha minnoş olur. Manevi değeri olsun yani.

12. Yeni evinizin dekorasyonuna odaklanın.

Dünyanın en mükemmel hissi kendine ait bir alanı tasarlamak. Çünkü hem tamamıyla senin elinde, özgürsün; hem de kişiliğini ev ortamına yansıtma fırsatın var!

13. Evinizi tanıdık kokularla doldurun.

Koku, bir insan için o kadar önemli ki! Farkında olmadan her eşyanın, her insanın kokusunu benimseriz ve bu kokuyu her duyduğumuzda o eşyanın, insanın çağrışımını yapar.

14. Taklit etmesi en kolay koku: ailenizin çamaşır deterjanı.

15. Aile bireylerinizin ve yakın arkadaşlarınızın fotoğraflarını yanınızda taşıyın.

Ne zaman isterseniz bakın! Sonra size bu fotoğrafı verdikleri zamanı, o insanlarla iletişiminizi hatırlayın. Hatta siz de onlara bir tane verseniz güzel olur.

16. Sevdiğiniz Türkçe müzikleri dinleyin.

Bazen şarkının içinde bile olsa Türkçe duymak insanı rahatlatıyor. Ayrıca başka dilde sahip olamayacağınız derinlikte deyimler, çağrışımlar bulunduruyor bu şarkılar. Hele bir de anısı varsa!

17. Hatta size evinizi hatırlatan şarkıları bir listede toplayın.

Ne zaman uzak hissederseniz o zaman dinleyin!

18. Arkadaşlarınızı sık sık arayın!

Kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz? Uluslararası dakikanız olmasa bile internet denen bir şey var, ücretsiz arama yapabiliyorsunuz. Hani bir telefon uzakta derler ya, cidden öyle. Arayın bir seslerini duyun. Öğrendiklerinizi, deneyimlerinizi paylaşın. (Çok da abartmayın bu paylaşma olayını, sonuçta siz yepyeni bir ortamdasınız ve onlar günlük hayatlarına devam ediyorlar. Yanlış anlaşılmanızı ve insanların sizden soğumasını istemeyiz.)

19. Kendinize bir tarih hedefi koyun.

Takvimde eve döneceğiniz, ailenizi ve arkadaşlarınızı tekrar göreceğiniz tarihi işaretleyin. Kötü bir gün geçirirseniz onları bir süre sonra göreceğinizi hatırlayın. E ne duruyorsunuz? Geri sayım başlasın!

20. Arada bir üzülmekten, ağlamaktan çekinmeyin.

Siz de insansınız sonuçta! Kötü hissettiğinizde içinizi boşaltın, sonra yeni eviniz ile ilgili nelerin hoşunuza gittiğini kendinize hatırlatın, iyimser olun. Güzel günler sizi bekliyor!

21. Son olarak, ilk etapta neden bu yola çıktığınızı hatırlayın. 🤗🤗🤗

Cesursunuz, güçlüsünüz ve her işi başarabilecek kabiliyetiniz var! Bunu tercih etmenizin de bir sebebi vardı...

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tanidikgelenyabanci

bu içerik tam üniversite öğrencileri için olmuş. çoğu işe yarıyor,zira gurbet zor..

Görüş Bildir