Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Eşya Hukuku veya Medeni Hukuka Giriş Sınavlarında Sorulabilecek Yüzüklerin Efendisi Sorusu

Sanat
3.3bPAYLAŞIM

Ekşi sözlük yazarlarından g man'in paylaştığı bu entrysi hukukçuların kafasını baya bir karıştıracak.

Not: Bu yazı, yazarının izniyle yayımlanmaktadır!  

Bir hukukçu gözüyle bakıldığında hikayede yüzüğün asıl sahibinin "Gollum" olduğunu anlıyoruz. 

Buyurun size herhangi bir Hukuk Fakültesinin Eşya ya da Medeni Hukuk'a Giriş sınavlarında sorulabilecek The Lord of The Rings sorusu:

(İyi niyetli zilyetlik, Emin sıfatıyla zilyet, İstihkak davası, Hak düşürücü süre)

Sauron, üzerinde herhangi bir özel işaret ya da sembol olmayan altından bir yüzüğe sahiptir. Sauron uzun yıllar yanından hiç ayırmadan özenle bakarak sakladığı yüzüğü bir gün kaybetmiştir.

Yüzük kayıp olmasından 35 yıl kadar sonra Gollum (Smeagol) tarafından, bir göl kenarında üzeri kum ve toprakla örtülü olarak bulunmuştur. Gollum, üzerinde herhangi bir işaret ya da sembol taşımayan yüzüğü almış ve 15 yıl kadar kullanmıştır. Daha sonra evinde yüzüğü kaybetmiştir.

O sırada Gollum'un evinde misafir olan Biblo Baggins kimin olduğunu bilmeden yüzüğü almış ve çok kısa bir süre sonra Gollum'un, evinde kaybolan değerli bir eşyasını aradığını öğrenmiştir.

Bu olaydan birkaç yıl sonra hala yüzüğü taşımakta olan Biblo Baggins, onu geçici olarak muhafaza etmesi ve daha sonra yeğenine vermesi için Meriadoc Brandybuck'a vermiş, Meriadoc Brandybuck ise yüzüğün geçmişte uzaktan akrabası olan Smeagol'a ait olduğunu anlamıştır. 

Buna rağmen yüzüğü, olay devam ederken hala hayatta olan Smeagol'a vermek yerine, Biblo Baggins'in yeğeni Frodo'ya vermiş ve gerekirse bozdurup harcayabileceğini söylemiştir.

s51.photobucket.com

Bir gün zor durumda kalan Frodo, amcasının eski yüzüğünü bozdurmak için kuyumcuya gittiğinde, Sauron'ın yıllar önce kaybettiği yüzüğünü hala aradığını öğrenmiştir. 

-Somut olayda kimler, kimlere karşı, hangi davaları açabilir?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
abdullah-savan

Yüzük eser sahibinin (yani Sauroun'un) malıdır. Adam sadece ona sahip değil aynı zamanda yaratıcısı. Yüzük bi nevi evcil hayvan.

abdullah-savan

Hem yüzüğü Gollum bulmuyor ki gasp ediyor o.O

mehmet-haci

Gasptan da öte, cinayet işliyor. hem yüzük evcil hayvandan çok, parmak iziyle çalışan bir nesne gibi. Sadece Sauron yüzüğü kullanabiliyor.

seakick

"Biblo Baggins" ne amk "Dildo Swaggins" onun doğrusu. Önce bi araştırma yapın

ferdi-k.-ungor

İsimler yanlış olay kurgusu yanlış. Yıllar vs vs bilerek değilse çok kötü bir galeri bilerek ise bir değere saygısızlık sayılır. Örneğin yüzük asla Merry'ye gitmez Merry yüzüğü neredeyse görmez bile gibi

paul-charles-morphy

sevkinizi kirmak istemem ama yuzuk yok edildi...

ch4

olaylar yanlı anlatılmıştır çünkü Smeagol yüzük için adam öldürmüştür kimse bundan bahsetmiyor :D

Görüş Bildir