Ermenistan'la Ateşkes 1 Gün Bile Sürmedi: Gence'de Siviller Vuruldu

 > 
68PAYLAŞIM

Ermenistan ordusunun, ateşkesin üzerinden 24 saat geçmeden, Azerbaycan'ın Gence kentine füzelerle saldırması sonucu 7 kişi öldü, 33 kişi de yaralandı. 

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Azerbaycan Başsavcılığı, Ermenistan tarafından fırlatılan füzelerin, Gence kentinde sivillerin oturduğu meskenlere isabet ettiğini, ilk belirlemelere göre 5 kişinin öldüğünü, 28 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı'nın Twitter'dan yaptığı açıklamaya göre ise can kaybı 7'ye yaralı sayısı 33'e yükseldi. 👇

"Çocukların ve kadınların bağırışlarını duydum"

Saldırı nedeniyle enkaz altında kalan ve hafif sıyrıklarla kurtulan Genceli vatandaşlar, dehşet anlarını ve neler yaşadıklarını AA'ya anlattı. 

Tamamen yıkılan evden kendi imkanlarıyla çıktığını söyleyen Ali Memedov, "İlk önce bir patlama sesi duyduk. Sonra ev hemen üzerimize çöktü. Ben ilk önce deprem oldu zannettim. Daha sonra ailemle birlikte enkazdan çıktık." dedi. 

Dışarı çıkıncı büyük bir şok yaşadığını, asıl füzelerin komşularının binalarına düştüğünü belirten Memedov,  "Çocukların ve kadınların bağırışlarını duydum. Hemen onlara yardım edip, olay bölgesinden uzaklaşmaya çalıştık." diye konuştu.

"Bizim suçumuz neydi?"

Gözü yaşlı bir şekilde evinin önünde bekleyen bir anne, "Patlamada 2 çocuğum başından yaralandı. Annem de cam parçalarının düşmesi nedeniyle ayağından yaralandı." dedi. 

Çocuklarının şu anda hastanede tedavi altında olduğunu belirten Genceli anne, "Hayatımda ilk defa böyle bir şok yaşadım. Bizim suçumuz neydi?" diye haykırdı. 

Ermenistan'ın ateşkes çağrısına güvenilmemesi gerektiğini belirten bölge sakinlerinden İlham Abbasov da, "Biz insani olarak cenazelerini cephelerden almaları için ateşkes yaptık. Ancak onlar ilk fırsatta bizi vurdu. Saldırı, Ermenistan ordusunun faşistliğini gözler önüne seriyor." dedi. 

Füzelerin düştüğü yerine tamamen sivillere ait olduğunu aktaran Abbasov, "Neydi burası. Askeri karargah mı? Orduevi mi? Çocuk ve kadınların yaşadığı bir mahalle ve hemen yanında da bir park." dedi.

İki taraftan karşılıklı ateşkes suçlaması

Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları, geçtiğimiz cuma günü Moskova'da bir araya gelerek 11 saat süren bir görüşme gerçekleştirmişti.

Görüşmenin ardından ateşkes kararı alınmıştı.

Detaylar için 👇

Azerbaycan ve Ermenistan, Dağlık Karabağ'da Ateşkes İçin Anlaştı - onedio.com
Azerbaycan ve Ermenistan, Dağlık Karabağ'da Ateşkes İçin Anlaştı - onedio.com

Cenazelerin değişimi için hayata geçirilen ateşkesin süresine ilişkin bir açıklama yapılmazken ateşkes sonrası her iki taraf da birbirini ateşkes ihlali ile suçlamıştı.

Gence'den fotoğraflar 📷

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir