Görüş Bildir
Haberler
Ermeni Ustadan 'Allah'ın Adları' Rekoru

Ermeni Ustadan 'Allah'ın Adları' Rekoru

Fatih UZUN
08.08.2014 - 17:34
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Türkiye'nin Ermeni vatandaşlarında 22 yıllık kuyum mıhlama ustası Şenol Vayvalako, 7 yıl önce rüyasında Hz. Muhammed'i gördükten sonra Müslüman oldu. Vayvalako, 4.5 yıllık çalışmayla 15 bin Star Daimond taşını tek tek işleyerek, Allah'ın 99 adı olan 'Esma'ül Hüsna'nın yer aldığı bir eser ortaya çıkardı.

ANTALYA - Antalya'nın Muratpaşa İlçesi'nde oturan 1 çocuk babası, Ermeni asıllı Türk vatandaşı kuyum mıhlama ustası 40 yaşındaki Şenol Vayvalako, 7 yıl önce rüyasında Hz. Muhammed'i gördüğünü ve bunun üzerine Müslümanlığa geçtiğini söyledi. Yaşadıklarının herkese nasip olamayacağını belirten Şenol Vayvalako, “O rüyadan sonra kendimi çok değerli gördüm. İslam için bir şeyler yapmam gerektiğini düşündüm. Esma'ül Hüsna konusunda karar kıldım. Ancak yapılıp yapılamayacağına karar vermem 1 yılımı aldı. Danıştığım kişilerin bana verdiği cevap, bunun yapılamayacağı yönündeydi. Ama ben yine rüyama inanarak evimi, arabamı satıp bu işi yapmaya karar verdim. Allah da bana nasip etti, yaptım. Yaklaşık 5 yılımı aldı. Bu dünyada bir ilk. Böyle bir eseri tasarlayıp yapabilen kimse çıkmamış' diye konuştu.

AFRİKA'DAN ABANOZ AĞACI, GÜMÜŞ VE ALTIN KAPLAMA

Eser hakkında da bilgi veren Şenol Vayvalako, şunları söyledi:

Afrika'dan abanoz ağacı getirttim. Fırına koyduktan sonra 1 yıl beklettim. Bu ağaçta hiçbir boyama, renklendirici yok. Ağacın içini oyup, şekil verdiğim metale desenleri tek tek işledim. Arkasına işlemelerle birlikte altın kaplama yaptım. Üstünde yaklaşık 7- 7.5 kilogram gümüş var. Her birini 18 gram altınla kapladım. Arkasını 22 ayar altınla kapattım. Ortaya, yekpare tek bir pano çıktı. Bu eser yağlı boya değil, kazıma, oyma değil, başlı başına bir tasarım. Eserin üzerine işlediğim taşlar laboratuvar üretimi. Star Daimond denilen bir taş. Yaklaşık 15 bin adet taş kullandım.'

GUİNNESS REKORLAR KİTABI'NDAN HABER BEKLİYOR

Eserin Guinness Rekorlar Kitabı'na girmesi için başvurduklarını sözlerine ekleyen Vayvalako, şöyle dedi:

“Rekorlar Kitabı yetkilileri, bize daha önce böyle bir eserin yapılmadığını söyledi. Birkaç gün içerisinde Guinness Rekorlar Kitabı'ndan da haber alacağız. İnşallah o kitaba da gireceğiz. Türkiye 'yi tüm dünyaya tanıtıp, adımızı duyurmuş olacağız.

Dünyada eşi benzeri olmayan bir eser ortaya çıkardığını iddia eden Vayvalako, “Özellikle Arap ülkelerindeki şeyhler, milletvekilleri almaya geldi. Bu eserin Türkiye'de ekspertiz değerinin belirlenmesini istiyoruz. Ben kar marjı gözetmiyorum. Bu eserden gelecek parayla Kuran-ı Kerim'i ayet ayet yazmak istiyorum' diye konuştu.

Kısa süre önce yaşadığı deneyimleri de paylaşan kuyum mıhlama ustası Vayvalako, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Ben bir yola girdim. 4.5 yıl hiçbir gelirim olmadan sadece bu eseri yaptım. Ben Ermeniyim, Hıristiyandım. Kuran ve İncil yanımda. Rüyamda peygamber efendimizi görüp, 'Hayır ben bu işi yapmıyorum' diyemezdim. Şimdi bunu verip daha büyüğünü yapmak istiyorum.' 

Süleyman EKİN/DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam