Erkeklerin Toplu Taşıma Araçlarında Yayılarak Oturmasını Engellemek İçin Yeni Bir Sandalye Tasarlayan Kadın Öğrenci 'Laila Laurel'

215PAYLAŞIM

Toplu taşıma araçlarında yayılarak oturan erkekler için yeni bir oturak tasarlandı.

Kaynak: https://www.unilad.co.uk/viral/female-st...

Unilad'e göre; 23 yaşındaki üniversite öğrencisi Laila Laurel, erkeklerin toplu taşıma gibi kısıtlı alanlarda yayılarak oturmalarını engellemek için tasarladığı yeni sandalye ile 2019 Belmond Yeni Tasarımcılar Ödülünün sahibi oldu.

Laila, projesi için halka açık alanlarda erkekler tarafından her gün yerinin gasp edilmesinden ve diğer kadınlarında aynı durumdan muzdarip olduklarını belirttikleri "Her Gün Cinsiyetçilik Projesi" adlı internet sitesinden ilham aldı.

Farklı ülkelerde erkeklerin otobüs, dolmuş ve metro gibi alanlarda bacaklarını yayarak oturmaları anlamına gelen kelimeler sözlüklerde yer almaya başladı.

Laila'nın yeni tasarımı sosyal medyada tartışma konusu oldu kimileri yeni sandalyenin akıllıca olduğunu ve erkekleri bilinçlendireceğini düşünürken kimisi de erkek anatomisinden kaynaklı olarak böyle bir şeyin mümkün olmadığını söyledi.

Yorum yapan kişilerden bir tanesi: "Bayıldım! Erkeklerin düşüncesizlikleri konusunda daha vicdanlı davranmaları gerek. Geçtiğimiz hafta gittiğim bir konserde bir adam dizlerini açmış, alanımı işgal ediyordu. Bunu ona belirttim. Bunun önemsiz olduğunu düşündü. HAYIR! Etrafınızdaki insanlara nasıl etki ettiğiniz hakkında farkındalık sahibi olmalısınız. Bu, konuya farkındalık getiren harika bir icat" diyerek hem bu yeni tasarım hakkında fikirlerini belirtti hem de yaşadığı bir anısını paylaştı.

Laila, kazandığı prestijli ödül sayesinde, bir otel ve serbest bir firma için tasarım yapma fırsatına da sahip oldu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ekin-adali

evet sözde eşitiz ama kadınların sırf kıyafetleri yüzünden aşağılayan döven erkeklerle bu kadınların bir farkı yok inanın. insan fizyolojisiyle oynamanın kılıf hali bu.

seras-victoria2

ebem kadar açmazsın az açarsın bacağını bizde laf etmeyiz lafa bak kadını dövenle birmiş salaksın yemin ederim

coldhearted

Yanına biri oturduğu zaman onun da senin gibi seyahat etme hakkının olduğunu hatırlarsan böyle abidik gubidik şeylere ihtiyacın kalmaz. Evet hemcinslerim bokunu çıkartıyor bazen yayılıyor sığır gibi, sert bir şekilde uyarırsan yayıl desen de yayılamaz bir daha, zira toplum içinde rencide edilmek analog canlılara oldukça ağır gelir.

dandanakan

Aslında bacakların arasına bir ürün tasarlayacan o şekilde sandalyeye oturtacan bak nasıl da uzlaşıyor herkes.

akif-koyun

Hemcinslerim diye demiyorum, gerçekten fiziksel ve düşünsel yönden daha az evrimleşmişler, üstüne üstlük ataerkillik gibi köhnemiş bir düzen de bunlara koltuk değneği olunca ne yazık ki ortaya iğrenilesi görüntüler çıkıyor. Bakın, çoğu daşağını bahane etmiş, yalan. Edepli bir şekilde oturamıyorum demiyor da daşağı m sıkışıyor diyor. Lan iki yumurta bir penis, toplasan 1 kilo etmez, ki Afrikalı da değiliz malum. Ortalaması 14 cm olan bir ülkede yaşıyoruz, günde 3 doz viagra kullanmıyorsanız eğer, 5-6 cm'lik süngerimsi penisle dolaşıyorsunuz meydanda. Yani nereye sığdıramıyorsunuz bu kutsal(!) organı, hani edeplice oturmana engel oluyorsa bacak bacak üstüne attığında patlaması lazım. Haa bir de ortalık yerde habire şeyiyle oynayan, kurcalayan erkekler de var. Onlar ayrı bir iğrenilesi, ne var mübarek orada, kurt mu koydun habire kaşıyorsun. 🤭

akif-koyun

Aa tabii kadınlara da bir çift sözüm var. Erkeklerin bu kadar pervasız olmasında kadınların daha doğrusu annelerin de rolü var. Bilinçsiz ve eğitimsiz kadınlar erkek egemen kültürün devamlılığını sağlıyorlar, empati yoksunu erkeklerin yetişmesinde payları var.

kadimperver-ustundag

Empati yoksunu orul orul .... neyse

Görüş Bildir