Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Erkeklerin Metroda Bacaklarını Sonsuzluğa Açarak Oturmasından Bıkan Kadının Tartışmalara Yol Açan Tepkisi

-

Erkeklerin toplu taşımada bacaklarını açarak oturmasından rahatsız olan kadının başvurduğu çözümü BoredPanda'dan derledik.

Kaynak: https://www.boredpanda.com/the-way-this-...

Erkeklerin toplu taşıma araçlarında gereğinden fazla yer kaplama huyu olduğunu kimse inkar edemez şimdi.

Özellikle kadınların sık sık karşılaştığı ve açıkça rahatsız olduklarını belirttikleri bu duruma karşı Madrid şehri kökten çözümü buldu ve erkeklerin toplu taşımada bacaklarını açarak oturmalarını yasakladı.

Yakınlarda aynı durumla karşılaşan bir kadın, rahatsızlığını belli etmek için yanındaki erkeğe aynı hareketi yaparak tepkisini gösterdi.

"Metroda yayılabildiği kadar geniş oturan pisliklere karşı sessizce direnmeye başladım. Kısacası duruşunuza aynı şekilde karşılık veriyorum. 

Bir adam trende dizlerini açmış, ellerini de iki tarafındaki koltuklara koymuş oturuyordu. Ben de yavaşça yanındaki koltuğa yanaştım. Ya elinin üstüne oturacaktım ya da elini çekecekti. Sonra dizlerimi aynı genişlikte açtım ve dirseklerimi de bir o kadar uzağa koydum.

Bunun erkekleri ne kadar rahatsız ettiğine inanamazsınız.

Sonuç olarak dizlerini gitgide kapadı. (Ben de kendiminkileri kapadım.) Karşımda oturan kadınlar bu sessiz savaşı fark ettiler ve biraz kafaları karıştı. Adam trenden nihayetinde indi ve ben de 'hanımefendi' gibi oturunca ne yaptığımı anladılar ve bana bakıp sırıttılar.

Evet. Artık metroda bunu yapacağım."

Hemen insanlardan desteği kaptı.

"Pişt selam.

Çoğu erkeğin neden böyle oturduğunu biliyor musun?

'Kasık gösterisi' adı verilen bir vücut dili sinyali bu. Özgüven ve üstünlük göstermek için kullanılıyor.

Bu yüzden kadınlar yapınca rahatsız oluyorlar ve bu yüzden kadınlara 'hanımefendi gibi oturmaları' söyleniyor, kısacası 'kasık gösterisi' olmadan. Kadınlar bunu yaptığında, erkeklere onlardan daha güçlü veya onlarla eşit olduklarını söylemiş oluyorlar. 

Aynen devam hanımlar!"

Ama bir adamın farklı fikirleri vardı.

"Hayır hayır hayır.

Bacaklarımızı yayarak oturmamızın sebebi 'ortamda cinsel üstünlük sağlamak' ya da ne saçmalık uyduruyorsanız artık değil.

Böyle oturuyoruz çünkü iki bacağımızın arasında testislerimiz var. Isıya ve baskıya da oldukça hassaslar. Bu yüzden bacaklarımızı açmak daha rahat geliyor.

Bizi 'taklit ettiğinizde' bacaklarımızı kapatıyoruz çünkü daha fazla alan istediğini anlıyoruz. Yani nazik davranıp sana bunu veriyoruz.

Herhangi bir yerde böyle oturuyoruz. Kendi evimizde bile böyle otururken sana nasıl bir baskı yapma amacımız olabilir ki? 

Her şey lanet olası ataerkillik demek değil!"

Tamam, üstünlük sağlama konusu tartışılabilir ancak bu arkadaşın yazdığı cevapta bir sıkıntı var. Zaten başka bir insanın alanını işgal ediyorken bundan rahatsız olup seni taklit eden birine ZATEN ONA AİT ALANI geri vermek nasıl bir nezaket acaba?

Teşekkürler lütfettiniz. :)

İnsanların farklı farklı yaklaşımları oldu.

"Az önce kontrol ettim. Geniş geniş oturuyorum, evde yalnızım, kedilerime üstünlük sergiliyorum."

"Peki bunun neresi yanına erkek oturmasın diye yan koltuğu çantasıyla dolduran kadınlardan daha kötü?"

"Her gün metro kullanıyorum. İki cinsiyetten de bazı bireyler birden fazla koltuğu işgal ediyor, bu insanlar pislikler. Diğerleri de etmiyor, seçkin olun."

"Yalnız rahat oturma pozisyonuyla bu tarz saçmalıklar arasında fark var."

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Var mı böyle şikayetleriniz?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
unknown_member

mesajla falan alakası yok. genital bölgede taşıdığımız şeylerin bacaklarımıza dokunmasından rahatsız olduğumuz için öyle oturuyoruz. toplu taşımada değil ama odamda öyle otururum.

murat-buyuklu

olur böyle :)

jimmy-kane

aşırı boş işler.

red-factor

Öyle oturan biri olmadım. Çünkü rahat değil. Bence değil yani. Bence bu bizim ülkemiz için biraz farklı. Örneğin o adamlardan çok, "karımla buraya oturacağız! Kalk arkaya geç sen!" diyen dallamalar benim daha çok sinirimi bozuyor. Ya da ona tecavüz edeceğimi düşünen kadın yanıma oturmak yerine ayakta seyahat ediyor. Ben de buna kılım ve hemen kampanya başlatıyorum.

kajanoraarendale

Başkasının alanını İŞGAL ETMEYİ ne kadar da normal görüyorsunuz!

Görüş Bildir