Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Erkeklerin En Büyük Korkularından Olan Kellikle İlgili Daha Önce Duymadığınız 15 Bilgi

1.5bPAYLAŞIM

Kimi zaman alay ettiğimiz, kimi zaman kendilerine gelmelerini salık verdiğimiz, kimi zaman ise karizmalarıyla büyülendiğimiz insanlardır keller. Peki onlar hakkında gerçekten ne biliyoruz? İşte kellik hakkında daha önce duymadığınız 15 bilgi:

1. Saçlarınızın %50'sini farkına bile varmadan kaybedebilirsiniz.

Kellik, saçlarınız gözle görülür bir biçimde azalmaya başladığında ortaya çıkan bir durum değildir. İnsanların büyük çoğunluğu günde 50-100 tel saç kaybeder ve bu saçlar doğal bir döngü içerisinde yenilenir. Bu saçların yenilenmemeye başlaması ise zaman içerisinde kelliğe yol açar ve bu kaybı fark etmek çok uzun zaman alabilir.

2. Kellik yalnızca genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkmaz.

Genetik aktarım dışında kelliğe yol açabilen başka pek çok sebep vardır: Hormon seviyeleri, çeşitli sağlık problemleri, nem, güneş ışığı, beslenme alışkanlıkları ve her şeyden önemlisi de stres, kelliğe yol açan en büyük etmenlerdir.

3. Kellik, ergenlik çağının başlangıcından itibaren ortaya çıkabilen bir durumdur.

Üstelik genç insanlarda kellik, son yıllarda eskiye göre artış göstermektedir.

4. Asyalı insanlar daha güçlü saçlara sahiptir.

Bu yüzden kellik oranı Uzakdoğu ülkelerinde daha düşüktür. Bunun genetik sebepleri olabileceği gibi iklim ve diğer çevresel faktörlerin de bu durum üzerinde etkili olduğu düşünülmektedir.

5. Doğum yapan kadınların %50'lik bir kısmı izleyen 3-4 ay süresince saçlarını kaybetmektedir.

Bunun sebebi annenin vücudundaki progesteron hormonu seviyesinin düşmesi ve testosteron seviyesinin yükselmesidir.

6. Kır saçlar dökülmeye karşı daha dayanıklıdır.

Kır saçların daha çabuk döküldüğü düşüncesi yanlış bir genel kanıdır. Kır saç esasen dökülmeye karşı daha dayanıklıdır.

7. 30'lu yaşların ortalarına gelen erkeklerin %40'ı saçlarını fark edilebilir biçimde kaybetmektedir.

50'li yaşlara gelindiğinde ise bu oranın %85'i bulduğu görülüyor.

8. Saçlarınızın yıpranması dökülmeye sebep olmaz.

Saç dökülmesi saçlarınızın sağlıklı görünmesine bağlı olarak değil, saç köklerinin (folikül) yok olmaya başlaması ile ortaya çıkar.

9. Bazı kellik türleri geri döndürülebilir.

Alopecia areata, saçların bazı bölümlerinde meydana gelen dökülmelere verilen isimdir ve sebebi tam olarak bilinmese de, strese bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu tür saç dökülmeleri geçicidir ve geri döndürülebilen süreçlerdir.

10. Her yıl ortalama 800.000 insan saç dökülmelerine karşı sunulan tedavi yöntemlerine başvurmaktadır.

Bu sayıya, ameliyatın yanısıra tedavi amaçlı çeşitli ilaç ve şampuanları kullanan insanlar da dahildir.

11. Kelliğin 21 yaşından önce ortaya çıkması ender rastlanan bir durumdur.

12. Son yıllarda geliştirilen teknikler sayesinde bugün insanların %60'ı saç ektirmiş kişileri tespit edemiyor.

Saç ekimini bir kilometre öteden tespit edebildiğimiz günler artık geride kaldı. Bu işlem bugün çok daha başarılı ve sağlıklı bir biçimde yapılıyor.

13. Tamamen kelleşen bir insan ortalama 100,000 adet saç teli kaybediyor.

14. 50'li yaşlara ulaşan her 10 kadından 3'ü fark edilebilir ölçüde saç dökülmesi yaşıyor.

Kadınlardaki kelliğin daha az fark edilmesinin sebebi ise, bu durumun erkeklerde olduğu gibi tamamen dökülme yerine saç tellerinin incelmesi ve her bölgede seyrekleşmesi şeklinde gerçekleşmesidir.

15. Erkek tipi saç dökülmesinin temel sebebi, saç köklerinde bulunan keratinosit hücrelerin testosteron hormonuna aşırı duyarlı olmasıdır.

Bu duyarlılık ise genetik yapıya bağlı olarak ortaya çıkar. Yüksek testosteron seviyesi, vücudun diğer bölgelerinde kıllanmayı artırırken, saç köklerinde tam tersi etki göstererek saç dökülmesine sebep olur.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
vel-basu-badel-mevt-hakkun

Erkeklerde beliren kellik probleminin göze çarpan en yüksek nedeni AGA (Androgenetik Alopecia) dediğimiz sorundur. Türkçe anlamına çevirdiğimizde ırsi, aileden geçen veya genetik olarak tanımlayabiliriz. Erkek tipi dökülmenin etkisi yalnızca erkeklerle sınırlı değildir, kadınlarda %20-%30 düzeyinde görülmektedir. Erkeklerde yüksek seyretmesi nedeniyle halk arasında erkek tipi saç dökülmesi olarak tabir edilir. Erkek tipi kellik, androjenik alopesi olarak da bilinir, erkeklerde saç dökülmesinin en yaygın türüdür. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi'ne (NLM) göre, 50 yaş üzerindeki tüm erkeklerin yüzde 50'den fazlası, bir dereceye kadar erkek tipi kelliklerden etkilenecek. Devamı:

vel-basu-badel-mevt-hakkun

Saç dediğin dökülür ağa. Erkekte hormonlar sağlamsa saç yerinde durmaz uçar gider. Ama saç bakımını yaparsın desteklersin geciktirirsin. Naturalse ürünlerini tavsiye ediyorum. Demedi demeyin.

speedkills

testosteron saç dökmeyeydi iyiydi.

canburak

İçeriği okuduktan sonra kafasını kaşıyan ve elinde bir kaç saç teli görenler beğensin :'(

okabe-rintarou

geleceği parlak biri olaraktan dökülen her saçımı saygıyla anıyorum :S

Görüş Bildir