Erkeklerde Kasık Ağrısı Yaşanmasının 10 Nedeni ve Çözümü

-
Abone ol

Kasık ağrısı... Erkekler için oldukça zor bir süreç. Kasık ağrısı yaşadığımızda hem günlük faaliyetlerimiz aksıyor hem de büyük bir acı ile bir oraya bir buraya dolanıyoruz. 

Peki erkeklerde kasık ağrısı neden olur? Çözümleri nelerdir? 

Sizler için derledim.

1. Kas Gerilmesi

Ani hareketler sonucunda ortaya çıkar. Kasık bölgesi, bacaklardan dolayı gün içerisinde aktif olarak hareket eden kaslara sahip olduğundan dolayı ağrının hemen geçmesi söz konusu olamayabilir. Tedavisi için buz, krem, ağrı kesici ilaçlar kullanmak faydalı gelebilir.

2. Kasık Fıtığı

Fıtık malumunuz, hareketleri kısıtlar. Kasık fıtığı ani yük binmesi sonucu oluşabilir. Kasıkta bir şişkinlik olabilir. Tedavisi ne yazık ki ameliyattır ve bıçak altına yatarak yapılabilir.

3. Lenf Bezlerinin Şişmesi

Viral veya bakteriyel bir enfeksiyon neticesinde lenf bezlerimiz şişer. Bu nedenle de kasık ağrısına dolaylı veya doğrudan bir etkisi olabilir. Tedavisi için doktora başvurmalısınız.

4. Böbrek Taşı

Böbrek taşı oluşumu da kasık ağrısını tetikleyen etmenlerden bir tanesidir. Tedavisi için doktora görünmeniz gerekmektedir.

5. Mesane Enfeksiyonu (Epididimit)

Epididimit veya Türkçesi ile mesane enfeksiyonu, mesanede gerçekleşen enfeksiyon sonucunda ortaya çıkar. Cinsel yollarla da bulaşabilmektedir. Tedavisi için antibiyotik kullanımı tavsiye edilir ancak öncesinde bir doktora görünmenizde fayda vardır.

6. Testis Tümörü

Testis tümörü oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Tümör bulunduğu bölgeyi şişirir. Kasık ağrısına neden olur. Tedavisi için uzman bir doktora görünmenizde fayda vardır.

7. Testislerin Şişmesi

Orşit adıyla da bilinir. Kabakulak esnasında görülebilir veya bakteriyel bir nedenle de oluşabilir. Cinsel yollarla da bulaşabilir. Tedavisinde ağrı kesiciler ve steroit olmayan antienflamatuar ilaçlar kullanılır.

8. Testis Bağlanması (Torsiyonu)

Ağır yük esnasında oluşabilir. Çok ağrılı bir süreçtir. Acilen cerrahi müdahalesi gerekir.

9. Kasığa ve Testislere Doğrudan Darbe Almak

Alınan darbenin şiddetine göre acısı da değişir. Ağrı kesici, dinlenme etkili bir çözümdür.

10. Testislerin Su Toplaması

Hidrosel olarak da adlandırılır. Testislerden herhangi birisi veya ikisi de şişebilir. Fazla ağrılı olmayabilir ancak hareket ederken acı verebilir. Tedavisi için doktora görünmeniz gerekmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir