Erkekler Neden Öldürdükleri Kadınlar Tarafından Yaratıldığı Söylenen 'Ahlaksızlık' Durumunun Kendilerini Kurtaracağını Zannediyor?

84PAYLAŞIM

Sorunun cevabını biliyorsunuz ama biz yine de tekrar edelim.

Türkiye'de bu yıl da yüzlerce kadın erkekler tarafından katledildi. Ve kadınların "ölmek istemiyoruz" çığlıklarına ülkece kayıtsız kalındı.

"Kaderine böyle yazılmıştı" denildi geçildi. Hayır efendim, öyle kolay değil. Kader deyip geçilmeyecek hiçbir kadın cinayeti.

Şunu kabul edelim önce. Tüm ülke el birliğiyle kadınların katili oldu. Yaratılan ahlak kurallarıyla yapıldı bu.

Son yaşanan örneklerle size neden böyle olduğunu anlatalım. Mesela, gencecik akademisyen Ceren Damar, sınavda kopya çekerken yakaladığı Hukuk Fakültesi öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından öldürülmüştü.

Belki duymuşsunuzdur geçtiğimiz günlerde yapılan duruşmada sanık, skandal bir savunmaya imza attı. Ceren Damar'ın kendisiyle zorla birlikte olduğunu, Ceren Damar'ın eşinin kendisini cinsel anlamda mutlu etmediğini söyledi.

Ceren Damar'ın katili neden böyle bir savunma yaptı dersiniz? Çünkü bir kadının toplum adabına uygun davranışlarda bulunmadığını mahkemeye söylediğinde indirim alacağını biliyordu. Sistemi çok iyi kavramış, dersine iyi çalışmış yani.

Nasıl ki takım elbise giydiği için iyi halden dolayı bu ülkenin mahkemelerinde indirimler uygulandıysa, kadın tarafından yaratılan ahlaksızlık durumunda da mağdur olduğu düşünülen sanığa indirim uygulanır. Bu kadının değil de, ülkenin fıtratında var anlayacağınız.

Gözünü kırpmadan bir kadını öldüren biri için kendini savunamayacak durumda olan birinin arkasından bu tarz iftiralarda bulunmak da çok kolaydır.

Bir diğer öldürüldüğü düşünülen kadın da Nadira Kadirova. AKP Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde cansız bedeni bulunmuştu. Bu ölüm insanların aklında soru işaretleri bırakmıştı. Bu nedenle "Nadira'ya ne oldu?" diye soruldu.

Soruldu ama öncekiler gibi bunun da cevabını almakta biraz zorlanacağız. Çünkü soruşturmada eksik giden bir şeylerin olduğu söyleniyor.

Tüm bunların üstüne hiç de şaşırmadığımız bir durumu öğrendik. Savcı Nadira'nın arkadaşına Nadira'nın fuhuş yapıp yapmadığını sormuş.

Evet, şimdi soralım sizlere. Nadira'nın fuhuş yapıp yapmadığı bilgisiyle bu şüpheli ölüm nasıl çözüme kavuşur?

Bu sorunun çözüme yönelik hiçbir ayırıcı niteliği yok. Bu sorunun sorulmasının önemli bir nedeni var o da durumu olabildiğince hafifletmek.

Çünkü Ceren Damar olayında da söylediğim gibi indirimler kadınların "ahlaksızlıklarından" beslenir. Konuşma hakkı olmayan kadınları bu şekilde bir kere daha öldürüyorlar. Bu nedenle yargıya çok iş düşüyor ama bakalım ne zaman bu yükü sırtlanacaklar...

Son zamanlarda gündem olduğu için bu iki olay örnek verilmiştir. Daha birçok bu şekilde ilerleyen soruşturma görebilirsiniz. 

Siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
armagan-gunduz

başlığa cevap yazıyorum: çünkü kurtarıyor.

merveceylan18

Kadınlarda her kafasına estiğinde bir erkeği öldürsün o zaman.Niye hep erkekler öldürüyor?Sebep ne olursa olsun bu bir insanı öldürebileceğin anlamına gelmez.

gollum

Çünkü ataerkil bir toplumuz ve İslamiyetten sonra Türk örf ve adetlerindeki kadının yerini Arap geleneğindeki kadın anlayışı aldı. Türklerde kadın özeldir. Hatta çoğu koşulda erkekle eşittir ama Araplarda kadın insan sınıfına bile girmez.

asos

Yazının başında "Şunu kabul edelim önce. Tüm ülke el birliğiyle kadınların katili oldu. Yaratılan ahlak kurallarıyla yapıldı bu." yazılmış zaten hemen erkek savunmasına geçilmiş. Yazı zaten erkekler tarafından işlenen kadın cinayetlerine odaklanmış yalan mı kadına çamur atıp ölmeyi hak etti algısı oluşturulmuyor mu bunu göstermiş ne diye hemen savunulmaya geçildi

aykut-basar

Ne aptalca bir yazı ,kadına karşı şiddetin sebebi olarak ahlak kurallarını göstermek!Bütün kadın cinayetleri namus cinayeti olsaydı belki o da belki bu tez hakkında konuşulabilirdi.Böyle konu hakkında 3 gram bilgi sahibi olmadan olayın sosyolojik ,sosyoekonomik sebeplerine şöyle bir göz atma ihtiyacı falan hissetmeden her boku biliyormuş edasıyla yazanlara acayip uyuz oluyorum.

Görüş Bildir