Görüş Bildir
Haberler
Erkekler Kadınlardan Çok Daha Narsist

Erkekler Kadınlardan Çok Daha Narsist

Onedio Medya
06.03.2015 - 19:55
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Amerikalı araştırmacılarının gerçekleştirdiği çalışma erkeklerin kadınlara göre daha fazla narsisizm eğilimi gösterdiğini ortaya koydu.

ABD'nin Buffalo Üniversitesi araştırmacılarının narsisizm üzerine gerçekleştirdiği çalışmada erkekler kadınlardan çok daha narsist, yani kendini beğenmiş olduğu sonucuna ulaşıldı.

Araştırmacılar, benmerkezci, agresif tavır ve kibirde cinsiyet farklılıklarını mercek altına aldı. Çalışmada erkeklerin kadınlara göre yetkilerini çıkarları doğrultusunda kullanma konusunda kendilerini daha haklı hissettikleri görüldü.

Üstelik kadınlarla karşılaştırıldığında erkekler daha fazla iddiacılık ve gücü hak etme hakkı hissediyor.

Çalışmada narsisizmin bazı olumlu yönlerine de işaret edildi. Narsisizmin, kendine saygı ve duygusal dengeyi arttırarak, liderlik eğilimine neden olduğuna dikkat çekildi.

Araştırma için 30 yıllık bir süreçte 475 bin kişiden elde edilen veriler incelendi.

Narsisizm, uzun süreli sağlıklı ilişkiler kuramamak, etik olmayan ve agresif davranış gibi farklı kişilik içi fonksiyon bozukluklarıyla da ilişkilendiriliyor.

  • Sputniknews
Kaynak: http://tr.sputniknews.com/yasam/20150...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
EDGIR

Her zaman dediğim gibi ego kötü birşey değildir. Aksine kendinize ne kadar güvenirseniz hayat o kadar güzel bir yer oluyor.

ELİF:)

ona ne şüphe :)

Arwen

hayret haber merve ç den değil :S